TÜRKİYEDOĞU ANADOLUKARS

Doğu Ekspresi Hakkında Bütün Bilgiler

Doğu Ekspresi ile İç Anadolu’dan başlayarak Doğu Anadolu’ nun en güzel doğa manzaralarını keşfedeceğiniz güzel bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Nostaljik bir yolculuk arayanlar için biçilmiş kaftan.

Öncelikle Doğu Ekspresi’nin ne olduğunu merak edenler için kısa bir açıklama yapayım. Ankara ile Kars arasında sefer yapan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarına ait bir taşımacılık treni. Eski Türk filmlerini izleyenler bilirler. Kompartımanlı trenler vardı. Doğu Ekspresi de öyle bir tren. Özellikle gezmeyi sevenler ve fotoğraf sanatçılarının trenin geçtiği yollar üzerindeki muhteşem görüntüleri kaydedebilmek için yoğun bir ilgi gösterdikleri bir trendir.

Turistik Doğu Ekspresi
Turistik Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi Ana Hat Treni ve Turistik Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresinde bilet bulmak neredeyse imkansız bir hale geldi. Bilet bulabilenlerde kendilerini ikramiye kazanmış gibi şanslı hissediyorlar. Bu yoğun ilgi, kalabalık ve bilet bulamama sıkıntısını giderebilmek için TCDD iki trenle hizmet vermeye başladı. Aslında ikisinin de rotaları aynı. Kars ve Ankara arasında hizmet veriyorlar.

*Doğu Ekspresi Vagonları

Trenlerde en önemli şey vagonlar arasındaki farklar. 3 çeşit vagon bulunuyor. Bunlar;

 • Pulman- Normal koltuklu vagonlardır. 2 li otobüs koltuğu şeklinde, daha genişidir. Vagonda 2 çiftli koltuk ve 1 tekli koltuk bulunuyor. Size tavsiyem kısa süreli yolculuklarınız için bu vagonları tercih edin. Koltuklar geceleri yataklara dönüştürülüyor. Macera için yola çıktıysanız ve sabaha kadar oturup ,dışarıyı seyretmek istiyorsanız size pek uygun değil.
Doğu Ekspresi Vagonları
Doğu Ekspresi Vagonları
 • Örtülü Kuşetli – 4 kişilik bir oda. Koltuklar yatağa dönüştürülebiliyor. Temiz nevresim veriliyor. Yatağınızı kendiniz yapıyorsunuz. Odalar gayet temiz.
Doğu Ekspresi, Örtülü Kuşetli Vagonlar
Doğu Ekspresi Vagonları
 • Yataklı ( Sadece Turistik Doğu Ekspresin de geçerli)- Yataklı vagonlar 2 kişilik ve ranza şeklinde yataklar bulunuyor. Tüm ihtiyaçlarınızı odadan çıkmadan karşılayabileceğiniz odada ( tuvalet hariç) lavabo, masa, mini buzdolabı ve priz bulunuyor. Rahat bir yolculuk yapabilmek için tercih edebileceğiniz oldukça konforlu bir kompartıman.

*Turistik Doğu Ekspresi Durakları

Ulaşım amacından çok, yolcuların tarihi ve turistik yerleri ziyaret edebilmeleri için tercih ettikleri tren, 6 yataklı, 2 hizmet ve 1 yemekli vagonla birlikte toplam 9 vagondan oluşuyor. Vagonların tamamında yatak var. Doğu ekspresine göre fiyatları oldukça pahalı. Durak sayısı ana hat trenine göre daha az. Toplam 29 durakta duruyor. Bazı duraklarda 2-3 saat kadar mola verilip, şehri gezebilmeniz için size zaman tanınıyor. Yolculuk ise 30-32 saat sürüyor.

 • Ankara-Kars hattında: Erzincan’da 2 saat 20 dakika, İliç’te 3 saat ve Erzurum’da 3 saat duruyor.
 • Kars-Ankara hattında:  Divriği ve Bostankaya da uzun süreli mola veriliyor. Divriği’de 2,5 saat ve Bostankaya’da 3,5 duruyor.

*Turistik Doğu Ekspresi Güzergahı ve Saatleri

 • Ankara Kars yönü : Ankara’dan 15.55’te kalkan tren ve ertesi gün 00:40’da Kars’a varıyor. 1 gün 7 saat süren yolculuk da, Erzincan, İliç ve Erzurum’da duruyor.
 • Kars Ankara yönü : Kars’tan ise 22:35’te hareket eden trenle, yaklaşık 30 saat süren yolculuğun ardından sabah 05:20 de Ankara Garına ulaşmış oluyorsunuz. Sadece Sivas’ın Divriği ve Bostankaya istasyonlarında duruyor.
Doğu Ekspresi odaları
Doğu Ekspresi odaları

*Turistik Doğu Ekspresi Sefer Günleri

 • Ankara-Kars hattında; Ankara dan hareket eden tren; Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri iki günde bir kalkıyor.
 • Kars-Ankara hattında; Kars’tan Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri hareket eden tren iki günde bir kalkıyor.

*Turistik Doğu Ekspresi Bilet Fiyatı 

Yataklı tek yön kişi başı fiyatı 480 tl. İki kişi alırsanız kişi başına 300 tl ödüyorsunuz. İki kişilik yataklı bir odada tek başınıza kalmak isterseniz de 480 tl ödemeniz gerekiyor. Yaş’tan ve meslekten dolayı hiçbir indirim uygulanmıyor.

*Turistik Doğu Ekspresi Bileti Nereden Alınır?

Biletinizi bu bağlantıdan satın alabilir aynı zamanda güncel fiyatlara ulaşabilirsiniz.

*Yemek

Trende yemek yiyebileceğiniz bir vagon ve içerisinde klasik yemeklerin çıktığı bir restoran bulunuyor. Restorandaki yemeklerin hoşunuza gitmeme ihtimaline karşı, yanınızda yemek getirebiliyorsunuz. Buna izin veriyorlar. Trenin mola verdiği duraklarda da karnınızı doyurabilirsiniz.

KLASİK DOĞU EKSPRESİ (ANA HAT TRENİ)

Klasik Doğu Ekspresi, Turistik Doğu ekspresine göre bilet fiyatları daha uygun ve daha kalabalık. Eskiden sadece Doğu ekspresi hizmet veriyordu. Kalabalığın biraz olsun azalması için 2. bir tren çıkarılsa da hala yoğun kalabalık devam ediyor. Bunda fiyatının diğer trene göre uygun olmasının payı büyük bence.

Klasik Doğu Ekspresi hattı eski Türk filmlerindeki trenleri andırıyor.
Doğu Ekspresi Ana Hat Treni

*Doğu Ekspresi Vagonları

2 çeşit vagon bulunuyor. Bunlar;

 • Pulman: Normal koltuklu vagonlardır. Vagonda 2 çiftli koltuk ve 1 tekli koltuk bulunuyor. Koltuklar gayet geniş ve rahat.
 • Örtülü Kuşetli: 4 kişinin kalabileceği şekilde tasarlanmış odalarda, koltuklar yatağa dönüştürülebiliyor. Temiz nevresim veriliyor ve yatağınızı kendiniz hazırlıyorsunuz.

*Doğu Ekspresi Güzergah ve Saatleri

Her gün Ankara Tren Garın dan 18.00’de, Kars’tan ise 08.00’de hareket eden trenin güzergahında Ankara – Kırıkkale – Kayseri – Sivas -Erzincan – Erzurum – Kars bulunuyor. Yolculuk yaklaşık bir gün sürüyor.

*Klasik Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları 2023

Pulman Fiyatları

 • Tam: 58.00 TL
 • Öğrenci(13-26): 49.50 TL
 • 60-64 Yaş: 49.50 TL
 • 65+ Yaş: 29.0 TL
 • Çocuk(7-12): 29.00 TL
 • Basın ve öğretmen: 49.50 TL

Örtülü Kuşetli Fiyatları ( yataklı)

 • Tam: 78 TL
 • Öğrenci(13-26): 69.50  TL
 • 60-64 Yaş: 69.50  TL
 • 65+ Yaş: 49.00 TL
 • Çocuk(7-12): 49.00 TL
 • Basın, ve öğretmen: 69.50  TL
Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi

*Yaş ve Meslek İndirimleri

*Yaşla ilgili indirimlerde yaş hesabında, doğum yılı esas alınıyor.

*Ankara-Kars / Kars-Ankara gidiş dönüş bileti aldığınızda %15 indirim.

*13-26 yaş arasındaki kişilere %20 “Genç” indirimi.

*60-65 yaş arasındaki yolculara %20 indirim.

*65 yaş ve üstündeki yolcular için %50 indirim.

*Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına %20 indirim.

*7 yaş altındaki çocuklar ücretsiz. 7-12 yaş arasındaki çocuklara %50 indirim.

*12 kişi ve daha kalabalık gruplara %20 indirim. 

*Milli Eğitim Bakanlığı onaylı tüm resmi-özel okullarda çalışmakta olan öğretmenlere %20 indirim uygulanmakta.

*Doğu Ekspresi Bileti Nereden Alınır?

Biletinizi  bu bağlantıdan satın satın alabilir aynı zamanda güncel fiyatlara ulaşabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Restoranları
Doğu Ekspresi Restoranı

*Yemek

Trende birde yemekli vagon bulunuyor. Menüde yazan her şeyi bulamayabilirsiniz. Çorbalar, ızgaralar, zeytinyağlılar, atıştırmalıklar ve mezeler var. Fiyatlar esnaf lokantalarıyla kıyaslandığında biraz daha pahalı gelebilir size. Yemekler mikro dalga fırında ısıtılıp, öyle servis ediliyor. Kendi yemeğinizi de yanınızda getirebiliyorsunuz. Yataklı vagonlarda mini buzdolabının içerisinde atıştırmalık bisküvi, çikolata, meyve suyu, su  vs.. atıştırmalıklar bulunuyor. Kredi kartı geçerli fakat internetin, çekmediği alanlar oluyor. Sıkıntı çıkabiliyor. Bu yüzdende yanınızda nakit para bulundurmanızı tavsiye ederim.

*Cağ Kebabı Heyecanı

Erzurum’a yaklaşırken trendeki yolcuları bir cağ kebabı sipariş etme telaşı sarar ki sormayın gitsin. Bu durum bir klasik haline dönmüş durumda. Erzurum’a yaklaşıldı denilince eller hemen cep telefonuna gidiyor😃. Doğu Ekspresi’nin popülerleşmesiyle, Erzurum’da cağ kebabı satışları inanılmaz artmış durumda. Trenin durağa yaklaşmasına 15 dakika kala kebapçıyı arayarak siparişinizi verebilirsiniz. Siz durağa geldiğinizde siparişinizi getiren eleman sizi bekliyor olacak. Size de sıcacık cağ kebabını afiyetle yemesi kalıyor.

*Tuvaletler

Her vagona özel tuvalet bulunuyor. Yataklı vagonda alaturka ve  alafranga olmak üzere 2 tuvalet bulunuyor. Pulman ve kuşetli vagonlara göre kalabalığın az olmasından dolayı daha temiz oluyor. Tuvalet kağıdı var ama yolculuğun sonlarına doğru kalmayabiliyor. Pulman ve kuşetli vagonlardaki tuvaletlerin kalabalığı fazla olduğu için hijyen ve trafik sıkıntı oluyor.

*İnternet

Ücretli yada ücretsiz Wi-Fi hizmeti maalesef yok. Kendi hücresel internetinizi kullanmak durumundasınız. Güzargah boyunca bazı yerlerde telefonun çekmemesinden dolayı sıkıntı yaşayabilirsiniz.

*Valizler

Valizlerinizi koyabileceğiniz ayrı bir bölüm yok. Küçük çantalarınızı koyabileceğiniz başınızın üzerinde bir raf bulunuyor. Yada tüm valizlerinizi odanızda bulunan diğer yatağı açarak üzerine koyabilirsiniz. Üstteki yatağı açsanız bile aşağıdaki koltukta rahatça oturarak seyahat edebilirsiniz. 

*Evcil Hayvan Kabul Ediliyor mu?

Bazı şartlara uymak koşuluyla evcil hayvan kabul ediliyor. En başta evcil hayvanlarınız için %50 indirimli olarak bilet almanız gerekiyor. Sadece pulman vagonlarda hayvanların seyahat etmelerine izin veriliyor. Taşınabilir küçük hayvanlar ( kuş, kedi, köpek vb.)trene alınıyor ve kafes içerisinde olması gerekiyor. Yanınıza hayvanınızın kimlik kartı ve veteriner sağlık raporlarını da almayı unutmayın.

*Önemli Bilgiler

Mesela bir erkek bir kız olarak bilet aldınız. Sonra başka iki bayanda aynı kompartımanda bilet aldı. Kompartıman görevlisi gelip erkeği başka erkeklerin olduğu kuşete gönderiyor. Yatarken kadın kadına yada erkek erkeğe olacak şekilde ayarlanıyor. Çift olarak ayrı kalmak istemiyorsanız kompartımanın 4 koltuğunu da alabilirsiniz. 2 koltuğu çocuk yolcu olarak alırsanız hem daha uyguna getirirsiniz hem de odada yabancı birileri olmadan rahat bir yolculuğun keyfini çıkarırsınız.

*Öneriler

*Tren en güzel yerlerden sabah saatlerinde geçiyor. Bu güzel manzaraları kaçırmak istemiyorsanız güneş doğmadan uyanın ve anın tadını çıkarın.

*Bu güzel anları ölümsüzleştirmek için kameranızı ve fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın.

*Hijyen konusunda hassassanız yastık kılıfınızı ve yastığınızı yanınızda getirebilirsiniz.

*Restorandaki yemekleri beğenmeme ve restoranda oluşabilecek elektrik arızaları gibi sorunlarla karşılaşabileceğiniz için yanınıza yemek ve atıştırmalık bir şeyler almanızı öneririm.

*Yolculuğun sonuna doğru tuvalet kağıdı bitebiliyor. Siz her ihtimale karşı yanınızda bulundurun.

Harika manzaraların seyrini ve keyfini çıkarabileceğiniz güzel bir yolculuk geçirmenizi dilerim. ” Yolu cesaret olanın, yolu aydınlık olurmuş”

– Yolunuz açık olsun-

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir