DOĞAYLA İÇ İÇEİSTANBULMARMARATÜRKİYE

İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler | 11 Harika Yer

İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler yazımda hafta sonu ailenizle birlikte keyifli vakitler geçirebileceğiniz 2-3 saatlik mesafedeki günübirlik muhteşem güzellikteki yerler bulunuyor. Gezeceğiniz yerlerle ilgili kararsız kaldıysanız yada hiç bir fikriniz yoksa bu makalemin karar vermenize büyük ölçüde yardımcı olacağını düşünüyorum. Şimdiden keyifli gezmeler!

İSTANBUL  şarkılara, şiirlere, romanlara konu olan büyüleyici şehir. Sanki dört mevsimi bir arada yaşarcasına her köşesinde farklı güzellikleri barındırıyor. Dünyanın gözünün de üzerinde olduğu İstanbul’a gelenin aşık olduğu, bir daha da gidemediği kesin. Buram buram tarih kokan bu büyüleyici şehire geldiğinizde nereleri gezeceğinize karar vermeniz oldukça zor. Sanki bütün güzelliklerin hepsi bu koca şehire sığdırılmış. Tarihi yerler, müzeler, camiler, kiliseler, sarnıçlar gibi o kadar çok gezilecek yer var ki bu saydıklarım içlerinden sadece birkaç tanesi.

Bazen bu kocaman şehrin insana dar geldiği zamanlar oluyor. Yoğun iş temposu, kalabalık şehirlerin ortak sıkıntısı trafik çilesi, stres derken bazen birkaç günlüğüne de olsa bir yerlere kaçıp gitmek isteriz. İstanbul’ da bulunanlar içinde gidiş dönüşün kolaylığı açsından gezilecek yerlerin yakın mesafede olması çok önemli. Bende sizler için İstanbul’a en  yakın günübirlik gidip gelebileceğiniz yada hafta sonunu sevdiklerinizle geçirebileceğiniz gezilecek yerler listesini hazırladım. Hadi hep beraber İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler listesine göz atalım.

İSTANBUL’A YAKIN GEZİLECEK YERLER

1-SAPANCA GÖLÜ / SAKARYA

İstanbul'a Yakın Gezilecek Yerler
İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler – Sapanca Gölü

Gezimizin ilk durağı Sapanca gölü. İstanbul’a 138 km uzaklıkta bulunan bu göl Sakarya il sınırları içerisinde bulunuyor. Buraya ilk geldiğinizde gölün muhteşem görüntüsüyle karşılaşırsınız. Göl etrafında biraz yürüyüş yapın. Derin derin nefes alıp, tertemiz havayı içinize çekin. Bütün yorgunlukları ve hayatın stresini geride bırakıp, Natürköy de bulunan restoranlarda meşhur Çerkez kahvaltınızı yapın. Kahvaltı sonrası bisiklet kiralayıp, göl çevresinde gezintiye çıkabilirsiniz. Yemyeşil ağaçların çevrelediği göl manzarası eşliğinde düzenlenen ATV turlarına katılabilirsiniz.

2- MAŞUKİYE-KOCAELİ

İstanbul'a Yakın Gezilecek Yerler
İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler – Maşukiye

İstanbul’a yakın gezilecek yerler listesinde şimdide Maşukiye var. Kartepe ilçesine bağlı olan Maşukiye İstanbul ‘a 120 km mesafede yer alıyor. Kartepe kayak merkezleri ile ilgi odağı olmasının yanı sıra Maşukiye de tercih edilen mekanlar arasında yer alıyor.  El değmemiş doğal güzellikleriyle Marmara’nın en önemli mesire alanlarından biri.

Maşukiye kahvaltısı ve alabalık restoranlarıyla meşhur. Buraya kadar gelip de bu güzel lezzetlerden mahrum kalmak olmaz. Dere kenarında yapacağınız güzel bir yürüyüşün ardından şırıl şırıl akan şelaleden gelen muhteşem su sesi eşliğinde keyifli bir köy kahvaltısı yada kiremitte alabalık yiyebilirsiniz.

Kirazlı Yaylası, Aygır Deresi, Maşukiye Şelalesi ve Kuzu Yaylası Maşukiye de gezebileceğiniz diğer yerler arasında yer alıyor. Son dönemde ATV safari ve Zipline gibi outdoor aktiviteler ile de ön plana çıkıyor. Bölgede bu etkinlikleri yapabileceğiniz pek çok tesis bulunuyor. Kartepe yolunda yer alan Masalköy Macera Park da harika bir manzara eşliğinde gökyüzünde bisiklet sürebilirsiniz. Bu ilginç ve farklı aktivitelerin Maşukiye yi tercih etmeniz için yeterli bir sebep olduğunu düşünüyorum.

İstanbul’a özel aracınızla yaklaşık 1,5 saatlik mesafede olmasından dolayı şehirden fazla uzaklaşmadan sevdiklerinizle birlikte güzel bir gün geçirip rahatlıkla gezinizi tamamlayarak geri dönebilirsiniz.

3- ABANT GÖLÜ VE TABİAT PARKI – BOLU

ABANT GÖLÜ VE TABİAT PARKI - BOLU             
ABANT GÖLÜ VE TABİAT PARKI         

Türkiye’nin sayılı doğal alanlarından biri olan Abant, yılın her ayında büyüleyici bir güzelliğe sahip. Kartpostallık bir görüntüye sahip Abant Gölü, Türkiye’nin en popüler turizm cennetlerinden biri. İstanbul’a 264 km mesafede bulunan Abant’a yaklaşık 3 saatlik bir yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz.  İstanbul’a yakın bir mesafede olmasından dolayı günübirlik gezi planlayanlar için burası daha çok cazip bir hale geliyor.

Gözünüzün alamadığı kadar yeşil gür ormanlarıyla nefes kesen doğal bir güzelliğe sahip Abant gölüne baktıkça insanın içi açılıyor. Ne derdiniz kalıyor ne de kederiniz. Bütün stresiniz sanki bir kuş olup uçup gidiyor. Boşuna denmemiş seyahatte sağlık var diye. Size her yönden iyi geleceğine emin olun. Gölün etrafında oteller ve bungalovlar bulunuyor. Birçok piknik alanı, yürüyüş – bisiklet parkuru ve kamp alanı var. Doğa yürüyüşü, sportif olta balıkçılığı, bisiklet, fayton ve atla gerçekleştirilen turlarla da gezinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Bu güzel yerde geceyi geçirmeyi düşünürseniz otellerin haricinde göl etrafındaki herhangi bir yere çadır kurabilir ya da bungalov evleri tercih edebilirsiniz.

İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler

4- GÖLYAZI – BURSA

GÖLYAZI - BURSA 
İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler – Gölyazı

Yeşil Bursa da Nilüfer sınırları içerisine yer alan Gölyazı, panoramik manzarası, muhteşem doğası ve tarihi dokularıyla sıkça ziyaret edilen yerler arasında yer alıyor. Organik yaşama ve köy hayatına ilgi duyanlardansanız tam size göre bir yer.

Burası aynı zamanda bir kuş cenneti. Leyleklerin göç yolları üzerinde bulunmasından dolayı farklı pek çok kuş türü ve elektrik direklerinin üzerinde yuva yapmış leylekleri görebilirsiniz. Burada antik kalıntıları keşfedebilir ve çevrede bulunan restoranlarda sabah kahvaltınızı yapabilirsiniz. Enfes lezzetlerden oluşan menüden yöresel ve Türk mutfağından seçilmiş yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Roma İmparatorluğu dönemine kadar uzanan tarihi, muhteşem el değmemiş doğası, camileri , kahvehaneleri ve çınar ağaçlarıyla kendinizi doğal bir ortamın içerisinde bulacaksınız.

İstanbul’a 180 km uzaklıkta bulunan Gölyazı‘ ya özel aracınızla yaklaşık 2-2,5 saat te ulaşabilirsiniz. Nilüfer ilçesinden Gölyazı’ya haftanın yedi günü minibüs seferleri bulunuyor.

5- ACARLAR LONGOZU – SAKARYA

ACARLAR LONGOZU - SAKARYA 
ACARLAR LONGOZU

İstanbul’a 190 km uzaklıkta olan ve  3 saatlik araba yolculuğu sonunda ulaşabileceğiniz bu muhteşem görsele sahip Acarlar Longozu, dünya üzerindeki en büyük ikinci longoz, yani dünyada bulunan nadide bir doğal alan olarak kabul ediliyor.

Sakarya ilinde bulunan ve çok geniş bir alana sahip olan bu ormanın belirli bir bölümünü gezebiliyorsunuz. 750 metre uzunluğundaki tahta yürüyüş parkurunda bu güzel alanı gezebilir, nehirde sandal ya da deniz bisikletiyle gezintinize güzel anılar ekleyebilirsiniz. Orman içerisinde pek çok hayvanında olmasından dolayı kamp yapacaksanız eğer dikkatli olmanızı öneririm. Sakarya’ya gelmişken ıslama köfte yemeden dönmeyin derim.

6- YUVACIK BARAJI – KOCAELİ

YUVACIK BARAJI - KOCAELİ       
İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler – Yuvacık Barajı

Gözünüzün alabildiği kadar ormanlık alana sahip Yuvacık Barajı ile gözünüz yeşile doyacak. İstanbul’a yakın gezilecek yerler arasında bulunan Yuvacık, bitki örtüsü, ormanlık alanları, akarsu ve şelaleleriyle hem göze hitap ediyor hem de bütün stresinizi ve sıkıntılarınızı alıp götürüyor. Dere ve zirveye giden yol kenarında hizmet veren pek çok tesis bulunuyor. Alabalık tesisleri, piknik alanları ile birlikte yaklaşık 25 kilometrekarelik bir alana sahip.

Buralar kadar gelmişken bu güzel doğa manzarasına karşı kahvaltı yada ızgarada alabalık yiyebilirsiniz. Yok ben yemek değil de şöyle okkalı bir kahve içeyim derseniz işte onun keyfinin üzerine denilecek hiç bir şey yok. Trekking, bisiklet ve ATV turu gibi etkinliklere katılarak gezinizi daha heyecanlı bir hale getirebilirsiniz.

Beşkayalar Tabiat Parkı, Kazandere-Aytepe, Menekşe Yaylaları, ve Kirazdere Barajı buraya gelmişken gezebileceğiniz diğer güzel yerler arasında bulunuyorlar. İstanbul’a 115 km uzaklıkta bulunan Yuvacık Barajına 2 saatlik araba yolculuğuyla ulaşmanız mümkün.

İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler

7-DÜZCE

Düzce gezilecek yerler
İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler – Düzce

Kampçıların ve doğa tutkunlarının vazgeçilmez mekanı olan Düzce doğal güzellikleriyle herkesi kendine hayran bırakıyor. Yeşillikler arasına kurulmuş tahta yolda yürürken etrafınızı sarmış yemyeşil ağaçlar, nereden geldiğini göremediğiniz akarsuları, kuşların o muhteşem cıvıltıları insanın içini huzurla kaplıyor. İstanbul’un kargaşasından, stresinden ve bütün yorgunluklardan birkaç günlüğüne de olsa kurtulmak isteyenler için bulunmaz bir fırsat.

Melen Çayında rafting yaptıktan sonra, Aydınpınar Şelalesi, Güzeldere Şelalesi,ve Kurugöl Kanyonu buraya kadar gelmişken görmeden gitmemenizi tavsiye edebileceğim yerlerden bir kaç tanesi. Görselde bulunan Saklıkent Şelalesi de Düzceye 40 km mesafede bulunuyor. Buraları gezdikten sonrada Fakıllı ve Sarıkaya mağaralarına da uğrayarak sarkıt ve dikitlerin oluşturduğu muhteşem görselliği seyredip gezebilirsiniz.

Düzce, İstanbul’a 225 km uzaklıkta olup, araçla 2 saat 30 dakika gibi bir sürede ulaşabilirsiniz.

İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler

8- ŞİLE –  SAKLIGÖL

ŞİLE -  SAKLIGÖL
ŞİLE –  SAKLIGÖL

İstanbul’a sadece 1 saatlik mesafede bulunan Şile, şehrin bütün kargaşasından ve gürültüsünden kurtulmak isteyenler için güzel bir tercih. Günübirlik gidip gelinebilmesinden dolayı özellikle İstanbulluların kısa süreliğine kaçamak yapıp kafa dinleyebilecekleri harika bir yer.

Saklıgöl’e gidebilmek için Şile merkeze girmeden tam tersi istikamete dönüp tabelaları takip ederek Saklıgöl’e ulaşabiliyorsunuz. Geldiğinizde büyük bir hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Etrafınızda ne bir göl nede yeşil bir alan var. Önünüzde bulunan 30 kadar merdiveni çıkıyorsunuz. Ve işte o an. Karşınıza çıkan o harika ve müthiş manzara karşısında büyüleneceğinize eminim.

Gözünüzün alamadığı kadar kocaman yemyeşil bir orman. Ormanın ortasını kaplayan dingin bir göl. Gözlerinizin ve gönlünüzün bayram edeceği ,seyrine doyulmayacak kadar güzel bir yer. Çok ilginç ki bölgede sadece bir tane restoran var. Karamandere Saklıgöl Sosyal Tesislerin de şöyle göl manzarası eşliğinde güzel bir kahvaltı yada mangal keyfi yapabilirsiniz. Kendi mangalınızı kendiniz yakmak  isterseniz de piknik alanında mangal kiralayarak ortamın keyfini çıkarabilirsiniz.

9- Yedigöller Milli Parkı / Bolu

Yedigöller Milli Parkı - Bolu
Yedigöller Milli Parkı

İstanbul ‘a 300 km uzaklıkta ve araçla 4 saatte ulaşabileceğiniz Yedigöller için biraz uzak değil mi? dediğinizi duyar gibiyim. İnanın çektiğiniz onca yola fazlasıyla değecek. Muhteşem bir görselliğe sahip olan göl doğayla baş başa kalmak ,ruhunu ve bedenini dinlendirmek isteyenler için bulunmaz bir fırsat.

Milli park olarak korunan Yedigöller de size kuşların eşlik ettiği keyif verici bir doğa yürüyüşüne çıkıp, insanı adeta cezbeden manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Kamp yapmayı sevenlerdenseniz de çadırınızı kurup gecenizi burada doğayla iç içe geçirebilir yada ağaç evlerde kalabilirsiniz.

İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler

10-POLONEZKÖY

POLONEZKÖY
İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler – Polonezköy

İstanbullular için hafta sonları kısa süreli tatil kaçamakları için en uygun yerlerden bir tanesi Polonezköy. Ormanın korunduğu nadir yerlerden biri olmasından dolayı, yeşille ve doğayla iç içe olmayı sevenlerin tercih ettikleri, piknik denilince de ilk akla gelen yerlerden bir tanesi.

Ormanda yürüyüşünüzü yapıp, bisiklet sürebilirsiniz. Polonezköy’ün meşhur reçelleriyle donatılmış güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Karnınızı doyurduktan sonrada hamaklara uzanıp güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

11-BELGRAD ORMANLARI, İSTANBUL

BELGRAD ORMANLARI
İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler – Belgrad Ormanları

İstanbul’a yarım saatlik mesafede bulunan, harika bir yürüyüş parkuruna sahip Belgrad Ormanları, doğa yürüyüşü tutkunlarının gözde mekanı. Huzur, sessizlik, doğa ve yeşil hepsi bir arada bulunuyor.

Mis gibi temiz havasıyla, yemyeşil ormanın içerisinde, kuş seslerinin muhteşem cıvıltılarıyla sabah koşularını yapabileceğiniz doğayla iç içe bir yer burası. İçerisinde 6 km lik bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Dinlenip piknik yapabileceğiniz alanlarda var.

İstanbul ‘dan fazla uzaklaşmadan, yakın bir yerlerde ailecek keyifli vakit geçirebileceğim, yürüyüş yapabileceğim ve doğayla baş başa kalabileceğim bir yer olsun istiyorsanız Belgrad Ormanları işte bu isteklerinizi karşılayabilecek belki de en iyi yer diyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir