TÜRKİYEAKDENİZMERSİN

Mersin Gezilecek Yerler | Tarihi ve Doğal Güzellikler 2023

Mersin gezilecek yerler bakımından oldukça önemli bir yere sahip. Özellikle ilk defa gidenler için şaşırtıcı bir şehir olabilir. Benim gibi Mersin’e ilk defa gidenlerdenseniz ve Mersini sadece denizi ile ünlü bir şehir olarak düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Oldukça fazla tarihi geçmişe şahitlik etmiş mekanlarının yanı sıra doğal güzellikleri ile de göz kamaştıran bir şehir. Mersin merkez haricinde ilçelerinde de önemli gezilecek yerler mevcut. Bu tatil için sadece birkaç gününüzü ayırdıysanız büyük ihtimalle aşağıda bahsedeceğim çoğu güzellikleri gezme imkanınız olmayacaktır. Çünkü sadece merkez dışında gezilecek yerler için 2 gününüzü ayırmanız gerekir. Hem Mersin’in masmavi denizinin keyfini çıkarmak hem de bu güzel şehirdeki tarihi ve doğal güzellikleri rahat rahat gezip görmek isterseniz 4-5 gününüzü ayırmanız yeterli olacaktır.

Mersin Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en büyük yat limanına sahip olan Mersin’e yılda binlerce yerli ve yabancı turist akın ediyor. Bunun en önemli sebebi ise eşsiz güzellikteki denizi, tertemiz plajları ve birbirinden güzel koyları. Yeme içmesini de unutmamak lazım. Özelliklede tantuni denilince ilk akla gelen yerdir Mersin. Harika lezzetlerin buluştuğu şehirde yok yok. Kısaca herkesin isteklerini karşılayabilecek ve mutlu edebilecek her şeyi bulmak mümkün.

Açıkçası ben Mersin gezimden oldukça memnun kaldım. Sizlerle de gezip gördüğüm yerleri paylaşmak istedim. Mersin gezilecek yerler listesinde bölgenin en önemli ve popüler yerlerini bulabilirsiniz. Adamkayalar, Cennet Cehennem Çökükleri, Kız Kalesi, Eshab-ı Kehf Mağarası, Mersin Marina, Mersin Arkeoloji Müzesi, Tarsus Müzesi, Tarsus Şelalesi, Mersin Deniz Müzesi, Solipompeiopolis Antik Kenti, Kleopatra Kapısı, St.Paul Kilisesi, Taş Kuyu Mağarası, Yerköprü Şelalesi görmeden dönülmemesi gereken yerlerden.

Şimdide sıra geldi bu yerler hakkında edindiğim bilgiler ve izlenimlerimi sizlerle paylaşmaya. Hadi gelin hep birlikte Mersin geziniz sırasında size oldukça faydası olacağını düşündüğüm Mersin Gezilecek Yerler yazıma göz atmaya. Keyifli Okumalar!

Mersin Marina

Mersin Marina, Türkiye'nin en büyük marinasıdır.
Mersin Marina

Mersin Gezilecek Yerler listemizin en başında Mersin Marina bulunuyor. Oldukça önemli bir yere sahip olan marina Türkiye’nin en büyük marinası. 1000 yat bağlama kapasitesine sahip olan Mersin Marinası 2017 yılında Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı tarafından Mavi Bayrak Ödülüne layık görülmüş.

Marina çevresinde spor merkezleri, spa, yat kulübü ve giyim mağazaları gibi olanaklar bulunuyor. Mersinlilerin buluşma noktası olarak belirlediği marinada şık restoranlarda var. Bu restoranlarda her damak zevkine hitap eden lezzeti bulmak mümkün. Özellikle akşamları keyfine doyulmaz deniz manzarası karşısında yemeğinizi yerken canlı müzikle de eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Özel aracınızla gelecekseniz Mersin Marina büyük bir de otoparka sahip. Park etme konusunda bir sıkıntı yaşamazsınız.

KONUM

Mersin Gezilecek Yerler

Adamkayalar

Adamkayalar, Mersin'in Erdemli ilçesinde yer alıyor.
Adamkayalar Kabartmaları

Mersin’in Erdemli ilçesinde yer alan bu eşsiz güzellikteki kabartmalar Şeytan Vadisi’nde yer alıyor. Dağın tepesine kayalara oyularak yapılmış olan Adamkayalar Mersin gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından. Şunu belirtmeliyim ki bu bölgeye ulaşmak bir hayli zor olsa da kabartmaları gördükten sonra bütün yorgunluğunuzu unutuyorsunuz. Adamkayalar ile ilgili bütün bilgilere linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

KONUM

Mersin Gezilecek Yerler

Kız Kalesi

Kız Kalesi, Mersin'in en önemli tarihi yapılarından biri.
Kız Kalesi

Mersin’e gideceğimiz zaman herkesin ağız birliği yapmışcasına kesinlikle görmemizi önerdikleri yer Kız Kalesiydi. Erdemliye 23 km mesafede bulunan yapı denizin tam ortasında muhteşem bir görselliğe sahip. Kaleye ulaşmak için kıyıda bulunan balıkçı motorlarını kullanmalısınız.

İstanbul‘da bulunan Kız Kulesi ile ilgili söylenilen efsaneyle oldukça benzerlik gösteren bu tarihi yapı hakkında da pek çok efsane olsa da en meşhur olanından bahsedeyim sizlere.

Kız Kalesi Efsanesi

Zamanın kralı bir gün fala baktırır. Falda canından çok sevdiği kızının yılan sokması sonucunda öleceğini öğrenince hemen denizin tam ortasına herkesten uzak Kız Kalesini yaptırır. Kızını ve hizmetçilerini bu kaleye kapatır. Günlerden bir gün kızının canı ”Tarsus Beyazı” üzümü ister. Sepetle saraydan getirtilen üzüm sepetinin içinden çıkan yılan kralın kızını sokar ve öldürür.

Kız Kalesi’nin efsanesini de anlattıktan sonra şöyle çevreye bir baktığınızda etraf cıvıl cıvıl olduğunu göreceksiniz. Kız Kalesi plajı hemen yanında olunca denize girenlerimi ararsınız, plajda güneşlenenlerimi. Jet ski kullananların yanı sıra jet skiye bağlanmış balonlarla gökyüzünde uçma keyfi yaşatılıyor. Harika bir görsel şölenin ortaya çıkarıldığı görüntüleri izlemekle bile harika vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca Kız Kalesinin etrafını gezebileceğiniz tekne turları da düzenleniyor.

KONUM

Mersin Gezilecek Yerler

Eshab-ı Kehf Mağarası

Eshab-ı Kehf Mağarası, Yedi Uyurlar Mağarası olarak da bilinmektedir.
Eshab-ı Kehf Mağarası ( Yedi Uyurlar Mağarası)

Tarsus’a 12 km mesafede, Dedeler Köyü’nde yer alan Eshab-ı Kehf Mağarası, Müslümanlar ve Hristiyanlar için kutsal sayılan bir mekandır. ”Yedi Uyurlar Mağarası” olarak da bilinen mağara hakkında Kuran-ı Kerimde Kehf Suresinde bahsedilmektedir.

Putperestliğin yaygın olduğu dönemde Tek Tanrıya inanan 7 genç, zamanın zalim hükümdarı tarafından putperestliğe zorlanırlar. Ölümle tehdit edilen gençler yanlarına Kıtmir adındaki köpeklerini de alarak Encülüs Dağı eteklerinde bulunan bu mağaraya saklanırlar. Allah tarafından 300 yıl boyunca bu mağarada uyutulurlar. Bu 300 yılın sonunda ilk uyanan genç yemek alabilmek için şehre iner. Elindeki eski parayı gören esnaf genci takip eder ve mağarayı bulurlar. Eshab-ı Kehf Mağarası’na geldiklerinde içerisinde sadece 7 yavru kuşun olduğunu görürler. Bu yüzden adına Yedi Uyurlar Mağarası da denilmektedir.

Mağaranın hemen çıkışında Eshab-ı Kehf Camisi bulunuyor. Etrafta hediyelik eşya satan dükkanların yanı sıra bölgeye özgü yiyeceklerin satıldığı dükkanlarda var. Biraz dinlenmek isterseniz de mağaranın hemen ön tarafında ağaç altlarına kurulmuş banklar var. Mangalda yakılan bu alanın pek temiz olduğunu söyleyemem. Etraf çöp dolu. Böyle önemli bir mekanın çevresine gereken önem maalesef gösterilmemiş. İnşaallah en kısa zamanda insanımız ve yetkililer bu bölgeye gereken özeni ve hassasiyeti gösterirler.

Eshab-ı Kehf Mağarası giriş ücreti: Giriş ücreti alınmıyor.

Eshab-ı Kehf Mağarası ziyaret saati: Haftanın her günü 08:30 – 17:30 saatleri arası ziyarete açık.

KONUM

Mersin Gezilecek Yerler

Cennet Cehennem Mağarası

Cennet Cehennem Mağaralarının içerisinde Meryem Ana Kilisesi bulunmaktadır.
Cennet Cehennem Mağaralarının içerisinde bulunan Meryem Ana Kilisesi

Silifke’nin Narlıkuyu Mahallesinde bulunan Cennet Cehennem Mağaraları, doğal bir oluşumun eserleri. Yağmur sularının karstik yapıyı aşındırarak oluşturduğu iki derin çukur bulunuyor. İçlerinde Meryem Ana Kilisesi‘nin bulunduğu bu doğa harikası çöküntüler hakkında detaylı bilgiye Cennet Cehennem Mağaraları linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz.

KONUM

Mersin Gezilecek Yerler

Mersin Arkeoloji Müzesi

Mersin Arkeoloji Müzesi'nde çok sayıda arkeolojik ve etnografik eser sergileniyor.
Mersin Arkeoloji Müzesi

Mersin merkezde bulunmasından dolayı ulaşımı oldukça kolay olan Mersin Arkeoloji Müzesi sahile de çok yakın bir konumda bulunuyor. İçerisinde Mersin’in tarihi geçmişi hakkında kapsamlı bilgiler ve eserler barındıran müzede Neolitik dönemden Cumhuriyet dönemine kadar ulaşmış çok sayıda arkeolojik ve etnografik eser sergileniyor. Müzeye ilk girdiğinizde giriş katta bulunan zaman tüneli salonunda müze ve eserler hakkında bilgiler veriliyor. Daha sonra da eserlerin bulunduğu alana geçiliyor. Birbirinden ilginç ve önemli eserlerin bulunduğu alanda gerçekten insanı kendine hayran bırakan eserler mevcut.

Günümüze kadar ulaşmış paraların sergilendiği alanda konuşan paralar bile var 😮. Mersin gezisi sırasında çektiğim tüm resimler ve videolar için seyyahalemiii instagram adresine göz atabilirsiniz. Birbirinden gösterişli heykellerin yanı sıra oldukça ilginç işlemeli sütun başları mevcut. Bence Mersin gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken bir yer.

Mersin Arkeoloji Müzesi ziyaret saatleri: Yaz dönemi, (1 Nisan – 31 Ekim) 10:00 – 17:00 saatleri arasında, Kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08:30 – 17:00 saatleri arası ziyaret edilebilir. Hafta sonları kapalıdır.

Mersin Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti: 12,5 TL’dir.

KONUM

Tarsus Şelalesi

Tarsus Şelalesi, Mersin'in eşsiz doğal güzellikleri arasında yer alıyor.
Tarsus Şelalesi – Mersin Gezilecek Yerler

Mersin gezilecek yerler arasında bulunan bu doğal güzellik, Berdan çayı üzerinde bulunuyor. Tarsus Şelalesinin bulunduğu alan Roma döneminde mezarlık olarak kullanılmış. Sadece sular çekildiği zaman görülebilecek olan mezarların bulunduğu bölge şimdilerde ise hem Mersinlilerin hem de şehir dışından gelen ziyaretçilerin en çok uğradıkları yerler arasında geliyor. 5 metre yüksekten akan şelale harika bir görüntüye sahip olmasının yanı sıra çıkardığı sesle de insana ayrı bir huzur veriyor. Etrafta yemek yiyebileceğiniz restoranlar ve şelaleyi izlerken kahvenizi yudumlayabileceğiniz kafeler bulunuyor.

Suya atlayan gençleri de unutmamak lazım. Şelalenin girişinde bulunan köprüden gençler tezahürat ve alkışlar eşliğinde taklalar atarak suya atlıyorlar. Hatta bazen 2-3 kişi aynı anda atlayabiliyor. Ortaya güzel görüntüler çıkıyor ama oldukça da tehlikeli bir durum. Aman siz siz olun atlayanları seyretmekle yetinin sakın atlamaya kalkmayın. Videolar 👉seyyahalemiii

KONUM

Mersin Deniz Müzesi

Mersin Deniz Müzesi, denizcilik tarihine ait pek çok eser barındırıyor.
Mersin Deniz Müzesi

Ülkemizin denizcilik alanındaki dördüncü müzesi olan Mersin Deniz Müzesi, Türk deniz harp tarihinin bütün geçmişi hakkında bilgi barındıran bir müze. İçerisinde Türk deniz tarihine ait 500’den fazla obje ile 800 kitaplık kütüphanesi ile hizmet veriyor. 450 metrekarelik sergi salonunda farklı dönemlere ait gemiler, sancak, askeri kıyafetler, arma, kesici ve ateşli silahların yanı sıra yağlı boya tablolar sergileniyor.

İnteraktif salonda ise Barbaros Hayrettin Paşa gibi denizcilik tarihine önemli katkıları bulunan kişiler ve Nusret Mayın Gemisi hakkında dijital ortamda bilgiler veriliyor.

Mersin Deniz Müzesi Ziyaret Saati: Hafta içi her gün 09:00 – 17:00, hafta sonu 10:00 – 18:00 saatleri arası açıktır. Pazartesi günleri kapalıdır.

Mersin Deniz Müzesi Giriş Ücreti: Yetişkin 13 TL, öğrenciden ücret alınmıyor. Resmi bayramlarda da ücretsizdir.

KONUM

Mersin Gezilecek Yerler

Soli Pompeiopolis Antik Kenti

Soli Pompeiopolis Antik Kenti, Roma döneminin en önemli liman kentidir.
Soli Pompeiopolis Antik Kenti

Mersin Gezilecek Yerler arasında bulunan bu tarihi alan ismini güneşten almış. Soli Pompeiopolis Antik Kenti, Mersin’in 14 km güneybatısında Mezitli ilçesinde yer alıyor. M.Ö 7. yüzyılda Rodoslu sömürgeciler tarafından kurulan kent, Neolitik, Helenistik ve Roma dönemlerine ait bir çok medeniyetin izlerini taşıyor. Zamanın en önemli liman kenti olan Soli Pompeiopolis Antik Kenti, tarihe düşkünlüğü olanların en çok ziyaret ettikleri yerler arasında geliyor.

Sütunlu Cadde, Soli Höyük, Liman gibi bölümleri gezebileceğiniz antik kentte, 3 bin yıl öncesine ait eserlere rastlanmış. Ticaretle uğraşan antik kentlilerin sikke bile bastığı bölge Hristiyanlar için önemli bir piskoposluk merkeziymiş. Büyüleyici bir havası olan kent resim tutkunları içinde bulunmaz bir nimet. Tarihi alan içerisinde birbirinden güzel resimler çekmek mümkün.

KONUM

Taşkuyu Mağarası

Taşkuyu Mağarası, Mersin'in yer altı cenneti.
Taşkuyu Mağarası

Taşkuyu Mağarası için yer altında gizlenmiş adeta bir cennet desem hiç de abartmış olmam. Tarsus’da bulunan Eshab-ı Kehf mağarasının oldukça yakınında bulunan bu mağara 2006 yılında yapılan yol çalışmaları sırasında keşfedilmiş.

Mağaraya inebilmek için oldukça geniş ve ferah merdivenler bulunuyor. Rahatlıkla inilen merdivenlerin ardından muhteşem yer altı dünyasına adım atıyorsunuz. Etrafta göz alıcı birbirinden ilginç sütunların yanı sıra ışıl ışıl parlayan dikitler insanın gözlerini kamaştırıyor. Mağaranın içinde yankılanan mistik müzik eşliğinde kolaylıkla gezilebilmesi için yapılmış kenarları çevrili yoldan ilerlerken öyle bir yere geliyorsunuz ki adeta nutkunuz tutuluyor. Sizi bilmem ama benim öyle oldu😉Kocaman bir alan sizi karşılıyor. Muhteşem yeraltı dünyasının bütün güzellikleri burada. Hangi taraftaki güzelliğe bakacağınızı şaşırıyorsunuz. Tabii dur şu sütunla resim çekineyim dur şurası daha güzelmiş aa burasıda mı varmışlarda cabası.

Ayrıca bölgeyi gezmek isterseniz önce Taşkuyu Mağarasını daha sonra Eshab-ı Kehf Mağarasını gezmenizi tavsiye ederim. Çünkü Taşkuyu Mağarasının ziyaret saati daha erken bitiyor. Böyle bir güzelliği gezmenin keyfini kaçırmanızı istemem. Buralara kadar gelmişken mutlaka bu doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Taşkuyu mağarasını Mersin gezilecek yerler listesine eklemeyi unutmayın ve kesinlikle gezmeden dönmeyin derim.

KONUM

Kleopatra Kapısı

Kleopatra Kapısı, Tarsus'un en önemli geçiş kapısıdır.
Kleopatra Kapısı, ilk yıllarda deniz kapısı olarak kullanılmış.

Kleopatra Kapısı, Tarsus ilçesi sınırları içerisinde bulunuyor. Dönemin en önemli liman kenti olan Tarsus, ticari ilişkiler yönünden de bölgedeki devletlerle oldukça irtibatta olan bir ilçeymiş. Hal böyle olunca da bölge önemli geçişlere sahne olmuş.

Kleopatra Kapısı O dönemlerde deniz kapısı olarak kullanılmış. Zamanla deniz suyu çekilince kapı ortaya çıkmış. Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın gemilerle gelip bu kapıdan geçerek  Romalı General Antonius ile görüşmeye gittiği söylenir. Kapının yüksekliği 8.50 metre, genişliği ise 5.60 metre.

KONUM

Mersin Gezilecek Yerler

St. Paul Kilisesi

St.Paul Kilisesi, Hristiyanlığın en önemli hac merkezlerindendir.
St.Paul Kilisesi – Mersin Gezilecek Yerler

Hristiyanlığın en önemli hac merkezlerinden sayılan St.Paul Kilisesi, Tarsus da bulunuyor. Hristiyanlığın geniş kitlelere yayılmasını sağlayan Aziz Paul Tarsus doğumludur. İncil de 2 defa Tarsuslu Paul olarak bahsedilmesinin ardından kiliseye St.Paul Kilisesi ismi verilmiş.

Şu anda müze olarak hizmet veren kilisenin içerisinde ince işçilikle yapılmış freskler bulunuyor.

St. Paul Kilisesi Ziyaret Saatleri: Yaz dönemi ( 1 Nisan – 1 Ekim) 10:00 – 17:00 saatleri arası, kış dönemi ( 1 Ekim – 1 Nisan) 08:00 – 17:00 saatleri ziyarete açık.

St. Paul Kilisesi Ziyaret Günleri: Pazartesi, Cumartesi, Pazar günleri haricindeki günler açık.

St. Paul Kilisesi Giriş Ücreti: 12,5 TL.

KONUM

St. Paul Kuyusu

St. Paul Kuyusu, St. Paul Kilisesi avlusunda bulunuyor.
St. Paul Kuyusu

St. Paul Kilisesi avlusu içinde bulunan St. Paul Kuyusu, Hristiyanlar için oldukça önemlidir. Kudüse hacca giden Hristiyanlar kutsal saydıkları bu kuyuya uğrayarak suyundan içerlermiş. Çapı 1.15 metre, derinliği ise 38 metre olan St. Paul Kuyusu suyunun yaz, kış hiç eksilmediği söylenir.

KONUM

Nusret Mayın Gemisi Kültür Parkı

Nusret Mayın Gemisi Kültür Parkı, Mersin'in Tarsus ilçesinde yer alıyor.
Nusret Mayın Gemisi Kültür Parkı

Nusret Mayın Gemisi Kültür Parkı, Mersin’in Tarsus ilçesinde yer alan açık hava müzesidir. Dünya’nın en ünlü mayın gemisi olan Nusret Mayın Gemisinin orjinali bu müze içerisinde yer alıyor. Çanakkale Savaşının kaderini değiştiren Nusret Mayın Gemisi, Mersin limanından 3 parçaya ayrılarak tır ile müzeye taşınmış. Seyit Onbaşının heykeli de müze içerisinde yer alıyor. Kültür parkını ücretsiz olarak istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

KONUM

Mersin Gezilecek Yerler

Yerköprü Şelalesi

Yerköprü Şelalesi, Mersin'in eşsiz doğal güzelliklerindendir.
Yerköprü Şelalesi

Bir doğa harikası olan Yerköprü Şelalesi, Mersin’in Mut ilçesine yaklaşık olarak 34 km mesafede yer alıyor. 30 metre yüksekten dökülen şelale, Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından tabiat anıtı olarak tescillenmiş.

Mersin gezilecek yerler listesinin en popüler yerlerinden olan Yerköprü Şelalesi ile aynı ismi taşıyan diğer bir şelale de Konya da bulunuyor. Şelale etraftaki yemyeşil bitkisi örtüsü, sarkıtların içerisinde akan masmavi suyuyla eşsiz bir güzelliğe sahip. İnsanı rahatlatan, huzur veren büyüleyici bir yer olan Yerköprü Şelalesi 09:00 – 18:00 saatleri arası haftanın 7 günü ziyaret edebilirsiniz.

Yerköprü Şelalesi Giriş Ücreti: Yetişkin 12 TL, öğrenci 6 TL. Müze kart geçerli değil.

KONUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir