TÜRKİYEDOĞU ANADOLUERZURUMKAYAK MERKEZLERİ

Palandöken Kayak Merkezi | Erzurum

Palandöken Kayak Merkezi, Türkiye kış turizminin gözde merkezlerinden biri. Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum il sınırları içerisinde yer alır. Türkiye’nin en yükseğe kurulmuş şehri ve en soğuk illerinden biri olan Erzurum da bulunan bu kayak merkezi oldukça popülerdir. Sadece Ülkemizden gelenleri değil, Dünyanın dört bir yanından bu güzel ve donanımlı merkezi ziyaret etmek için gelen turistlerle dolup taşıyor.

Kayak Merkezleri yazıma göz atarak Türkiye’de bulunan diğer kayak merkezleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

2011 yılında 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunlarına, Palandöken Kayak Merkezi ve Konaklı Kayak merkezi beraber ev sahipliği yapmış ve ülkemizin tanınmasında oldukça etkili olmuşlardır.

Palandöken Kayak Merkezi Kış Oyunları
Palandöken Kayak Merkezi Kış Oyunları

1993’den bu yana kış turizm merkezi ilan edilmiş Kayak Merkezi, sahip olduğu kaliteli tesisler, kar kalitesi ve her seviyeden kayak severe hitap eden pistleriyle en çok tercih edilen kayak merkezlerinden olmaya devam ediyor.

Palandöken Kayak Merkezi Nerede?

Palandöken Kayak Merkezi Hakkında Bilgiler

2 bin metreyi bulan platoların ve yine 3 bin metrenin üzerinde yüksekliğe sahip dağların sarmaladığı bu kayak merkezi, Erzurum da il sınırları içerisinde bulunuyor. Palandöken Kayak Merkezinin başlangıç yüksekliği 2200 metre, zirve noktası olan Ejder tepe noktası ise 3176 metredir. Saatte 4500 kişi kapasiteye sahip,2 bin ile 3 bin 176 metre arasında bulunan 10 telesiyeji  olan merkezde, ayrıca saatte 300 kişi kapasiteye sahip 1 adet teleskiye bulunuyor. 2 baby lift, 1 gondol hizmeti de sunuluyor.

New York Times, Dünyadaki 41 kayak merkezini sıraladığı listesinde 18. sıraya yerleştirdiği Palandöken Kayak Merkezi, kalitesini her konuda kanıtlıyor. Dünyada kayak alanında ne kadar üst sıralarda yer aldığımızın da güzel bir göstergesi.

Palandöken Kayak Merkezi
Palandöken Kayak Merkezi, Teleferik

Palandöken Kayak Merkezine Nasıl Gidilir? Yol Tarifi

Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum merkeze sadece 5 km uzaklıkta bulunuyor. Mesafenin bu kadar yakın olması sizin için ulaşım yönünden çok büyük kolaylık sağlayacaktır. Erzurum Havalimanı ile Şehir Merkezi arası 13 km, kayak merkezine ise 25 km uzaklıkta yer alıyor.

Yol Tarifi

Palandöken Kayak Merkezine Ne Zaman Gidilir?

En konforlu, rahat ve kısa süren ulaşım aracı uçakla gelmeyi düşünüyorsanız; dikkat etmenizi önerdiğim bazı hususlar var. Genelde seyahatlere çıkmadan önce indirimlerden faydalanabilmek için erken davranıp biletleri önceden alıyoruz. Bu her zaman bizim lehimize bir durum olamayabiliyor. Bin bir hayallerle gittiğimiz kayak merkezlerinde hava şartlarına bağlı olarak kar olmaya biliyor. Gerçi bu durum Palandöken Kayak Merkezi için pek de geçerli değil. Karın az yada nadiren hiç olmaması durumunda suni kar makineleriyle kayak severleri hayal kırıklığına uğratmayıp kayak yapılabilecek ortam oluşturuluyor.

Palandöken Kayak Merkezi
Palandöken Kayak Merkezi

Sezon Kasım ayı sonundan neredeyse Mayıs ayı başına kadar devam ediyor. Daha öncede bahsettiğim gibi bazı dönemler kar az olabiliyor. Bu yüzdende ocak ve şubat ayları dışında gidilecekse hava şartlarından ve kar durumundan haberdar olmanız yararınıza olacaktır.

Erzurum’a indikten sonra şehir merkezine belediye otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüsle gelenlerse ise doğrudan otogardan kayak merkezine giden halk otobüslerini ya da taksileri tercih edebilirler. Taksi ile gidecekler için bir uyarı. Taksimetre gerçekten çok pahalı ve uç noktalarda. İstanbul’daki taksimetreleri 2’ye katlamış durumda.

Palandöken Kayak Pist Haritası

Palandöken Kayak Merkezi Pist Haritası
Palandöken Kayak Merkezi Pist Haritası

Palandöken Pistleri

Büyük slalom ve slalom yarışmaları için Uluslararası Kayak Federasyonu olan FIS, Palandöken Kayak Merkezini, pistleriyle Dünya’nın en uzun ve en dik pistleri arasında en üst sıralar koymuş durumda. 8’i kolay, 9’u orta düzey, 3’ü ileri düzey, 4’ü de doğal olmak üzere 24 pisti bulunan merkezde ayrıca Uluslararası standartlara uygun 2 adet pist bulunuyor. Palandöken’de toplam 50 kilometrelik kayak pisti kayakçılara uygun hale getirilmiş durumda.

Türkiye’nin en yüksek tepesi ve kayak merkezinin zirvesi olan Ejder Tepesinin kendine özel 3 ayrı (mavi , kırmızı ve siyah) zorluk derecesinde  12 kilometrelik pisti bulunuyor.

Kayak Merkezi pistleri zorluk seviyeleri şöyle;

 • 4 doğal pist,
 • 8 başlangıç seviyesi pist,
 • 9 orta düzey pist,
 • 3 usta kayakçı pist.

Ayrıca saatte 4500 kişilik kapasiteye sahip  10 adet telesiyej, 1 teleksi, 2 baby lift, 1 gondol lift ile kayak severlere hizmet veriyor.

Kayak Ekipmanı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kayak malzemesi alırken sizin açınızdan fayda sağlayacak bazı ip uçları bulunuyor. Bunlara dikkat ederseniz kayak sporundan daha çok keyif alacağınıza eminim. Yaşınızı, kilonuzu, boyunuzu, seviyenizi,  tercih ettiniz spor dalını ve kayak pistinin özelliklerini, göz önünde bulundurmanız fayda sağlayacaktır.

Yanınıza Almanız Gereken Kayak Ekipmanları

 • Kask
 • Dizlik
 • Onun
 • Kulaklık
 • Kar gözlüğü
 • Eldiven
 • Dizlik
 • Kemer
 • Kafa bandı
 • Külotlu Çorap/İçlik
 • Termal içlik
 • Boğazlı Kazak
 • Kayak montu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir