AKDENİZMERSİNTARİHTE YOLCULUKTÜRKİYE

Adamkayalar | Nerede? Nasıl Gidilir? Tarihi 2023

Adamkayalar, dünyada bir benzeri daha bulunmayan günümüze kadar ulaşabilmiş harika bir antik miras. Bazı yerler vardır ki sizi görür görmez büyüler ve görselliği karşısında hayran kalırsınız. İşte Adamkayalar kabartmalarının bulunduğu alan tam da böyle bir yer.

Adeta bir açık hava müzesi olan Adamkayalar, Mersin’in Erdemli İlçesi’nde Şeytan Vadisi’nin yamacına ustaca işlenmişler. Ulaşımı biraz meşakkatli olsa da inanın harika bir işçiliğe sahip olan alana ulaştığınızda iyi ki gelmişim diyeceğinize eminim.

Bir Diğer Mersin Gezilecek Yerler | Tarihi ve Doğal Güzellikler makalemin geziniz sırasında size oldukça faydalı olacağını düşünüyorum. Detaylar için linki tıklayın.

Adamkayalar | Mersin

Yemyeşil bir vadinin etrafına kayalara oyularak yapılan kabartmaların nasıl yapıldığı düşüncesi insanın beynini kurcalamıyor değil. Güçlükle inilen derin bir vadide kabartmalar öyle bir yere yapılmış ki muhteşem manzarasıyla Şeytan Vadisi tam karşısında yer alıyor. Antik dönemde yapılan bu tür görkemli yapıları genellikle ulaşılması zor alanlara yapmayı tercih ettikleri gibi manzara olarak da en güzel yere konumlandırmışlar.

Adamkayalar Kabartmaları

Adamkayalar kabartmaları Roma dönemine ait eserlerdir.
Roma dönemine ait kabartmalar

Kabartmaların bulunduğu alanı bulmak pek de kolay değil. Sizlere aşağıda Adam Kayalara Nasıl Gidilir? başlıklı bölümde bu bölgeye nasıl ulaşabileceğiniz ile ilgili tüm detayları anlatmaya çalıştım. Şimdi gelelim bu harika güzelliklerin bulunduğu alanı keşfetmeye.

Şeytan Deresi, Adamkayalar'ın hemen karşısında yer alıyor.
Şeytan Deresi

Adamkayalar Tarihi

Alana ilk girdiğinizde sağ tarafınızda kabartmaların olduğu bölümü göreceksiniz. Sol tarafınızda ise bütün ihtişamıyla boylu boyunca uzanmış Şeytan Deresi yer alıyor. Kayaların üzerleri oyularak yapılmış toplam 9 niş yani çerçeve bulunuyor. Bunların içlerinde ise 11 erkek, 4 kadın, 2 çocuk, bir dağ keçisi ve 1 Roma kartalı kabartması yer alıyor. Kabartmaların tarihi M.Ö 4 yy’dan, M.S 2 yy kadar uzanıyor. Roma dönemine ait olduğu düşünülen kabartmaların bulunduğu nişlerin içlerinde dönemin önemli kişileri ve rahiplerin kabarmaları yer alıyor. Bu da bölgenin kutsal bir alan olduğu düşüncesini destekliyor. Rahiplerin kabartmaları yapılarak da onlara duyulan saygı ve minnet gösterilmeye çalışılmış.

Adamkayalar kabartmalarının işler içerisine yerleştirilmiş muhteşem görüntüsü.
Kayalara oyularak yapılmış kabartmaların geriden görüntüsü

Kabartmaların her birinin altında kim tarafından ve kimler adına yapıldığı hakkında bilgiler mevcut. Figürleri simgelenen rahiplerin isimleri de bu yazıtlarda belirtilmiş. Fakat hala bu bölge ve kabartmalar hakkında kesin bilgilere ulaşılamamış.

Kayalar içerisinde en sık rastlanan figürler ölülerin ziyafet sahneleri oluyor. Genellikle ölülerin yalnız olarak resmedildiği kabartmaların bazı bölümlerinde eşleri ve oğullarının da olduğu kabartmalar dikkat çekiyor.

Adamkayalar kabartmalarında pek çok veda sahnesi işlenmiştir.
Askerlerin aileleri ile vedalaşma sahneleri

Başka bir kabartmada ise ölmüş olan bir askerin eşi ve çocuklarıyla vedalaşması sahnelenmiş. Ayakta duran asker, oturmuş vaziyette bulunan eşiyle tokalaşırken, hemen ön kısmında da çocukları yer alıyor. Kabartmaların bulunduğu nişin önünde sunaklar bulunuyor. Yağmur sularının ve doğal faktörlerin zarar verdiği kabartmaların bazı bölümleri tahrip olmuş durumda. Defineciler kabartmalara av tüfekleri ile ateş ederek zarar vermelerinin yanı sıra alanda dinamit patlatarak eserlerin ve çevrenin önemli ölçüde zarar görmelerine neden olmuşlar. Öyle ki bu güzel alanın bazı bölümlerinde de insanları rahatsız edecek şekilde çöpler bulunuyor. Bu da bizim tarihi eserlere ve çevreye ne kadar duyarlı olduğumuzun bir göstergesi diye düşünüyorum.

Adamkayalar'da ayin yapılan bir bölüm bulunuyor.
Oturarak ayin yapılan alan ve kabartmalar

Adamkayalar sadece bu bölgeyle sınırlı değil. Yaklaşık olarak 25 metre ileride kabartmaların devamı yer alıyor. Bu bölümde bizi biraz rahatına düşkün kabartmalar karşılıyor 😀. Uzanmış şekilde bulunan figürlerin sağ tarafında bir erkek ve kadın figürü bulunurken sol tarafında ise çerçeve içerisinde 3 tane asker resmedilmiş. Kabartmalara çıkan yol üzerinde 5 adet basamağın olması buranın oturarak ayin yapmak için düzenlenmiş bir alan olduğunu işaret etmektedir.

Adamkayalar’a Nasıl Gidilir?

Adamkayalar'a gidebilmek için yol üzerinde tabelalar mevcut.
Adamkayalar’ı bulmanıza yardımcı olacak tabelalar

Mersin’e 72 km ve Kızkalesi’ne yaklaşık olarak 7 km mesafede bulunan Adamkayalar’a ulaşabilmek için Kızkalesi – Erdemli yolu ile ilerlediğinizde karşınıza Adamkayalar tabelası çıkacaktır. Buradan kuzey yönüne doğru dönerek Hüseyinler yolu ile ilerlemeye devam etmelisiniz. Yaklaşık 7 km’lik bir yolculuğun ardından Adamkayalar tabelasını görürsünüz. Eğer Hüseyinler tabelasını görürseniz bu çok ileri gittiğinizi gösterir. Buraya kadar devam eden yolun bundan sonraki kısmı bozuk ve toprak yol olarak devam ediyor. Aracınızı uygun bir yere park ederek yola yürüyerek devam etmelisiniz.

YOL TARİFİ

Şeytan Deresi ( Şeytan Vadisi)

Bu bölgeye gereken önem maalesef gösterilmemiş. Kabartmaların bulunduğu alana inebilmek için merdiven yada yol bulunmuyor. Kayaların üzerlerine yapılmış olan ok işaretlerini takip ederek vadiden aşağıya doğru inmek gerekiyor. Şunu belirtmeliyim ki bu iniş sanılandan daha zor. Dik bir yamaçtan inildiği için küçük bir dikkatsizlik oldukça büyük sorunlara yol açabilir. Acele etmeyin. Dikkatli ve yavaş yavaş inmeye çalışın. Elinizde hiçbir eşya bulunmamasına ve ayakkabınızın bu tür yerler için uygun olmasına özellikle dikkat edin.

Adamkayaları merak edip görmek isteyen çoğu ziyaretçiler buralara kadar gelip sırf Şeytan Deresine inen yolun zor ve tehlikeli olmasından dolayı geri dönebiliyorlar. Eğer sizin de bu güzel antik alanı gezme niyetiniz varsa bütün bu sorunları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca emin olun benzersiz güzelliğe sahip olan Adamkayaları görünce bu meşakkatli yolculuğu hemen unutuveriyorsunuz.

Adamkayalar Nerede?

Adamkayalar Giriş Ücreti 2023

Adamkayaları gezebilmek için hiç bir ücret ödenmiyor.

Adamkayalar Ziyaret Saatleri

Adamkayalar’ın bulunduğu alanı ziyaret edebilmek için herhangi bir saat sınırlaması bulunmuyor. Günün her saatinde ziyaret edilebilir.

Bugünkü gezimizin de sonuna geldik. Adamkayalar Kabartmaları gerçekten de görülmeye değer bir yer. Bu güzel alanı gezebilmek için yaklaşık olarak 3 saatinizi ayırmanız yeterli olacaktır. Günübirlik bir gezi olacağından burayı gezdikten sonra kalan zamanınızda Mersin’in görülmeye değer diğer güzel alanlarını da gezebilirsiniz. Özelliklede doğal bir oluşum olan Cennet Cehennem Mağarasını gezmenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir