BODRUMEGEMUĞLATÜRKİYE

Bodrum Gezilecek Yerler | En Popüler Mekanlar 2023

Bodrum gezilecek yerler listesi oldukça kabarık. Birbirinden etkileyici tarihi mekanların yanı sıra doğal güzellikleri ile adeta bir cazibe merkezi. Tatil denilince ilk akla gelenler yerler arasında ilk sıralarda yer alan Bodrum, masmavi denizi ve harika koyları ile en çok tercih edilen tatil yerlerinden biri olmaya devam ediyor. Özellikle yerli ve yabancı turistlerin yaz aylarında akın ettiği bu harika turizm bölgesi müzeleri ve festival etkinlikleri ile de gelen ziyaretçiler için birbirinden farklı alternatifler sunuyor.

Bodrum Gezilecek Yerler

Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan Muğla’nın gözde ilçesi Bodrum genellikle yaz mevsiminde tıklım tıklım dolu oluyor. Mavi bayraklı plajları Temmuz Ağustos aylarında doluluk oranlarıyla zirveye ulaşıyor. Öyle ki tatilcilerin yoğunluğundan dolayı Bodrum girişinde kilometrelerce süren araç kuyruklarının görüntüleri ile ana haber bültenlerine bile konu oluyor. Dünyadan ve ülkemizden binlerce kişinin akın ettiği bu tatil beldesine, Bodrum gezilecek yerler listesine gelin hep beraber göz atalım.

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi, Bodrum gezilecek yerler listesinde önemli bir yere sahip.
Bodrum Kalesi’nin Heybetli görüntüsü

Bodrum Kalesi için Bodrum’un en önemli sembolü diyebiliriz. Tarihi yerler arasında oldukça önemli bir yere sahip olan kale, iki liman arasında kayalıkların üzerine inşa edilmiş. St. Jean Şövalyeleri tarafından 1522 yılında yapılarak günümüze kadar ulaşmayı başarabilmiş. Dünyanın yedi harikasından biri olan Mausoleion, depremde yıkılmış ve taşları Bodrum Kalesi’nin yapım aşamasında kullanılmış. Bir dönem hapishane olarak kullanılan bu tarihi kale şimdilerde ise Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaya devam ediyor.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Müze, dünyanın en eski batığına ev sahipliği yapıyor.
Müze’nin içinden görüntüler

Bodrum gezilecek yerler listesinde oldukça dikkat çeken yerler arasında bulunan Bodrum Kalesi, şu anda müze olarak hizmet veriyor. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde dünyanın en eski batığı Uluburun Batığı’nın yanı sıra batan Bizans gemilerinden ele geçirilen değerli parçalar bulunuyor ve müzenin önemli bölümlerinde sergileniyor. 14 ayrı bölüme ayrılan müzenin her bir bölümü farklı bir batığa ait eserlerle donatılmış. Müze ayrıca 1995 yılında ”Avrupa özel Övgü Ödülü” ne layık görülmüş.

Ziyaret Saatleri

YAZ DÖNEMİKIŞ DÖNEMİ
1 Mart – 1 Kasım1 Kasım – 1 Mart
Açılış Saati: 09:00Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 19:00Kapanış Saati: 17:30

Giriş Ücreti

Müzenin giriş ücreti 90 TL‘dir.

Bodrum Gezilecek Yerler

Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesini Bodrum gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.
Kazılarda çıkarılan sütunlar

Dünyanın 7 harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi gerçekten görülmeye değer bir mekan. Bodrumda gezilecek tarihi yerlerin başında yer alan mozole, günümüzde açık hava müzesi olarak sergileniyor. Mozolenin anlamı anıt mezardır.

Karya Kralı Mousolos adına eşi ve kız kardeşi tarafından yaptırılan bu görkemli anıt mezardan günümüze bir kaç kalıntı ulaşabilmiş. Her ne kadar anıt mezarların bütün hallerini göremesek de Mısır ve Yunan mimarisinin özelliklerini taşıyan kalıntıları görmek mümkün. Ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği Halikarnas Mozolesini, tarihe ilginiz varsa gezi listenize eklemenizi öneririm.

Bodrum Gezilecek Yerler

Zeki Müren Sanat Müzesi

Zeki Müren'in yaşadığı ev Sanat Müzesi'ne dönüştürüldü.
Müzeye dönüştürülen evin 1. katı

Sanat güneşi Zeki Müren’in vefat etmeden önce son zamanlarını geçirdiği Bodrum’da bulunan evi sanat severlerin oldukça ilgisini çekiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Zeki Müren Sanat Müzesi olarak müzeye dönüştürdüğü ev iki kattan oluşuyor. Alt katı Zeki Müren’in kullandığı şekilde korunarak dekore edilmiş. Üst kat ise müzeye dönüştürülmüş. Sanatçının giydiği o gösterişli sahne kostümlerinden tutunda, aldığı ödüller, hayranlarının yazdıkları mektuplar, bebekliğine ait resimler, değerli tablolar ve özel eşyalarını görebilirsiniz.

Müzenin ön bahçesinde Zeki Müren’e ait Buick marka arabası ve bronz heykeli bulunuyor.

Zeki Müren Müzesi Giriş Ücreti : 50 TL’dir. Her gün açık.

Açılış/Kapanış Saatleri
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 20:00
Gişe Kapanış Saati: 19:30

Bodrum Deniz Müzesi

Bodrum Deniz Müzesi'nde denizcilik tarihine ait eserler yer alıyor.
Müzede sergilenen denizciliğe ait eserler

Bodrum gezilecek yerler listesine eklemeniz gereken harika bir yer daha. Bu müze Bodrum’un denizcilik geçmişine ait eserlerin yer aldığı bir müze. İçerisinde süngercilik ve balıkçılıkta kullanılan pek çok eşyanın yanı sıra teknelerde sergilenmekte. Denize ve geçmiş tarihe meraklı olanların oldukça ilgi gösterdiği Bodrum Deniz Müzesi oldukça zengin bir içeriğe sahip. Duvarlarında asılı olan panolarda müze hakkında detaylı bilgilerde veriliyor. Özellikle çocuklarınızı da gezmekten keyif alacaklarını düşündüğüm müzeyi gezmeye mutlaka getirin.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Müze Giriş Ücreti:

Yetişkin: 25,00 TL

İndirimli: 15,00 TL

12+ öğrenciler, 65+ emekliler, öğretmenler.

Gruplar (minimum 10 kişi): 17,50 TL

Engelliler ve 12 yaş altı çocuklar ücretsiz.

Bodrum Antik Tiyatro

Bodrum Antik Tiyatrosu en eski tiyatrolardandır.
Bodrum Antik Tiyatrosu muhteşem bir deniz manzarasına sahip.

Türkiye tarihi yerler listesinde oldukça önemli bir yere sahip olan Bodrum Antik Tiyatrosu, günümüze kadar en iyi şekilde korunarak ulaşabilmiş en eski tiyatrolardandır. Roma İmparatorluğu dönemi izlerini taşıyan tiyatro at nalı şeklinde planlanmış ve merkezde bulunmasından dolayı ulaşımı oldukça kolay.

13 bin kişilik kapasitesiyle oldukça geniş bir alana sahip. 1960’lı yıllarda restore edilerek yılın belirli zamanlarında festivaller ve konserler gibi etkinlikler düzenleniyor. Gezilecek tarihi yerlerden biri olan Bodrum Antik Tiyatrosu, denize bakan manzarası ile de harika bir görselliğe sahip. Ücretsiz ziyaret edebileceğiniz gibi günün her saati açık.

Bodrum Gezilecek Yerler

Türkbükü – Göltürkbükü

Bodrum Türkbükü, tatilcilerin gözde mekanı.
Türkbükü plajı’nın uzaktan görüntüsü

Bodrum’un en popüler tatil merkezi olan Türkbükü, merkeze 20 km mesafede bulunuyor. Özellikle ünlülerin ve kalbur üstü denilen ekonomik durumu iyi olan kesimin gözde mekanıdır. Hani gidememişseniz de mutlaka televizyonlarda Türkbükü Plajına ve hemen hemen bir ünlünün kameralara yakalandığı görüntülere mutlaka denk gelmişsinizdir.

Bu arada Göltürkbükü adı kafanızı karıştırmasın. Türkbükü’nün diğer bir ismi Göltürkbükü’dür. Bu meşhur plaj Göltürkbükü plajı olarak anılıyor.

Beyaza boyalı evlerinin yanında berrak denizi ile de oldukça dikkat çekiyor.Mis gibi kokan mandalina ağaçlarının çevrelediği Türkbükü’nün tertemiz denizinde yüzmek ve plajında güneşlenmek her ne kadar biraz maliyetli olsa da bu gözünüzü korkutmasın. Türkbükü plajına girmeden önce sol tarafta bulunan köprüyü geçmeden burada bulunan mekanlar hakkında bilgi alırsanız bütçenize uygun yerler bulabilirsiniz. İsterseniz de küçük köprüyü geçmeden önce halk plajı ve çay bahçesi var. Burada vakit geçirebilirsiniz.

Bitez Plajı

Bitez plajı Bodrum'un en sakin plajlarındandır.
Bitez Plajı, Bodrum Gezilecek Yerler

Adına türküler yazılan, Bodrum’un huzur dolu plajı Bitez Plajındayız. Tertemiz denizi ve mavi bayraklı plajı en çok tercih edilme sebebidir. Sakin ve dalgasız bir denize sahiptir. Kalabalıktan sıkılıp kafa dinlemek ve güneşin tadını çıkarmak isteyenler için en güzel yerdir. Merkeze de oldukça yakın bir mesafede bulunan Bitez Plajı’na merkezden hareket eden dolmuşlarla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bodrum Gezilecek Yerler

Gümüşlük

Gümüşlük Koyu, Bodrum'un en sakin koylarındandır.
Bodrum Gezilecek Yerler Gümüşlük Koyu

Şöyle huzur dolu kafa dinleyebileceğiniz sessiz sakin bir yere ne dersiniz? İşte Bodrumun en meşhur koyu olan Gümüşlük Koyu tamda isteklerinizi karşılayabilecek bir yer. Adını tepelerinde bulunan gümüş madeninden alan Gümüşlük, etrafında bulunan balık restoranları ile de ünlü. Eski Türk filmlerinde gördüğümüz balıkçı kasabalarına burada sıkça rastlamak mümkün. İsterseniz Gümüşlüğün sahilinde yürüyüş yapabilir, sokaklarında özgürce dolaşabilirsiniz.

Bence Gümüşlüğün en önemli yeri Tavşan Adaları. Üzerinde bulunan taş evler şimdilerde restoran ve pansiyon olarak kullanılıyorlar. Adada yapılan kazı çalışmaları sonrasında kilise, sarnıçlar, tapınaklara ait sütunlar ve pek çok kafatası çıkarılmış.

Sizde dalga sesleri arasında bir balıkçı restoranında hafif bir müzik eşliğinde yemeğinizi yiyebilir bu harika yerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir