TÜRKİYEİÇ ANADOLUKIRŞEHİRTARİHTE YOLCULUK

Mucur Yeraltı Şehri | Tarihi, Nerede, Nasıl Gidilir? 2023

Mucur Yeraltı Şehri, Kırşehir’in Mucur ilçesinde yer alıyor. Küçük bir ilçede bulunmasına rağmen çoğu kişi tarafından bilinen bir yeraltı şehri. Bazı gezi turlarının listelerine ekledikleri özelliklede Kapadokya gezi turları içerisinde yer alması ile oldukça fazla ziyaretçinin uğrak yeri olan Mucur Yeraltı Şehri hakkında tüm merak edilenleri yazımda sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Şimdi gelin sadece kayalara oyulmuş bir gezi alanından ibaret olmayan önemli bir tarihi geçmişe ev sahipliği yapmış bu yeraltı şehrini ve yapılış amacına birlikte göz atalım.

Kırşehir’de Gezilecek Yerler | Doğal Güzellikler ve Kırşehir’in Tarihi Yerleri | 18 Tarihi Nokta ile ilgili yazılarım dikkatinizi çekeceğini düşünüyorum.

Mucur Yeraltı Şehri Hakkında Bilgi

İç Anadolu’nun ozanlar diyarı şirin Kırşehir. Neşet Ertaş, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali, Şemsi Yastıman ve Aşık Said gibi pek çok saz ve söz üstadını yetiştirmiş bir şehir. Sanatın ve sanatçının baş üstünde tutulduğu şehir olan Kırşehir, geçmiş tarihi ile de oldukça önemli bir yere sahip. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasının en büyük göstergelerinden biride geçmişten günümüze önemli bilgiler ve ip uçları taşıyan Mucur Yeraltı Şehri’dir. Kırşehir Müzesine bağlı bir ören yeri olarak hizmet veren Mucur Yeraltı Şehri ”I. derece sit alanı” olarak tescil edilmiş.

Mucur Yeraltı Şehri, İç Anadolu'nun önemli yeraltı şehridir.
Mucur Yeraltı Şehri’nin odaları

Mucur Yeraltı Şehri Tarihi

Çoğu yeraltı şehirlerinde olduğu gibi aslında Mucur Yeraltı Şehrinin de yapılış amacı aynı. Korunmak ve barınmak. M.S. 2. yüzyılda Kapadokya bölgesinde Hristiyanlık büyük bir hızla yayılmaya başlar. Puta tapanlarla Hristiyanlar arasında büyük mücadeleler ortaya çıkar ve Hristiyanlar yoğun baskılara maruz kalırlar. Roma döneminde yaşanılan bu olaylarda Hristiyanlar bir kurtuluş yolu olarak bu yeraltı şehrini inşa ederler. Amaçları Putperestlerin yaptıkları baskılardan kurtulmak ve kendilerine barınacakları bir ortam hazırlamak. Bu yüzden bölgede kayalara oyularak yapılan çok sayıda yeraltı şehri inşa ederler. Özellikle Kapadokya bölgesinde 3. ve 4. yüzyıllara ait pek çok yeraltı şehrine rastlamak mümkün. Derinkuyu Yeraltı Şehri bölgede bulunan en büyük yeraltı şehridir. Bu yeraltı şehirlerinden biride Kırşehir’de bulunan Mucur yeraltı şehridir.

Mucur Yeraltı Şehri, 42 odaya sahip bir yeraltı şehridir.
Mucur Yeraltı Şehri’nin aydınlatılmış iç kısımları

Geçmiş tarihin en önemli özelliklerini ve izlerini taşıyan bu yeraltı şehri, volkanik tüflü yumuşak kayaların oyulması ile ortaya çıkmış. Yerden yaklaşık olarak 7-8 metre derinlikte bulunuyor. 42 odası bulunan yeraltı şehrinin her bir odasının kendine has özellikleri bulunuyor. Oda , salon ve odaları birbirine bağlayan koridorlardan oluşan yeraltı şehri’nde eğilerek ilerleyebileceğiniz dehlizler bulunuyor. Genellikle tüm odalarda yere gömülü şekilde bulunan erzak bölmeleri ve su depoları göze çarpıyor. Biraz ilerlediğinizde yuvarlak biçimde planlanmış odada bulunan çok sayıda nişin olduğunu göreceksiniz. Bu odanın o döneme ait bir ibadethaneye ait olduğu düşünülüyor. Bazı bölmeler ise küçük baş hayvanların barınabilecekleri şekilde ahır olarak tasarlanmış.

Mucur Yeraltı Şehri'nde kayadan yapılmış geçit kapıları bulunuyor.
Mucur Yeraltı Şehri’nde kapıları kapatmakta kullanılan kayadan kapaklar.

2 kattan oluşan yeraltı şehrinin ana geçitlerini kapatabilmek için yapılmış büyük yuvarlak kapak taşları savunma kapılarının hemen yanında yer alıyor. Geçitlerde ilerlerken hala sızan suları görmek mümkün. Hatta bazı odalar sularla kaplı olduğu için girilemiyor. İçerideki suyun tahliyesini sağlamak amacıyla zemine çukur açılmış ve borularla sular dışarıya aktarılmaya çalışılıyor. Odalar ve koridorlar ziyaretçilerin rahat gezebilmeleri için lambalarla aydınlatılmış. Havalandırmayı sağlayabilmek için bazı yerlere gökyüzünün rahatlıkla görülebileceği şekilde havalandırma delikleri konulmuş. Oldukça geniş bir alana sahip olan yeraltı şehrinin bazı bölümleri kapalı olsa da uzunluğunun Kırşehir’de bulunan Aşıkpaşa Türbesine kadar uzandığı düşünülüyor.

Mucur Yeraltı Şehri Nerede?

Mucur Yeraltı Şehri, Kırşehir ilinin Mucur ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Kırşehir’e 20 km mesafede yer alan Mucur, Ankara-Kayseri Karayolu güzergahı üzerinde bulunuyor. Küçük bir ilçe olmasından dolayı Hamidiye Mahallesi’nde bulunan yeraltı çarşısına ulaşım oldukça kolay.

Mucur Yeraltı Şehrine Nasıl Gidilir?

Öncelikle Kırşehir il merkezine ulaşmanız gerekiyor. Terminalden hareket eden şehirler arası otobüslere bindiğinizde sizi Mucur ilçesi şehir merkezinde bulunan terminale kadar ulaştıracaktır. Buradan da yürüyerek yeraltı şehrine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İsterseniz de Kırşehir merkezden hareket eden Has Hacıbektaş, Aktaş ve Mucur dolmuşlarına binerek yine Mucur terminaline, oradan da yeraltı şehrine ulaşabilirsiniz.

Mucur Yeraltı Şehri Ziyaret Saatleri 2023

YAZ DÖNEMİKIŞ DÖNEMİ
1 Ocak – 1 Ocak1 Ocak – 1 Ocak
Açılış Saati: 10:00Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 17:00Kapanış Saati: 17:00

Kapalı Günler: Pazartesi, Cumartesi, Pazar

Mucur Yeraltı Şehri Giriş Ücreti 2023

Yeraltı şehrine giriş için herhangi bir ücret alınmıyor.

E-mail: kirsehirmuzesi@ktb.gov.tr

Tel 1: 0 386 213 33 91
Tel 2: 0 386 213 14 35

Civarda Gezilebilecek Yerler

Mucur’a kadar gelmişken 13 km uzaklıkta yer alan Seyfe Köyü sınırları içerisinde yer alan Seyfe Gölü Kuş Cennetini görmenizi tavsiye ederim. 21 km mesafede yer alan Kırşehir merkezde de çok sayıda tarihi ve doğal gezilecek alan mevcut. Şimdiden keyifli Gezmeler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir