DOĞAYLA İÇ İÇEİSTANBULMARMARATÜRKİYE

İstanbul’un En Güzel Parkları, Koruları ve Bahçeleri

İstanbul’un en güzel parkları, koruları ve bahçeleri, şehrin kargaşasından biraz olsun kurtulup kafa dinlemek isteyenlerin uğrak yerlerinin başında geliyor. Diğer büyük şehirlerde olduğu gibi İstanbul’da da nefes almak iyice zor hale geldi. Bina yığınları, bahçesiz ve balkonu bile olmayan evler hayatımızı gün geçtikçe zorlaştırmaya ve çekilmez bir hale getirmeye başladı.

Neyse ki İstanbul içerisinde o kadar çok güzellik barındıran bir şehir ki, insanların bir nebze rahatlayıp, nefes alabilecekleri, parklara ,bahçelere ve korulara sahip.

İstanbul’da açılan ilk millet bahçesi olan Nakkaştepe Millet Bahçesi | Nerede? Nasıl Gidilir? makaleme göz atmanızı tavsiye ederim.

Bende bu yazımda daha önce bu güzel yerlere hiç gitmemiş ve görme imkanı olmayanlar için,  İstanbul’un en güzel parkları, koruları ve bahçelerini listeledim.

Belgrad Ormanı

Romantika Fenerbahçe Parkı-Kadıköy

Moda Sahili-Kadıköy

Validebağ Korusu ve Adile Sultan Kasrı-Üsküdar

ile ilgili yazılarıma üzerlerini tıklayarak göz atabilirsiniz.

İSTANBUL’UN EN GÜZEL PARKLARI, KORULARI VE BAHÇELERİ

1) Yıldız Parkı –  Beşiktaş

Yıldız Parkı İstanbul'un en güzel parkları arasında yer alıyor.
Yıldız Parkı

İstanbul merkezindeki en büyük koru olan Yıldız Parkı, Beşiktaş ve Ortaköy arasında yer alıyor. Çiçeklerin, ağaçların, suyun bir arada bulunduğu bu muhteşem park da gelen ziyaretçiler için pek çok imkan sunuluyor. İstanbul Belediyesine ait olan park boyunca sıralanmış masalarda yada ağaç altlarında piknik yapabiliyorsunuz.

Çok büyük bir alana sahip olan park spor yapmak isteyenler için oldukça uygun. Kocaman, yemyeşil ağaçların arasında boğazı seyretmenin keyfide burada bir başka oluyor.  Çadır Köşkü, Malta Köşkü ve Kır Kahvesi’nde kahvaltı yapıp, yemek yiyebileceğiniz yerler haricinde, çay, kahve içebilirsiniz.

Yaya girişi ücretsiz, araç girişi için ücret alınıyor.

KONUM

2) Ulus Parkı – Beşiktaş

Ulus Parkı, İstanbul
Ulus Parkı, İstanbul’un En Güzel Parkları

İstanbul’un en güzel parkları arasında bulunan, İstanbul Boğazına tepeden bakabileceğiniz bir yerde olan Ulus Parkı , Avrupa yakasında bulunuyor. Aynı anda tarihi yarımadayı ve muhteşem güzellikte olan Boğaz Köprüsü’nü izleyebileceğiniz bu güzel parkın yemyeşil ağaçlarla sarılı olması insanların bu parka olan ilgilerini artırıyor.

21 bin m2′ lik bir alana sahip parkın girişinde bulunan restoranda kahvaltınızı yapabilir, çayınızı, kahvenizi içebilirsiniz. Kahvaltı kişi başı 50-75 tl arasında değişiyor.

Çay: 10 tl

Kahve – Soğuk içecekler: 20-30 tl

Kişi başı yeme içme: 70 tl – 100 tl arasında değişebiliyor.

Bunun yanı sıra çocuk oyun alanları, fitness alanı ve seyir tepesi bulunuyor. Bu tepeden, kahvenizi yudumlarken İstanbul Boğazının o eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.

KONUM

3) Bebek Parkı – Beşiktaş

Bebek Parkı, İstanbul
Bebek Parkı, İstanbul’un En Güzel Parkları

İstanbul’un en gözde parklarından biri olan Bebek Parkına eskiden huzur bulmak için gelinirmiş. Çocuklarını rahatça oynarlarmış park alanında. Sıcacık bir çay eşliğinde mis kokulu simit en büyük zevkmiş o zamanlar. Şimdi ise ünlülerin çocuklarıyla boy boy resimlerinin çıktığı popüler bir mekan haline geldi. Çevrede bulunan mekanlardan kahvaltınızı yapabilir, kahvenizi alıp güzel bir yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Her sene düzenlenen Bebek Şenliğine katılabilir, boğaz turu yapmak isterseniz de iskeleden kalkan vapurla Kanlıca, Emirgan, Anadolu Hisarını görebilirsiniz.

KONUM

İstanbul’un En Güzel Parkları, Koruları ve Bahçeleri

4) Emirgan Korusu, Sarıyer

Emirgan Korusu, İstanbul
Emirgan Korusu

İçerisinde köşkler, çocuk oyun alanları, piknik alanları, seyir terasları, koşu ve yürüyüş parkurları gibi yerler olan Emirgan Korusu’nda her sene Mart-Nisan aylarında Lale Festivali gerçekleştiriliyor. Yürüyüş yapabileceğiniz ve sevdiklerinizle birlikte piknik yapmak istediğinizde tercih edebileceğiniz güzel bir yer. Özelliklede İstanbul Boğazına tepeden bakan konumuyla, tercih edilme sebeplerinin başında geliyor.

Emirgan Korusu, İstanbul
Emirgan Korusu

İçerisinde bulunan Sarı Köşkte boğazı seyrederek yemeğinizi yiyebilir, kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Diğer bir mekan olan Pembe Köşk ise  ise uzun yıllar paşaların seyir mekanı olarak hizmet vermiş. Beyaz Köşk ise korunun en özel botanik düzenlemesine ve bitki çeşitliliğine sahip.

Lalelerin açtığı dönemde muhteşem görüntüler ortaya çıkıyor. Tabii haliyle laleleri görmeye gelenlerde oldukça fazla.

KONUM

İstanbul’un En Güzel Parkları, Koruları ve Bahçeleri

5) Baltalimanı Japon Bahçesi, Sarıyer

Baltalimanı Japon Bahçesi
Baltalimanı Japon Bahçesi

Türkiye ile Japonya arasındaki sevgi ve saygının bir göstergesi olarak, İstanbul ile Shimonoseki belediyeleri işbirliği ile bu küçük Japon Bahçesi açıldı. Tamamen Japon kültürünü yansıtan özelliklere sahip bu bahçede,  şelaleler, köprüler, birbirinden farklı ağaç türleri, gölet ve binlerce çeşit bitki bulunuyor.

Türkiye’nin birçok ilinde de bulunan Japon bahçeleri var. Bunlar arasından benimde en çok beğendiğim ve Konya’ya her gittiğimde mutlaka uğradığım Japon Bahçesini görmenizi tavsiye ederim.

Japon Bahçesi haftanın her günü ziyarete açık. Giriş ücreti de alınmıyor.  Kışın saat 09:00 ile 17:00 arasında, yazın ise 07:00 ile 19:30 arasında giriş yapılabiliyor.

KONUM

İstanbul’un En Güzel Parkları, Koruları ve Bahçeleri

6) Atatürk Arboretumu, Sarıyer

Atatürk Arboretumu, İstanbul
Atatürk Arboretumu

İçerisinde 2000’e yakın bitki çeşidinin olduğu açık hava müzesi, eşsiz bir manzaraya sahip. Özellikle Ekim ve Kasım aylarında ağaçlardaki renk cümbüşü sizi adeta büyüleyecek. İnsanın ruhunu dinlendirdiği, yeşille ve doğayla bütünleştiği İstanbul’un gizli cennetlerinden. Bitkilere zarar verilmemesi için hayvan kabul edilmiyor. Piknik yapıp, bisiklete binebileceğiniz bir alanın olmamasından dolayı yürüyüş yapıp, çevredeki güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Pazartesi günü dışında haftanın diğer günlerinde ziyarete açık. Saat 08:30 ile 17:00 arasında giriş yapılabiliyor.

KONUM

İstanbul’un En Güzel Parkları, Koruları ve Bahçeleri

7) Gülhane Parkı – Fatih

Gülhane Parkı, İstanbul
Gülhane Parkı, İstanbul’un En Güzel Parkları

İstanbul’un en eski parklarından olan Gülhane parkı, Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nın güllerle dolu dış bahçesi olarak kullanılmış. İsmini de bu güllerden almış.  3 Kasım 1839’da Tanzimat Fermanı burada okunur. Atatürk, Latin Harflerini burada tanıtır ve burada Başöğretmen unvanını alır. Nazım Hikmetin buradaki ceviz ağaçlarına şiirler yazdığı park, 2003 yılında yapılan düzenleme ve yeniliklerle şimdiki bu güzel görüntüsüne kavuştu.

Park içinde bulunan  Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi’ni gezebilirsiniz. Asırlık çınarların altında, kuş sesleri eşliğinde dinlenebilir, bu güzel manzaranın keyfini Setüstü çay bahçesinde semaverde demlenmiş mis gibi çayınızı yudumlarken, boğazı seyrederek çıkarabilirsiniz.

KONUM

İstanbul’un En Güzel Parkları, Koruları ve Bahçeleri

8) Göztepe 60.Yıl Parkı – Kadıköy 

Göztepe 60.Yıl Parkı, İstanbul
Göztepe 60.Yıl Parkı

Anadolu yakasında bulunan bu güzel park da , göletlerin üzerinde bulunan köprüler, rengarenk açmış lale ve güller, oyun teknesi, özel tasarlanmış içerisinde pek çok çeşit balığın bulunduğu akvaryum ve çocuklarınızın oynayabilecekleri su fıskiyeleri bulunuyor. Özellikle çocuklar için oluşturulmuş park alanının güvenliği üst düzeyde. Her noktada bir güvenlik görevlisi görebilirsiniz.

Ayrıca içerisinde süs bitkileri ve çiçekler satan Bahçe Market adında bir işletmede bulunuyor. Göl kenarında oturarak harika manzaranın tadını çıkarabilir, doğa ile iç içe bir piknik yapabilirsiniz. Parka giriş ücreti alınmıyor.

KONUM

9) Ihlamur Kasrı ve Dünya Barış Parkı, Şişli

Ihlamur Kasrı ve Dünya Barış Parkı, Şişli
Ihlamur Kasrı ve Dünya Barış Parkı

Beşiktaş ve Nişantaşı arasında yer alan Ihlamur Kasrı, 1849 ila 1855 yılları arasında, Sultan Abdülmecid tarafından dönemin ünlü mimarlarından Garabet Balyan’a inşa ettirilmiş.  Sultan Abdülmecid’in tahta geçmesiyle mesire alanı olan bu bölge Kasır’a dönüştürülmüş ve içerisine Merasim Köşkü ve Maiyet Köşkü olmak üzere iki ayrı yapı inşa edilmiş.

Ihlamur Kasrı, İstanbul
Ihlamur Kasrı

Merasim Köşkü, Sultan Abdülmecid’in resmi işleri ve törenler için kullanılırken, Maiyet Köşkü ise Merasim Köşküne nazaran daha basit bir yapıya sahiptir. Padişahın haremi  ve çevresindekiler için tahsis edilmiş bu yapı iki katlı ve 4 odalı odalıdır. Günümüzde Ihlamur Kasrı olarak bilinen Merasim Köşkü müze ve saray olarak kullanılıyor. Ihlamur Kasrı aynı zamanda düğün ve nişan gibi organizasyonlar için tercih edilirken, Maiyet Köşkü pazartesi günleri hariç kafeterya olarak hizmet veriyor.

Ihlamur Kasrı’na giriş için ücret alınıyor. İstanbul’un değerli yapılarından biri olan Kasr, yemyeşil bir bahçeye ve tarihi bir güzelliğe sahip olmasıyla kesinlikle gezilip, görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

KONUM

İstanbul’un En Güzel Parkları, Koruları ve Bahçeleri

10) İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi, Fatih

 İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi
Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi

Türkiye’nin ve dünyanın sayılı botanik bahçelerinden biri olan, Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi, en eski botanik bahçesi olma özelliği taşıyor. 1933’de Atatürk’ün daveti üzerine Türkiye’ye gelen ünlü botanikçiler Prof. Dr. Alfred Heilbronn ve Prof. Dr. Leo Brauner tarafından İstanbul Üniversitesinin Süleymaniye deki Kampüsü içerisine kuruluyor.

Uluslararası Botanik Bahçelerine kayıtlı iki bahçeden biri olan bu güzel bahçede, 17 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş. İçinde ağaç, çalı, otsu, tropik ve subtropik olmak üzere yaklaşık 5000 adet bitki bulunuyor. Burada bulunan, bahçe ve seralar her yıl 1000’den fazla Biyoloji lisans öğrencisinin eğitim ve öğretimine katkıda bulunuyor. Özellikle çocuklarınızı da getirip, onlarında bu pek çok bitki çeşidini sizlerle birlikte öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

KONUM

İstanbul’un En Güzel Parkları, Koruları ve Bahçeleri

11) Hıdiv Kasrı Korusu, Beykoz

Hıdiv Kasrı Korusu,İstanbul
Hıdiv Kasrı Korusu

İnanılmaz bir görkeme sahip olan Hıdiv Kasrı, İstanbul kasırları arasında en güzel peysaj’a sahip. Üsküdar-Beykoz sahil yolu üzerinde, Kanlıca yakınlarındaki Çubuklu Korusu’nun içerisinde yer alıyor. 1907’de Mısır Hıdivi Abbas Hilmi Paşa tarafından, İtalyan mimar Delfo Seminati’ye yaptırılan kasr, uzun süre bakımsız kaldıktan sonra 1984 yılında restore ediliyor. Buharla çalışan ilk asansöre sahip olan koru, İstanbul Belediyesi tarafından satın alınarak kamulaştırıldı. Köşkün içerisinde kahvaltı yapabileceğiniz güzel birde mekan var. Çubuklu Korusu’na ve Hidiv Kasrı’na giriş ücretsiz.

KONUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir