İSTANBULMARMARATÜRKİYE

Kadıköy’de Gezilecek Yerler | En Meşhur Yerler Listesi 2023

Kadıköy’de Gezilecek Yerler listemizde Kalabalık caddeler, şehrin göbeğinden geçen nostalji tramvay, boğazın ortasında yoğun şekilde geçen gemi ve vapurlar, sizi büyüleyen moda sahili gibi birçok özelliğe sahip bir ilçe olan Kadıköy. Gerek yurtiçinden gerekse de yurtdışından gelenlerin mutlaka ziyaret etmek istediği o kalabalık caddelerde, rıhtımda, moda sahilde, Bağdat caddesinde ve birçok yerinde doyasıya gezdiği bir kent Kadıköy.

Kadıköy canlı ve renkli yaşamı ile siz ziyaretçileri bekliyor. İstanbul deyince aklınıza ilk gelen semt olan Kadıköy’de sizi cezbeden birçok mekân vardır. Bu mekanları sıralamadan önce kısaca Kadıköy hakkında bilgi verelim. İstanbul’un tarihinde Hristiyan dünyasında çok önemli toplantılara ev sahipliği yapan Kadıköy günümüzde deniz ulaşımının en yoğun yaşandığı, Anadolu ve Avrupa yakaları arasında vapur ulaşımının büyük bir kısmını üstlendiği bir semt olarak göze batmaktadır.

Kadıköy’e Nasıl Gidilir?

Kadıköy Avrupa yakasında Eminönü ve Karaköy ile komşu olmakla beraber buralara 15 dakika aralıklarla yaklaşık 10 dakikalık vapur yolculuğu ile meşhur nam-ı değer Kadıköy İskelesinden kalkan vapurlar ile ulaşım yapılmaktadır. Kadıköy’den Avrupa yakasıda bulunan Beşiktaş semtine de yaklaşık 15 dakikalık vapur yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Vapur yolculukları sadece Avrupa yakası ile sınırlı kalmamakla beraber Adalara yapılan vapur seferi ve İstanbul boğaz turu ile deniz ulaşımının ana hattını oluşturan Kadıköy sadece deniz ulaşımı ile değil metro, Marmaray ve İETT ulaşımı ile İstanbul’un her noktasına çok rahat ulaşabilirsiniz.

YOL TARİFİ

Böyle muhteşem bir semtin muhakkak birçok gezilecek yerinin olması da çok normaldir. İşte bende sizler için Kadıköy’de Gezilecek Yerleri derledim. Dikkatinizi çekeceğini umduğum Üsküdar’da gezilecek yerler yazıma da bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Kadıköy’de Gezilecek Yerler

1. Rıhtım

Kadıköy’de Gezilecek En Güzel Yerler
Kadıköy’de Gezilecek Yerler

Kadıköy’de Gezilecek Yerler listemizin ilk sırasında şüphesiz ki ilk sırasında bulunan Rıhtım Kadıköy ziyaretçilerini karşılamaktadır. Rıhtıma geldiğinizde içinize çekeceğiniz boğaz havası sizlere adeta bir huzur havası katacaktır. Rıhtıma attığınız ilk adımda karşınızda heybetini gizlemeyen bir bina göreceksiniz. Bu binayı genellikle eski Türk filmlerinden anımsayacaksınız. İstanbul’a atılan ilk adım hep o binadan olmuştur. Bu bina hepinizin de tahmin ettiği Haydarpaşa Tren Garıdır. Haydarpaşa Tren Garı çıkan bir yangın sonucu hasar görmüş ve uzun süren bir tadilat sürecine girmişti. Şimdilerde ise tadilat süreci bitti ve Haydarpaşa Tren Garı ziyarete açıldı. Merak etmeyin Haydar paşa Tren Garı ile ilgili tüm bilgileri ?aşağıda paylaştım.

Rıhtıma geldiğinizde taze simit ve çay ile birlikte boğaza karşı gelen vapurlar, hemen karşınızda uçuşan martılar, sokak sanatçılarının yaptıkları canlı müzik eşliğinde simit ve çay keyfi yapabilirsiniz. Kadıköy’de Gezilecek Yerler listemizde bulunan Rıhtıma ulaşımda çok rahattır. İETT otobüslerinin son durağı olan Rıhtım vapurlar içinde Beşiktaş, Eminönü, Karaköy ve adalar vapurlarının uğrak yeridir. Kadıköy ve Beşiktaş İskelesini de içinde bulunduran Rıhtımdan kalkan vapurlarla da 1,5 saat süren boğaz turu da yapabilirsiniz.

2. Haydarpaşa Tren Garı

 Tarihi Haydarpaşa Tren Garı
Tarihi Haydarpaşa Tren Garı

Kadıköy’de Gezilecek Yerler listemizde bulunan bir diğer mekân ise Haydarpaşa Tren Garıdır. Haydarpaşa Tren Garı tarihi yapısı ile bir şaheser olmasının yanında birçok dizi film ve setlere de ev sahipliği yapmıştır. İstanbul’u bilen veya bilmeyen herkesin gördüğü yer muhakkak Haydarpaşa Tren Garıdır. Zira Kadıköy’ün simgelerinden biri olan Haydarpaşa Tren Garı eski Türk filmlerinde çok sık gösterilmiştir. Rıhtımda bulunan Haydarpaşa Tren Garının yapımına 1906 yılında başlanmış 1908 yılında tamamlanmıştır. Haydarpaşa Tren Garı Anadolu’yu İstanbul’a bağlayan demiryolunun da son durağıdır. III. Selim tarafından Selimiye kışlasının yapımında emeği geçen Haydar Paşa anısına buraya Haydarpaşa Tren Garı adı verilmiştir.

2010 yılında çıkan yangın sonucu kullanılamaz hale gelen Haydarpaşa Tren Garı büyük bir tadilat ile eski haline kavuşturuldu.

Kadıköy’de Gezilecek Yerler

3. Bahariye Caddesi

Bahariye Caddesi
Bahariye Caddesi

Kadıköy’de Gezilecek Yerler listemizde bulunan bir diğer mekân ise Bahariye Caddesidir. Bahariye Caddesi Kadıköy çarşısının bitişinde başlamaktadır. Bahariye Caddesini dolaşmadan önce Kadıköy çarşısına girip orda bulunan balıkçılar, sahaflar, antikacılar ve restoranların içinden geçip Bahariye Caddesine ulaşabilirsiniz. Bahariye Caddesine doğru giderken bir sokak dikkatinizi çekecektir. Bu sokak Sanatçılar Sokağıdır. Sanatçılar sokağında ressamlar ve heykellerin ürettikleri eserleri bulabilirsiniz.

Bahariye Caddesi trafiğe kapalıdır. Cadde üzerinde oluşan kalabalık, sokak sanatçıları, alışveriş yapacağınız yemek yiyeceğiniz birçok mekânda bulabilirsiniz. Yine cadde üzerinde dikkatinizi çeken kilise, tarihi bina ve opera binası da bulabilirsiniz. Anadolu Yakasının İstiklal Caddesi olarak Bahariye Caddesi kabul edilir. Zira cadde üzerinde bulunan tarihi nostaljik tramvay uzun uzun devam eden cadde ve cadde üzerinde bulacağınız birçok mekân sizi adeta İstiklal caddesinde yürüyormuş hissi verecektir.

4. Süreyya Operası

Tarihi Süreyya Operası
Süreyya Operası

Süreyya Operası 3. Başlıkta yer verdiğimiz Bahariye Caddesi üzerinde yer alan göz alıcı bir mekân olarak dikkatinizi çekecektir. 1924 yılında inşasına edilen Süreyya Operası 1927 yılında yapımı tamamlanmıştır. Süreyya İlmen Paşa tarafından tasarlanan tarihi bina ilk dönemlerinde sadece sinema olarak kullanılmıştır. Türkiye’nin 6. Kadıköy’ün ise 1. Operası olmasından dolayı Süreyya Operası’nın önemi bir kat daha artmaktadır.

Kadıköy’de şehrin göbeğinde semtin en yoğun sokağında bulunması buraya olan merakı da bir kat arttırmıştır. Süreyya Operası dış yapısıyla da bir cazibe merkezi görünümünde. Opera binasının dış cephesi sanat, komedi ve trajedi motifleriyle oymalı süslü yapısı ile görenleri hayrete düşürüyor. Opera binasının dışı da içi kadar merak uyandıran bir yapı görünümünde. Süreyya Operasının yanı başında bulunan Vodvil adlı heykelde görülmeye değer.

5. Barış Manço Müzesi

Barış Manço'nun evi müzeye dönüştürüldü.
Barış Manço Müzesi

Kadıköy’de Gezilecek Yerler listemizde bulunan bir diğer yer ise Barış Manço Müzesi’dir. Eminim ki Barış Manço Müzesi Kadıköy’de sizi en çok duygulandıran yer olacaktır. Hele birde çocukluğunuz Barış Manço’yu izlemekle geçmişse. Müze Kadıköy’de Moda Sahile doğru inerken hemen yol üzerinde kolayca ziyaret edebileceğiniz bir konumda. Barış Manço’nun evinin müzeye dönüştürülmesi ile birlikte ziyaretçi akınına uğramış. Bu güzel müzeye girebilmek için girişte bilet almanız gerekiyor.

Şimdi gelelim Barış Manço Müzesinin içerisinde yer alan ve Barış Manço’ya ait olan eşyalarına. Bir zamanlar herkesin diline doladığı domates, biber, patlıcan şarkısında adı geçen sebzeler hemen müze girişinin bahçesinde gözlerinize çarpacak. Kocaman heykeller ile yapılan bu sebzelerin hemen yanında göze çarpan bir garaj ve bu garajın içinde bulunan Barış Manço’ya ait otomobil eminim ki sizleri de geçmişe götürüp duygulandıracaktır.

Barış Manço Müzesinin içine girdiğinizde çok daha farklı hisler sizleri bekliyor. Zira içeri ilk girdiğinizde Barış Manço’ya ait müzik aletleri, giysiler, sandıklar, masalar, sandalyeler, plaklar, dergiler, kostümler ve daha birçok şey… 3 katlı müzede Barış Manço’ya eşine ve çocuklarına ait tüm eşyalar siz ziyaretçilerini bekliyor. Müzeden ayrıldıktan sonra geriden müzeye baktığınızda içinizde çok farklı bir hisle ayrılacaksınız.

Adres: Caferağa, Yusuf Kamil Paşa Sk. No:5 D:No:5, 34710 Kadıköy/İstanbul

Kadıköy’de Gezilecek Yerler

6. Moda Sahil

Moda Sahil
Moda Sahil

Kadıköy’de Gezilecek Yerler listemizde huzur kokan bir mekân var. Uzun kalabalık sahili, yeşil çimler, mavi deniz, beyaz yelkenler kısaca huzur. Evet yanlış duymadınız Kadıköy’de bulanan Moda Sahil yeryüzünün her rengi ile size merhaba diyor. Barış Manço evinden çıkıp hemen kendinizi attığınız Moda Sahilde banklarda, sahil taşlarında ve sahilde bulunan cafelerde oturabilirsiniz.

Moda Sahilde ünlü görme ihtimaliniz çok yüksek. Zira ünlü isimlerin de uğrak mekânı olan Moda Sahil gözlerinize görsel şov içinize de ferahlık sunmakta. Kalabalık olmasına rağmen Moda Sahil şehrin kalabalık lığından bunalanlar için süper bir mekân. Geniş alanda grupların arasından geçerken gürültü bir kalabalık hissetmeyeceksiniz.

7. Romantika Fenerbahçe Parkı

Romantika Fenerbahçe Parkı, İstanbul'un en gözde parklarındandır.
Romantika Fenerbahçe Parkı

İstanbulluların uğrak yeri olan ve Kadıköy’ün Fenerbahçe semtinde bulunan Romantika Fenerbahçe Parkı İstanbul’un en gözde parklarının arasında bulunur. Yemek yemek için birçok restoran ve cafeler mevcut.

Adres: Fenerbahçe, Fenerbahçe Parkı, 34726 Kadıköy/İstanbul

8. Boğa Heykeli

Boğa Heykeli, Kadıköy'ün en önemli simgesidir.
Boğa Heykeli

İşte geldik Kadıköy’ün simgesi haline gelmiş Boğa Heykeline. Kime sorarsanız sorun Kadıköy denilince ilk söyledikleri yer şüphesiz bu meşhur heykel olur. Semti ziyaret edenlerin mutlaka uğradığı Boğa Heykelini görünce şaşırabilirsiniz. Önünde fotoğraf çekinmek için oluşan kalabalık kuyruklar eminim sizin de dikkatinizi çekecektir. Şehrin hemen göbeğinde bulunan Boğa Heykeli rıhtımdan yukarı çıkarken veya Bahariye Caddesine girerken çok güzel bir konumda. Fenerbahçe Stadına, Alex ve Lefter Heykellerine de çok yakın olan Boğa Heykeli özellikle maç günleri çok fazla ziyaret ediliyor.

Boğa Heykeli hakkında ön bilgiyi verdikten sonra heykelin tarihi ve nasıl yapıldığı hakkında bilgi veriyim. Kadıköy altıyolda bulunan Boğa Heykeli 1864 yılında Sultan Abdülaziz tarafından heykeltıraş Ruillaya yaptırılan heykelin asıl adı Dövüşen Boğa olan boğa yapıldığı dönemden bu yana Kadıköy’ün belli noktalarına konulmuş en son ise şu anki konumu olan altı yol mevkiine konulmuştur.

9. Akmar Pasajı

Akmar Pasajı
Akmar Pasajı

Kadıköy’de Gezilecek Yerler listemizde bu sefer tarihi bir pasaj var. Tarihi Akmar Pasajı kitapçıları ile ünlü bir yer olarak Kadıköy’ün en çok uğranılan mekanlarından biridir. Eski ve yeni kitapları çok rahat bulabileceğiniz bir pasaj olan Akmar Pasajı kitapsever ve öğrencilerin sık uğrak yerlerinden biridir. Sadece kitap değil plak dergi gibi birçok koleksiyonu burada bulabilirsiniz.

Adres: Osmanağa, Söğütlü Çeşme Cd No:61, 34714 Kadıköy/İstanbul

Haftanın her günü açık olan Akmar Pasajının çalışma saatleri sabah 09:00 ile akşam 21:00 arasıdır.

Adres: Caferağa, Mühürdar Cd., 34710 Kadıköy/İstanbul

Sizler için araştırdığım Kadıköy’de Gezilecek Yerler Listesinin İstanbul’a ilk defa gelip te Kadıköy’ü mutlaka gezmek isteyenler için oldukça faydalı olacağını düşünüyorum. Umuyorum ki listedeki tüm mekanlar sizleri cezbedecektir. Kadıköy’de Gezilecek Yerler listesini sizler için sıralayacak olursam;

  • Rıhtım
  • Haydarpaşa Tren Garı
  • Bahariye Caddesi
  • Süreyya Operası
  • Barış Manço Müzesi
  • Moda Sahil
  • Romantika Fenerbahçe Parkı
  • Boğa Heykeli
  • Akmar Pasajı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir