FRANSATARİHTE YOLCULUKYURT DIŞI

Eyfel Kulesi | Hakkında Detaylı Bilgiler

Eyfel Kulesi ismini duymayanınız yoktur. Paris denilince ilk akla gelen hiç şüphesiz bu harika yapıdır. Tamamı demirden yapılmış ve dünyada bir benzeri daha bulunmayan yapı Paris’in en önemli sembolüdür. İlginç tasarımı ve heybetiyle oldukça ilgi gören Eyfel Kulesi’nin neden bu kadar büyük yapıldığını anlamak biraz zor olsa da yazımın içeriğinde tüm bu merak edilen soruların cevaplarına yer vermeye çalıştım.

Eyfel Kulesi Hakkında Detaylı Bilgiler

Zamanında kule kimileri için bir demir yığını olarak görülse de çoğunluk mühendislik harikası olarak görünce akın akın ülkeye turist gelmeye başlamış. Yani aslında bu demirden kule bir nevi çok fazla özelliği olmayan bir kule fakat insan akını olmaya başlayınca tüm dikkatleri üzerine çekmiş ve Fransa’nın dünya çapında bir anda meşhur olmasına neden oluvermiş. Şimdilerde ise Pariste gezilecek yerler listesinin en başında yer alıyor. Sizde Paris’e gidip dev cüsseli kuleyi görmek istiyorsanız yada gidemiyorum ama merak ediyorum diyorsanız işte size tüm detaylarıyla Eyfel Kulesi.

Eyfel Kulesi’nin Yapılış Amacı

Eyfel Kulesi’nin birbirine 130 metre uzaklıktaki ayakları
Eyfel Kulesi’nin birbirine 130 metre uzaklıktaki ayakları

Aslında kule Fransız Devrimi’nin 100. yıldönümünü kutlamak amacıyla düzenlenen Dünya Fuarı için tasarlanmış. İlk olarak 1888 yılında Barcelona’da düzenlenen dünya fuarı için dizayn edilmiş fakat kulenin yapımına karşı çıkanlar tarafından bu düşünce reddedilmiş. Bunun üzerine de 1887 yılında Paris Fuarının giriş kapısı olması amacıyla inşa edilmiş. 1889 yılında da yapımı tamamlanmış.

Eyfel Kulesi ismini kuleyi inşa eden firmanın sahibi Gustave Eiffel‘den almış. Fakat kafa karıştıran bir durum var ki herkesin kulenin mimarının Gustave Eiffel olduğunu düşünmesi. Bilinenin aksine kule, İsviçreli Maurice Koechli’in siparişi üzerine Stephen Sauvestre tarafından tasarlanmış.

Eyfel Kulesi İnşası

Demirden yapılmış kulenin yakından görüntüsü
Demirden yapılmış kulenin yakından görüntüsü

Yapım aşamasında 3.000 işçinin çalıştığı ve tam olarak 26 ay süren hummalı bir çalışmanın ardından harika bir mimari yapıya sahip Eyfel Kulesi ortaya çıkmış. 1887 yılında başlatılan yapım çalışmaları 1889 yılında son bulmuş. Daha öncede bahsettiğim gibi kule sadece demirden yapılarak başka hiçbir malzeme kullanılmamış. Tabii hal böyle olunca da az uz demir harcanmamış. 7.300 ton çelik ve 18.038 demir parçayla 2.5 milyon perçin bir araya getirilerek yapı oluşturulmuş.

Her ne kadar şimdilerde Paris’in en meşhur sembollerinden olsa da ilk yapıldığı zamanlar halkın büyük bölümü ve çoğu sanatçı kulenin kötü mimariye sahip olduğunu söyleyerek imza toplayıp yıkılmasını istemişler. Hatta öyle ki yazar Guy de Maupassant bazı söylemlerinde kuleden nefret ettiğini sürekli dile getiriyormuş. İlginç olan şu ki kule karşıtı yazar her gün kulenin içinde bulunan bir cafe’ye gidiyormuş. Kuleden bu kadar nefret edip her gün mutlaka geldiğini gören çevredeki insanlar merak edip sorduklarında Guy de Maupassant  “Paris’te Eiffel’in görülmediği tek yer burası.” cevabını vermiş. Gerçekten de o kadar yüksek bir yapı ki Paris’in neresinde olursanız olun kuleyi görmemek imkansız.

Eyfel Kulesi Paris’in her yerinden görünmektedir.
Paris’in her yerinden görünen kule

Bu kadar baskıya daha fazla dayanamamış olacaklar ki yapımından 20 yıl sonra sökülmesi planlanmış. Oldukça yüksek olması işe yaramış ve yöneticiler yapıyı yıkmak yerine radyo vericilerini tepesine yerleştirmeye karar vermişler. O gün bu gündür bu dev yapı sadece pek çok aşığın buluşma noktası ve ziyaret yeri değil bir radyo istasyonu olarak da görev yapıyor. Aslında kulenin yapım amacı çok farklıyken bir anda farklı bir amaca hizmet etmeye başlamış.

Her yıl 7 milyon turistin ziyaret ettiği kuleye her geçen gün görmek için gelen kişi sayısı artarak 2010 yılında bu sayı 250 milyona ulaşmış.

Eyfel Kulesi’nin Bölümleri

Kulenin yapım aşamasında 80 milyon km elektrik kabloları kullanılmıştır.
Muhteşem bir ışıklandırmaya sahip Eyfel Kulesi

Kulenin yapım aşamasında 80 milyon km elektrik kabloları kullanılmıştır. Bu gösterişli kule akşamları 20.000 ampul kullanılarak daha da ihtişamlı bir hale getirilmiş. Yapının içerisinde gelen ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek pek çok alan oluşturulmuş. Kule 3 bölümden oluşuyor. Birinci ve ikinci katlarına merdiven ve asansörle çıkmak mümkün. Ben merdivenle çıkmayı tercih ediyorum derseniz de tabana kuvvet deyip birinci kat için 328 basamak, ikinci kat için ise 340 basamak çıkmanız gerekiyor. En üst kata ise sadece asansörle çıkılabiliyor. Toplamda 1665 merdiveni bulunan kulenin tepesine yürüyerek çıkmak bir hayli zor.

Eyfel Kulesi Birinci Kat

Eyfel Kulesi cam zeminle oldukça dikkat çekiyor.
Eyfel Kulesi’nin cam zemini

Birinci katta Eyfel Kulesi’nin tarihini anlatan bir sergi bulunuyor. Görseller ve projeksiyon sunumları ile süslenmiş CinEiffel Müzesini gezebilirsiniz. Bu katın ilginç bir yanı da zemininin tamamen cam ile kaplı olması. Bu durum bazılarına korkutucu gelse de genelde ziyaretçilerin sevdiği güzel bir detay haline gelmiş. Alanda postane, buz pisti, restoranlar ve cafeler yer alıyor. Sevdiklerinize buranın anısına bir kaç güzel hediye almak isterseniz de hediyelik eşya satan dükkanlar var. Yorulduğunuzda da dinlenebileceğiniz Ferré Pavillion isimli çok güzel bir yeşil alana sahip .

Eyfel Kulesi İkinci Kat

Eyfel Kulesi Harika bir manzaraya sahip.
Harika bir manzaraya sahip 2. kat

Bu kat Eyfel Kulesi’nin en güzel manzarasına sahip yeri diyebilirim. Paris’i en güzel açıdan seyredebileceğiniz katta Seine Nehri, Notre Dame, Louvre Müzesi, Montmartre Tepesi’ni net olarak görebiliyorsunuz. İçerisinde yine acıktığınızda bir şeyler yiyebileceğiniz restoranlar, kahve eşliğinde bu büyülü şehri izleyebileceğiniz cafeler ve hediyelik eşya dükkanları bulunuyor. Bu arada ikinci katın 115 metre yükseklikte olduğunu da belirteyim.

Eyfel Kulesi Üçüncü Kat ( Tepe)

Kulenin 3. katında Gustave Eiffel’e ait harika Paris manzaralı ofisi yer alıyor.
Eyfel Kulesi’nin tepe kısmı ( 3. Kat)

Üçüncü kat için kulenin zirvesi diyebiliriz. Kuleye geriden baktığınızda en dar olan kısım burası. Siz dar dediğime bakmayın kulenin diğer bölümleri o kadar geniş ki bu bölüm görüntü açısından daha küçük görünüyor. Yoksa burası 800 kişinin rahatlıkla sığabileceği genişlikte. Yerden yüksekliği ise tam 225 metre.

Alanda Gustave Eiffel’e ait harika Paris manzaralı ofisi yer alıyor. Panaromik haritaların yanı sıra ünlü fizikçi Edison’un balmumu heykeli de bir hayli dikkat çekiyor.

Kulede şimdiye kadar 400 ün üzerinde intihar olayı gerçekleşmiş. Bu girişimlerin önüne geçebilmek için çareyi katların çıkış yerlerine demir parmaklıklar yapmakta bulmuşlar.

Hazerfan Ahmet Çelebi, İstanbul’daki Galata Kulesi‘nden kanat takarak uçmayı başarmış. Hatta Üsküdar’a kadar 6 km uçtuğu söylenir. Şimdi anlatacaklarımda işler biraz ters gitmiş. Franz Reichelt kendisinin yaptığı paraşütle kulenin ilk güvertesinden havalanmaya çalışmış fakat bu denemesinde başarılı olamayarak düşüp hayatını kaybetmiş.

Eyfel Kulesi Nerede?

Adresi : Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris, Fransa

Eyfel Kulesi’ne Nasıl Gidilir?

Paris’e uçakla gitmeyi tercih ettiyseniz, Havaalanından;

Metro ile: Line 9 Trocadero istasyonu, line 6 Bir Hakeim İstasyonu ve line 8 Ecole Militaire İstasyonunu kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tren İle: Line C Tour Eiffel istasyonu yada Champ de Mars istasyonunu tercih edebilirsiniz.

Otobüs ile: No: 42 Tour Eiffel Durağı, No: 69 Champ de Mars Durağı, No: 82 Tour Eiffel yada Champ de Mars duraklarında inerek kolaylıkla kuleye ulaşabilirsiniz.

Eyfel Kulesi Ziyaret Saatleri 2023

9:30 ile 22:45 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

Eyfel Kulesi Giriş Ücreti 2023

YETİŞKİNGENÇ
(12 ila 24 yaş arası)
ÇOCUK
(4 ila 11 yaş arası)
ENGELLİKÜÇÜK ÇOCUK
(4 yaş altı)
2. kat asansör bileti17,10€8,60€4.30€4.30€Ücretsiz
Zirve asansör bileti26,80€13,40€6.70€6.70€Ücretsiz
2. kat merdiven bileti10,70€5,40€2,70€2,70€Ücretsiz
Zirve merdiveni
+ asansör bileti
20,40€10,20€10,20€

Eyfel Kulesi hakkındaki tüm detaylı bilgilere resmi Web sitesi Toureiffel.Paris adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir