DENİZLİDOĞAYLA İÇ İÇEEGETÜRKİYE

Pamukkale Travertenleri | Nerede? Nasıl Oluşmuştur? 2023 Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri

Pamukkale Travertenleri, dünyanın neresine giderseniz gidin aynısını hiçbir yerde göremeyeceğiniz harika bir doğa oluşumu. Sanki gökyüzündeki bulutlar yeryüzüne ayaklarınızın altına serilmiş gibi. Denizli‘de bulunan bu eşsiz doğa harikasını görebilmek için yılda milyonlarca insan Pamukkale’ye akın ediyor. Unesco Dünya Mirasları Listesinde hak ettiği yeri almış olan Pamukkale, pek çok tarihi ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Sanki pamuktan yapılmış gibi bembeyaz travertenleri arasına gizlenmiş şifalı kaynak suları, Kleopatra Havuzu, Hierapolis Antik Kenti ve Antik Tiyatrosu ile büyüleyici bir atmosfere sahip.

Şimdi gelin hep beraber Pamukkale Travertenleri Nerede? Nasıl Oluşmuştur? Travertenlerin Özellikleri, Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti (Güncel), Ziyaret Saatleri, Kleopatra Havuzu, Hierapolis Antik Kenti ve Antik Tiyatrosu hakkında tüm bilgilere bir göz atalım. İyi Okumalar!

Pamukkale Travertenleri, bembeyaz görüntüsüyle büyülüyor.
Travertenlerin muhteşem görüntüsü

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur?

Pamukkale termal su kaynakları açısından oldukça zengin bir bölge. Pamukkale Travertenlerinin oluşumu da bu kaynak suları ve içerisindeki mineraller sayesinde gerçekleşmiş. Termal suların içerisinde yoğun miktarda kalsiyum karbonat bulunuyor. Yer altında bulunan termal sular yüzeye çıktığında oksijenle temas ediyor ve suyun içerisindeki mineraller uçarak geriye kalsiyum karbonat kalıyor ve bir çökelti oluşturuyor. İlk başlarda jelimsi yumuşak bir doku iken zamanla sertleşerek şimdiki muhteşem görüntüye bürünmüş.

Pamukkale Travertenleri Hakkında Bilgi

Bölgede 17 tane termal su kaynağı bulunuyor. Suların sıcaklıkları 33 ila 100 derece arasında değişiyor. Antik çağlardan beri şifa bulmak için girilen bu kaynak sularına günümüzde de ilgi oldukça büyük. Hastalıklarına şifa bulmak isteyen binlerce ziyaretçinin uğrak yeri olan Pamukkale Travertenlerinden çıkan termal suların pek çok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Özellikle deri hastalıkları, kalp-damar sertliği, sindirim, solunum, dolaşım rahatsızlıkları ve romatizmal rahatsızlıklara şifa oluyor.

Pamukkale Travertenleri, termal havuzlarıyla şifa dağıtıyor.
Travertenlerin oluşturduğu havuzlar

Daha önce Travertenlerin bulunduğu alanda pek çok otel inşa edilmiş fakat otellerin travertenlere zarar vererek kararmalarına neden olduğu fark edilince kapatılma kararı alınmış. Şimdilerde ise eski bembeyaz bulutlar gibi görünen haline tekrar gelmiş durumda. Bu durumu koruyabilmek içinde bazı önlemler alınmış. Travertenlerin yapısını bozduğu için artık eskisi gibi travertenlerin üzerinde ayakkabılarınızla dolaşamıyorsunuz. Sadece yalın ayak yürümeye izin var. Hem böylelikle ayaklarınızın altında bu harika oluşumu hissedebiliyorsunuz.

Kleopatra Havuzu, antik kentin en önemli bölümlerindendir.
Kleopatra Havuzu

Travertenlerin hemen yanı başında termal suların kapladığı içi tarihi eserlerle dolu Kleopatra Havuzu ve Hierapolis Antik Kenti bulunuyor. Buraya kadar gelmişken bu tarihi kenti kesinlikle gezmenizi tavsiye ederim. Detaylı bilgi için yukarıda bulunan linki tıklamanız yeterli olacaktır.

Pamukkale Travertenleri Nerede?

Pamukkale Travertenlerine Nasıl Gidilir? Yol Tarifi

Travertenlere ulaşım oldukça kolay. Denizli merkezden travertenlere her yarım saatte bir kalkan dolmuşlar bulunuyor. Bunlara binerek bölgeye ulaşabilirsiniz. Şayet özel aracınızla gidecekseniz Ankara Bulvarı yoluna çıkarak yol üzerinde bulunan yön tabelalarını takip edin. Yaklaşık 20 km sonra travertenlere ulaşmış olacaksınız.

YOL TARİFİ

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti 2023

Travertenlere 2022 güncel giriş ücreti 110 TL. Eğer Müze Kartınız varsa Hierapolis Antik Kenti, Antik Havuz ve Travertenleri Müze Kart ile ücretsiz gezebiliyorsunuz. Yalnız Antik Havuzda yüzmek isterseniz ayrı bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bunun yerine 60 TL ödeyerek Müze Kart alırsanız daha sonra da gideceğiniz tüm müze ve ören yeri ziyaretlerinizi daha uyguna getirmiş olursunuz ( Tabii bu ziyaretlerin 1 yıl içerinde gerçekleşmiş olması gerekiyor.)

  • 18 yaş altı öğrenciler, Öğretmenler ve 65 yaş üstü kişilerden ücret alınmıyor.

Pamukkale Travertenleri Ziyaret Saatleri 2023

Hierapolis Antik Kenti ve travertenler haftanın her günü ziyaret edilebiliyor. Açılış Saati: 06:30
Kapanış Saati: 20:00 olarak belirlenmiş. Gişe ise 19:30 kapanmaktadır.

Pamukkale Travertenleri Adres ve İletişim Bilgileri

Adres: Merkez, 20190 Pamukkale/Denizli, Turkey

E-mail:denizlimüzesi@ktb.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir