SEYAHAT REHBERİ

Hes Kodu Nasıl Alınır? Hes Kodu Sorgulama

Hes Kodu Nasıl Alınır? Hes Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır? diye merak eden pek çok insan var. Bugünkü yazımda bu konu ile ilgili pek çok bilinmeyenleri ve merak edilenleri en ince ayrıntılarıyla sizlerle paylaşacağım.

Hes Kodu ”Hayat Eve Sığar” uygulamasının kısaltmasıdır. Korona virüs salgını nedeni ile hayatımızda pek çok şey değişti ve bazı uygulamalar getirildi. Bunlardan bir tanesi de Sağlık Bakanlığı’nın hayata geçirdiği Hes Kodu uygulaması. Bu kod kişilerin virüs taşıyıp taşımadıkları, virüs taşıyan diğer kişilerle temas durumlarını ve risk durumlarını sorgulamak amaçlı yapılan zorunlu bir uygulamadır.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır? ve Korona Virüs Önlemi Alan Sertifikalı Oteller yazılarımın ilginizi çekeceğini düşünüyorum.

Hes Kodu Nasıl Alınır? Hes Kodu Sorgulama

Hes Kodunun Mecburi Olduğu Yerler

 • Toplu ulaşım araçlarında (otobüs, metro, metrobüs)
 • Kafe, restoran
 • Alışveriş merkezleri
 • Oteller, konaklama yerleri
 • Kahvehane, kıraathane
 • İnternet kafe ve salonu
 • Güzellik salonları ve berberler
 • Düğün-nikah salonu
 • Spor salonları ve merkezleri
 • Kaplıcalar, hamam ve masaj salonları
 • Kültürel aktivite yapılan yerler (tiyatrolar, kütüphaneler)

Yani aklınıza gelebilecek her yerde Hes Kodu istenilecek.

Hes Kodu Nasıl Alınır?

Hes Kodu Nasıl Alınır? diye merak edenler için birçok seçenek mevcut.
Hes Kodu alma yöntemleri

Hes Kodu Nasıl Alınır?

Hes Kodu uygulamasını;

 1. Hayat Eve Sığar uygulamasından
 2. SMS üzerinden
 3. E-Devlet üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Hayat Eve Sığar Uygulaması İle;

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden, ”Hes Kodlarım” bölümüne giriş yapılır. Sonrasında Yeni Kod Ekle butonu seçilir. Karşınıza çıkan ekrandan tarih belirleyerek devam butonuna basmanız Hes Kodu almanız için yeterli olacaktır.

Hayat Eve Sığar uygulamasını Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar için ise buradan indirebilirsiniz.

SMS Uygulaması İle;

Hes kodunu SMS ile almak mümkün.
SMS ile Hes Kodu uygulaması

Sms ile Hes Kodunuzu tercihiniz dahilinde süreli veya süresiz olarak alabilirsiniz. Öncelikle kısa mesaj bölümüne girerek HES yazıp arasına boşluk bırakarak T.C. Kimlik Numarası (boşluk) T.C. Kimlik Numarasının son 4 hanesi yazıldıktan sonra paylaşım süresi ( kodun geçerlilik süresi) belirlenir. 2023‘ e Sms olarak atılır.

Örnek: HES 12345678901 1234 40

Bu şekilde Sms’in sonuna kodunuzun ne kadar süre ile geçerli olmasını istediğiniz rakamları yazın. Paylaşım süresi, Hes Kodunuzun ne zamana kadar geçerli olduğunu belirler. Paylaşım süresi bölümünü boş bırakırsanız kodunuzun süresi 1 yıl olacaktır.

Gönderdiğiniz SMS’in ardından size Hes Kodunuz ile (QR) karekodunuz otomatik olarak sistem üzerinden size bildirilir.

Hes Kodu Nasıl Alınır?

E-Devlet Üzerinden;

E-Devlet uygulamasına girdikten sonra karşınıza çıkan ekranın arama bölümüne Hes Kodu yazıyorsunuz. Buradan Hes Kodu üretme ve listeleme seçeneğini tıklayıp yeni Hes Kodu butonuna basın. Ad Soyad, T.C. Kimlik Numarası ve kendi adınıza mı? yoksa 18 yaşını doldurmamış çocuğunuz adına mı? alacağınızı belirleyip devam edin. Süreli, Süresiz seçeneklerini işaretledikten sonra Hes Kodunuzu almış oluyorsunuz.

Başkasının Adına Hes Kodu Alınabilir mi?

Kimlik bilgilerine sahip olduğunuz kişiler ile 18 yaşını geçmemiş çocuklarınız için belirlenen uygulamalar üzerinden Hes Kodu alabilirsiniz.

T.C. Vatandaşı Olmayanlar İçin Hes Kodu Alma

Yabancılar pasaport bilgileri ile Hes Kodu alabilirler.
Yabancılar için Hes Kodu uygulaması

T.C. yabancı kimliğine sahip kişiler HES yazıp boşluk bırakarak yabancı kimlik numarası, doğum yılı ve kodun geçerlilik süresini yazarak 2023‘e SMS mesaj göndererek Hes Kodlarını alabilirler.

Pasaport bilgileri ile de Hes Kodu almak mümkün. Yukarıda belirttiğim yolları izleyerek sadece kimlik numarası yerine pasaport bilgilerini girmeleri yeterli olacaktır.

Hes Kodu Nasıl Alınır?

KareKod (QR) Oluşturma

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden açılan sayfanın sol kısmındaki menüler bölümünden”Karekodlarım” yazısını seçtiğinizde karşınıza Yeni Karekod Oluştur butonu çıkacaktır. Bu butonu seçtikten sonra kategori bölümünden hangi alan için karekod alacaksanız ( taşıt, işyeri, konut vs.) ve alt kategori bölümünü işaretleyip adres bilgilerini doldurun. Böylelikle Karekodunuzu oluşturmuş olacaksınız.

Hes Kodu Nasıl Alınır?

Karekod (QR) Sorgulama

Kişilerin risk düzeylerini ölçmek için Karekod sorgulama yapılabilmektedir.
Karekod sorgulama ve okutma

Hayat Eve Sığar paneli üzerinde beliren ”Hes Kodunu Sorgula” butonunu seçip sorgulamak istediğiniz kişinin Hes Kodunu arama bölümüne yazın. Bitti dedikten sonra önünüze çıkan ekrandan kişi ile ilgili Riskli veya Risksiz yazısı belirecektir.

Diğer bir seçenekte sorgulamak istediğiniz kişinin Hes Kodunun Karekod halini okutarak daha hızlı ve kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun içinde yine Hes Kodunu Sorgula butonunu seçerek altta bulunan ”Kare Kod Okut” düğmesine basın. Karşınızdaki kişinin kare kodunu görüntü netleşene kadar çerçeve içerisinde tutun. Kare kod okutulduktan sonra kişi ile ilgili bilgileri göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir