İSTANBULMARMARATARİHTE YOLCULUKTÜRKİYE

Galata Kulesi | Nasıl Gidilir? 2023 Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri

Galata Kulesi nelere şahitlik etmedin ki sen. Tepende kuş olup uçan mı olmadı? Yangınlar mı görmedin? yoksa romantik evlilik tekliflerine mi şahitlik etmedin? O kadar güzel bir yapı ki hakkında konuşulacak çok şey var.

Kuşkusuz İstanbul‘da gezilecek yerler denilince Galata Kulesi ilk akla gelenlerden oluyor. Bu görkemli yapıyı şehrin en önemli sembollerinden olması ile birlikte dünyanın en eski kulelerinden olma özelliği taşıyor. Şimdi gelin hep beraber tarihinde pek çok kez savaş ve yangın görmüş olmasına rağmen hala dimdik ayakta durmayı başarabilmiş kule hakkında Galata Kulesi Tarihi, Efsanesi, Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri, İletişim, Adres bilgilerine hep beraber göz atalım.

İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler yazımın ilginizi çekeceğini düşünüyorum.

Galata Kulesi Tarihi

Galata Kulesi’nin akşam muhteşem görüntüsü
Kulenin akşam muhteşem görüntüsü

Kule ilk olarak  Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından 528 yılında fener olarak inşa ettirilmiş. Ana malzemesi ahşap olan bu yapı, denizcilere yol göstermesi amacı ile yapılmış. Haçlı savaşları sırasında yağmalanan ve yakılan fener büyük hasara uğramış. Bunun üzerine Cenevizliler tarafından 1348 yılında yığma taşlardan kule yeniden inşa edilmiş ve isim olarak da İsa Kulesi denilmiş.

Kulenin yerden yüksekliği 69.90 metre, duvar kalınlığı 3.75 metre, dış çapı da 16.45 metredir. Yapılan statik hesaplamalara göre ise ağırlığının 10.000 ton olduğu tahmin ediliyor. Kule 9 katlı ve içerisinde asansör bulunuyor.

1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesiyle Osmanlı hakimiyetine geçen kule pek çok görev üstlenmiş. Bir dönem Hristiyan esirlerin bulunduğu hapishane iken daha sonra rasathane, sığınak ve yangın gözlem evi olarak kullanılmış.

Cenevizlilerin yerleştirdiği kulenin üzerinde bulunan Haçlı işaretinin olduğu külah bizzat Fatih tarafından yıktırılmış. Zaman zaman bir çok nedenden dolayı hasar gören kule bugünkü haline 2. Mahmut döneminde yapılan onarımlardan sonra gelmiştir.

Galata Kulesinin Terası

Galata Kulesi harika manzarasıyla adeta büyülüyor.
Galata Kulesinin harika manzarası

Kulenin en üst bölümünde bulunan teras kısmı İstanbul’un harika manzarasını 360 derecelik bir açıyla seyretmenin tam yeri. Sırf burada resim çekebilmek için gelenler oldukça fazla. Dar bir alan olmasına rağmen demir korkuluklarla güvenlik sağlanmış. Siz Siz olun yine de çocuklarınızla birlikte çıkacaksanız dikkatli olun derim.

Özellikle yaz aylarında ve hafta sonlarında oldukça fazla ilgiden dolayı teras kısmı tıklım tıklım dolu oluyor. Vaktiniz varsa ve daha rahat bir gezi hayal ediyorsanız hafta içini tercih etmek daha doğru olur.

Kulede Uçuş denemeleri

Hazerfan Ahmet Çelebi kanat takarak Galata Kulesinden havalanarak uçmayı başarır. Üsküdar’a kadar 6 km uçtuğu söylenir. Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde bu konunun doğruluğu hakkında bilgiler vardır.

Galata Kulesi Efsanesi

Galata Kulesi akşam ışıklarıyla harika bir görüntüye bürünüyor.
Kulenin teras ve restoran kısmı

Tarih boyunca diğer bütün yapılarda olduğu gibi Galata Kulesi ile ilgili de pek çok efsane söylenmiştir. Bunlardan biride kuleye ilk kiminle çıkarsan onunla evlenileceğine inanılır. Fakat çiftlerden biri daha önce kuleye çıkmışsa tılsım bozulur. Bu efsanelere inananlar yadırganmayacak kadar fazla. Bu yüzdende kuleye çıktığınızda evlilik teklifi eden çiftleri görürseniz şaşırmayın.

Galata Kulesi Flyride ( Sanal Helikopter Turu)

Tarihe meraklıysanız işte size fırsat. Kulenin ikinci katında dört boyutlu simülasyon odasında sanal helikopter turu gerçekleştiriliyor. Kulenin teras katından görülebilen tüm semtleri ve yapıları gerçekten bir helikopter de gidiyormuş gibi hissederek, gezme imkanı buluyorsunuz.

20 dakika kadar süren Sanal Helikopter Turu biletleri, kulenin girişinde satılıyor. Bu güzel gösterime katılmak için saat 10:00 ile 22:00 saatleri arasında size uygun olan saatleri seçebilirsiniz.

Galata Kulesi Kahvaltı Ve Yemek Seçenekleri

Galata Tower Restoran
Galata Kulesi içerisinde yer alan restoran

Kulenin 9. katında yer alan restoran, İstanbul Büyük Şehir Belediyesine bağlı olan Beltur tarafından işletiliyor. Gündüzleri kahvaltı hizmeti ve kafeterya olarak hizmet veren restoranda akşamları zengin menüsüyle, harika İstanbul manzarası karşısında bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Kahvaltıda serpme kahvaltı seçeneğinin yanı sıra istediğiniz başka yiyeceklerle ( kızartma , tost, menemen, hamur işleri vs…) tabağınızı zenginleştirebilirsiniz. Akşam yemeklerinde de çeşit oldukça fazla. Fiyatlar istenilen yemeğe ve tabağa eklenen çeşide göre değişkenlik gösteriyor.

Akşam yemeğini bu tarihi kulede yemek gibi bir niyetiniz varsa benim size tavsiyem daha önceden rezervasyon yaptırmanız. Çünkü kulenin oldukça fazla ziyaretçisi oluyor. Hal böyle olunca da büyük ihtimalle yer bulmakta zorlanacaksınız.

Rezervasyon İçin: 444 66 44

Galata Kulesi Nerede?

Adres: Bereketzade, Galata Kulesi, 34421 Beyoğlu/İstanbul

E-mail:galatakulesimuzesi@ktb.gov.tr

İletişim: 0 212 249 03 44 – 0 212 245 41 41

Galata Kulesine Nasıl Gidilir?

Özel Araçla: Tarlabaşı yolundan ilerlediğinizde Taksim’e çıkan yol üzerinde sol tarafta bulunan Galata Kulesi tabelalarını göreceksiniz. Tabelaları takip ederek kuleye ulaşabilirsiniz.

Metro ile: Kuleye sıkıntısız bir şekilde ulaşmanın en kolay yolu diyebilirim. Bunun için metroyu kullanarak Şişhane durağında inin. Sonrada Refik Saydam Caddesinden biraz yürüdükten sonra yaklaşık 300 metre kadar sonra kuledesiniz.

Otobüs ile: Taksime giden toplu ulaşım araçlarına bindikten sonra İstiklal caddesinin en sonunda yaklaşık 500 metre sonra aşağıya inerek kuleye ulaşabilirsiniz.

Galata Kulesi Giriş Ücreti 2023

Galata Kulesi giriş ücreti 175 TL’dir. Müze kart geçerli değildir. Güncel ziyaret saatleri ve giriş ücretini muze.gov.tr adresinden kontrol edebilirsiniz.

Galata Kulesi Ziyaret Saatleri 2023

Haftanın her günü ziyarete açık olan kule saat 08:30 da ziyaretçi kabul etmeye başlıyor. Kapanış saati ise 23:00 olarak belirlenmiş. Gişe saat 22:00 da kapanıyor. Geç saatlere kadar bu güzel manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Civarda Gezebileceğiniz Diğer Yerler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir