DENİZLİEGETARİHTE YOLCULUKTÜRKİYE

Hierapolis Antik Kenti | Nerede? Tarihi, 2023 Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri

Hierapolis Antik Kenti, ülkemizin en önemli tarihi kalıntıları arasında yer almaktadır. ”Kutsal Kent” olarak adlandırılan bu değerli yapı yılda binlerce yerli ve yabancı ziyaretçinin uğrak yerlerinden biri. Sizler için Hierapolis Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir? Hierapolis Antik Kenti Tarihi, Hikayesi, Özellikleri, Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri hakkında detaylı bilgilere makalemin içinde yer verdim. İyi Okumalar!

Hierapolis Antik Kenti Hakkında Bilgi

Denizliye 18 km mesafede yer alan antik kent, içerisinde geç Helenistik ve erken Hristiyanlık dönemlerinden kalma tapınakların ve dini yapıların bulunduğu tarihi bir merkezdir. Kentte bulunan dini yapılardan dolayı ” Kutsal Kent” olarak da anılır. İsa’nın 12 havarisinden birisi olan Phillippus‘un mezarının burada olmasından dolayı Hristiyanlık açısından önemli bir dini merkez olarak kabul ediliyor. Ayrıca Denizli’nin bin bir derde deva termal sularına sahip Pamukkale Travertenlerinin hemen yanı başında bulunuyor. Bu muhteşem özelliklerin hepsi bir arada olunca Unesco Dünya Mirasları Listesine dahil edilmiş.

Hierapolis Antik Kenti tiyatrosu heykelleriyle dikkat çekiyor.
Antik Kent tiyatro sahnesi

Hierapolis Antik Kenti Tarihi

Kentin kuruluşu hakkında maalesef pek fazla bilgi yok. MÖ. II. YY. Bergama Krallarından II. Eumenes tarafından kurulduğu ve Bergamanın kurucusu Telephos’un karısı Hiera’nın isminin kente verildiği düşünülüyor. Antik kent tarihi boyunca pek çok depremler yaşamış,  Roma İmparatoru Neron döneminde ise en büyük hasarı görmüş. Kent tekrar yenilenmiş fakat Helenistik dönem izleri bu yenilemeyle tamamen silinmiş. Yerini Roma kenti görünümü almış. Aziz Philipin burada öldürülmesinden dolayı en önemli Hristiyanlık merkezlerinden biri olarak kabul edilen Hierapolis Antik Kenti, XII. yüzyıl sonlarına doğru Türklerin eline geçmiş.

Hierapolis Antik Kenti Gezilecek Yerler – Bölümler

Antik tiyatro, Roma hamamı, Hierapolis arkeoloji müzesi, Antik havuz, Apollon Lairbenos tapınağı, Nekropol, Aziz Philippus kutsal alanı, Hierapolis Antik Kenti içerinde yer alan tarihi yapılardır. Yapıları gezerken sesli rehber hizmeti veriliyor. Böylelikle tüm bölümlerin tarihi hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Hierapolis Antik Tiyatrosu

9.500 kişilik oturma kapasitesine sahip olan Hierapolis Antik Tiyatrosu, 1800 yıllık bir maziye sahip. Yapım aşaması uzun yıllar sürmüş ve 150 yıl sonunda tamamlanabilmiş. Tiyatronun seyirci izleme alanı 8 basamakla 9 galeriye ayrılmış 50 sıradan oluşuyor. Sahne arkasındaki sütunların arasını birbirinden gösterişli heykeller süsülüyor. Duvarlarda ise, farklı dönemlere ait, dini ayin sahneleri, tanrılar ile devler arasındaki savaşlar, imparatorların taç giyme merasimleri, Apollon ve Artemisin doğuşu, kentte yapılan sportif yarışlar, müzik ve eğlence sahneleri tasvir edilmiş.

Kleopatra Havuzu, antik kentin en önemli bölümlerindendir.
Kleopatra Havuzu

Kleopatra Havuzu

Hierapolis Antik Kenti içinde, Pamukkale Travertenlerinin yukarı kısmında bulunan Kleopatra Havuzunun oluşum hikayesi bir hayli ilginç. Daha öncede bahsettiğim gibi kent pek çok deprem yaşamış. M.S 7. Yüzyılda yaşanılan bir depremde şehirde derin çukurlar ve yarıklar oluşmuş. Bu çukur ve yarıklardan termal kaynak suları çıkıp şehrin sular altında kalmasına sebep olmuş. Şehrin işlemeli sütunları da suların içine gömülmüş. Kentte çıkan bu termal suların hastalıklara ve cilde iyi geldiği keşfedilince ünü sınırlar ötesine yayılmış. Güzelliği ile nam salmış Mısır Kraliçesi Klepatra da dilden dile dolanan havuza gelip girince olanlar olmuş. Kleopatra da buradaydı güzelliğini havuzdan aldı  diyenlerin ardından havuzun adını Kleopatra Havuzu koymuşlar.

Aziz St. Philippus'un mezarı, Hierapolis Antik Kenti içerisinde yer alıyor.
Aziz St. Philippus ‘un Mezarı

Aziz St. Philippus ‘un Mezarı

Hierapolis Antik Kenti Hıristiyanlar için önemli bir hac merkezidir. Bunun en önemli sebebi ise Aziz St. Philippus’un Mezarının antik kent içerisinde yer alması. St. Philippus M.S. 80 yılında Hristiyanlığı yaymak için Hierapolis’e gelmiş ancak çarmığa gerilerek öldürülmüş. Mezarı Antik Kent içerisine defnedilmiş ve adına 32 odalı ,8 cepheli bir Kilise yaptırılmış. “Martyrion” adı verilen Kilise ruhsal hastalıkların tedavi merkezi olarak kullanılmış.

Hierapolis Arkeoloji Müzesi, tarihi eserlere ev sahipliği yapıyor.
Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Hierapolis Antik Kenti kazılarında ortaya çıkarılan tarihi eserler Hierapolis Arkeoloji Müzesi bünyesinde sergileniyor. Heykeller, lahitler, çeşmeler, kütüphane ve pek çok değerli eseri müze içerisinde görmek mümkün. Beycesultan Höyüğünün yanı sıra, Çürüksu Vadisi, Tripolis, Colossai ve Laodikeia antik kentlerinden çıkarılan pek çok tarihi esere de ev sahipliği yapan müzeye gelerek tarihte bir yolculuk yapabilirsiniz.

Hierapolis Antik Kenti Nerede?

Hierapolis Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir? Yol Tarifi

Hierapolis Antik Kenti’ne ulaşım oldukça kolay. Denizli merkezden Pamukkale travertenlere her yarım saatte bir kalkan dolmuşlar bulunuyor. Bunlara binerek bölgeye ulaşabilirsiniz. Antik kent ve travertenler aynı yerde bulunuyor zaten. Şayet özel aracınızla gidecekseniz Ankara Bulvarı yoluna çıkarak yol üzerinde bulunan yön tabelalarını takip edin. Yaklaşık 20 km sonra meşhur antik kente ulaşmış olacaksınız.

YOL TARİFİ

Hierapolis Antik Kenti Giriş Ücreti 2023

Hierapolis Antik Kenti Giriş Ücreti 150 TL’dir. Kleopatra Havuzunda yüzmek isterseniz ayrı ücret ödemeniz gerekiyor ama seyretmek bedava. Antik kenti Müze Kart ile gezebilirsiniz. Müze Kart ile yılda 2 defa gezmek mümkün. Plus Müze Kartlılar ise sınırsız ziyaret edebiliyor.

Hierapolis Antik Kenti Ziyaret Saatleri 2023

*Açılış Saati: 06:30
*Kapanış Saati: 20:00
*Gişe kapanış Saati: 19:30
*Hafta içi her gün ziyarete açık.

Hierapolis Antik Kenti Adres ve İletişim Bilgileri

Adres: Merkez, 20190 Pamukkale/Denizli, Turkey
E-mail:denizlimüzesi@ktb.gov.tr

Buralara kadar gelmişken antik kentin hemen yanı başında bulunan Pamukkale Travertenlerini ziyaret etmeden dönmeyin derim. Tarihi yapılar arasında geçmişe yolculuk ederken kaplıca sularında şifalanabilirsiniz. Bu fırsatı kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir