TÜRKİYEEGEFETHİYEMUĞLA

Fethiye Gezilecek Yerler | En Popüler Noktalar 2023

Fethiye gezilecek yerler makalemde Muğla‘ya bağlı bu meşhur turistik ilçenin sadece denizleri ve plajları ile değil birbirinden önemli tarihi ve doğal güzelliklerinin de olduğunu sizlerle paylaşmak istedim. Yeşilin ve mavinin her tonunu bir arada görebileceğiniz sanki cennetten bir köşe olan Fethiye, özellikle yaz aylarının vazgeçilmez mekanı. Kendine has coğrafyasıyla oldukça ilgi gören bir tatil beldesi. Masmavi denizi, birbirinden güzel plajları, koyları, vadileri, antik kentleri ve uzun mesafeli yürüyüş yollarıyla bir tatilden istediğiniz bütün beklentileri karşılayabilecek potansiyele sahip.

Tatil planınızda rotanızın yönünü eşsiz güzellikteki Fethiye’ye çevirdiyseniz size bu güzel belde hakkında pek çok önerilerim olacak. Gelin adım adım Fethiye Gezilecek yerler listesini inceleyip, Fethiye’nin güzelliklerini beraber keşfedelim.

Fethiye Gezilecek Yerler | En Popüler Noktalar

1. Amintas Kaya Mezarları

Amintas Kaya Mezarları, Fethiye'nin en önemli anıt mezarlarındandır.
Tarihe ışık tutan Amintas Kaya Mezarları

Fethiye gezilecek yerler listesinin bana göre en gösterişli yapısı olan Amintas Kaya Mezarları bölgenin en çok ziyaretçi çeken yerlerinden. Oldukça ihtişamlı bir yapıya sahip olan mezarlar, Telmessos Antik Kenti içerisinde yer alıyorlar. Şehrin yamacındaki eteklere kurulmuş anıt mezarlar kayalara oyularak yapılmışlar. 4.yy’da Telmessos’un yöneticisi Hermapias’ın oğlu Amintas adına yaptırıldığı düşünülüyor.

Alanda pek çok kayalara oyulmuş anıt mezar mevcut. İçlerinden en önemlisi ise merdivenlerle çıkılabilen krala ait mezar. 2 sütunlu Likya mezarları günümüze kadar ulaşabilmiş en görkemli eserlerden. Bölgeye şehir merkezinden yaklaşık 15 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Biraz yorucu bir çıkışın ardından ulaştığınız kaya mezarlarının bulunduğu alana geldiğinizdeki gördüğünüz manzara sizi adeta mest edecek. Amintas Kaya Mezarları, muhteşem tarihi görüntüsünün yanı sıra harika bir deniz manzarasına sahip. Zaten şöyle bir durum var. Yüzyıllardır genelde bu tür görkemli ve ihtişamlı yapılar, bölgenin en görünebilir ve manzarası en güzel alanlarına inşa edilmişler. Örneğin Mersin’de bulunan Adamkayalar kabartmaları da buna güzel bir örnek.

Amintas Kaya Mezarları Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 10:00 – 17:00 , Kış Dönemi: 08:30 – 17:30 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Pazartesi, Cumartesi ve pazar günleri kapalı. Giriş ücreti ise 12, 5 TL’dir.

2. Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi, 80 çeşit kelebeğe ev sahipliği yapıyor.
Kelebekler Vadisi’nin muhteşem görüntüsü

İsmini içerisinde barındırdığı 80 çeşit kelebek türünden alan Kelebekler Vadisi, yeşilin ve mavinin tonlarını bir arada bulabileceğiniz nadide yerlerden biri. Babadağ eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisini 350 metreye varan kayalıklar çevreliyor. Bu kayalıkların arasında adeta cennetten bir köşeyi andıran vadide, endemik bitki türleri ve botanik bahçeler bölgenin güzelliğine güzellik katıyor. Öyle ki bembeyaz kumsalı, şırıl şırıl akan şelalesi, çevreyi süsleyen çeşit çeşit ağacı ve insanın ruhunda baharı getiren pembe zakkum çiçeklerini hiç saymıyorum bile.

Birinci derece sit alanı olarak koruma altına alınan bölgeye sadece deniz yolu ile ulaşım sağlanabiliyor. Ölüdeniz’den Kelebekler Vadisi’ne hareket eden teknelere binerek buraya ulaşabilirsiniz.

Yoğun iş temposu, hayatın stresi, şehrin kargaşası ve gürültüsünden kurtulmak için bu doğal ortam bulunmaz bir fırsat. Alın sevdiklerinizi yanınıza kurun çadırınızı ve gece yıldızların güzelliğini gündüz ise güneşin keyfini doyasıya çıkarın. Bu arada yanınıza📸 fotoğraf makinanızı alıp bu güzel anları ölümsüzleştirmeyi unutmayın.

Fethiye Gezilecek Yerler

3. Tlos Antik Kenti

Tlos Antik Kenti, Likya dönemine ait bir yerleşimdir.
Tlos Antik Kenti – Fethiye Gezilecek Yerler

Tlos Antik Kenti, Kaya Köyü sınırları içerisinde yer alan tarihi bir Likya kentidir. Unesco Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan antik kentte tapınaklar, tiyatro, stadyum, hamamlar, kent bazilikası gibi önemli alanları görmek mümkün. Likya mezar mimarisi özellikleri taşıyan mezarlar oldukça dikkat çekici. Özellikle bölgede yaşadığına inanılan kanatlı at Pegasus ve kahramanı Bellerophontes’in, üç başlı canavar Chimera ile savaştığı anların kayalara resmedildiği bölüm ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken yerler arasında bulunuyor. Ayrıca Fethiye ve Tlos Antik Kent’i 36 km mesafede bulunuyor.

Tlos Antik Kenti Ziyaret Saatleri;

Yaz Dönemi: 10:00 – 19:00 (1 Nisan – 1 Ekim)

Kış Dönemi: 08:30 – 17:30 ( 1 Ekim – 1 Nisan)

Kapalı Günler: Cumartesi, Pazar

Giriş Ücreti: 12, 5 TL.

4. Fethiye Müzesi

Fethiye Müzesi'nde bölgede çıkarılan kalıntılar sergileniyor.
Fethiye Müzesi – Fethiye Gezilecek Yerler

Gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir bölge sahip olan Fethiye’nin tarihi geçmişini merak ediyorsanız Fethiye Müzesini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Yüzyıllardır bölgedeki kazı çalışmalarında çıkarılan tarihi eserler ve kalıntılar müze içerisinde bir araya getirilerek sergileniyor. Seramik eserlerden tutunda önemli kitabelerin ve heykellerin yer aldığı müze ziyaretçilerini tarihte bir yolculuğa çıkarıyor. Müzenin bahçesinde ise lahit mezarlar ve büyük taş bloklu eserler yer alıyor. Fethiye Gezilecek Yerler listesinin bence olmazsa olmazlarından.

Fethiye Müzesi Ziyaret Saatleri;

Yaz Dönemi : 10:00 – 19:00 (1 Nisan – 1 Ekim)

Kış Dönemi : 08:30 – 17:30 ( 1 Ekim – 1 Nisan)

Kapalı Günler: Cumartesi, Pazar

Giriş Ücreti: Ücretsizdir.

Fethiye Gezilecek Yerler

5. Kayaköy

Kayaköy, eski bir Rum Köyü'dür.
Terk edilen Kayaköy’den bir kare

Karmilassos Antik Kenti üzerinde yer alan Kayaköy, eski bir Rum köyüdür. Fethiye’ye 14 km uzaklıkta bulunan tarihi köy, 5000 bin yıllık geçmişiyle Rumlara ve Trakyalılara bir dönem ev sahipliği yapmış. Kayaköy, zamanla içerisinde yaşayan halkın köyü terk etmesiyle adeta hayalet bir köye dönüşmüş. 400 kadar ev bulunan köyde şimdilerde ise sadece bir kaç evde yaşam sürüyor.

Köyde 3 kilise, 14 şapel, kütüphane , hastane ve okul bulunuyor. Zamanla yalnızlığa terk edilen Kayaköy şimdilerde ise tekrar canlandırılmaya çalışılıyor. Hediyelik eşya satan dükkanlar, sanat atölyeleri ve kamp alanlarının yanı sıra köy etrafında konumlandırılmış harika lezzetlerin olduğu restoranlarda var.

Kayaköy Ziyaret Saatleri;

Yaz Dönemi: 10:00 – 16:00 (1 Nisan – 1 Ekim)

Kış Dönemi: 10:00 – 16:00 (1 Ekim – 1 Nisan)

Kapalı Günler: Cumartesi, Pazar

Giriş Ücreti: 12,5 TL’dir.

Fethiye Gezilecek Yerler

6. Paspatur Çarşısı

Paspatur Çarşısı, Fethiye'nin en eski çarşılarındandır.
Paspatur Çarşısı, Fethiye’nin en eski çarşısıdır.

Eski şehir anlamına gelen Paspatur Çarşısı, bölgenin alışveriş yapılabilen ticari merkezidir. Özellikle turistlerin mutlaka uğradıkları çarşıda sevdiklerinize ve kendinize Fethiye gezinizden birer hatıra kalsın isterseniz pek çok hediyelik eşya satan dükkan var. Restoranlar ve eğlence mekanları da ziyaretçileri bölgeye çeken diğer önemli unsurlardan. Ahşap evlerin arasında ilerlediğiniz sokaklarında buram buram tarih kokusunu hissedeceksiniz. Çarşının ortasından geçen bir de su kemeri var. Ayrıca bu tarihi çarşıda Osmanlı döneminin en eski yapılarından olan Paspatur Camisini mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

7. Gemile Adası

Gemile Adası, pek çok dini yapıya ev sahipliği yapıyor.
Masmavi bir denize sahip Gemile Adası

Fethiye’ye 9 km mesafede yer alan Gemile Adası, Gemiler Vadisi ve Gemiler Koyu’nu içerisinde barındıran harika bir güzelliğe sahip. Adanın en yüksek tepesinde Aziz Nikola adına yaptırılan bir kilise bulunuyor. Söylenenlere göre Gemile Adasına bu kilisenin ismi verilmiş ve adanın ismi eskiden Aziz Nicola Kilisesiymiş.

Adanın çevresi oldukça fazla dini yapı mevcut. Hristiyanlık ve Bizans döneminin izlerini taşıyan pek çok kalıntıya rastlamak mümkün. Yemyeşil çam ağaçlarının kapladığı ada, hem kumsalıyla hem de masmavi berrak deniziyle muhteşem bir doğal güzelliğe sahip.

Gemile Adasına karadan ulaşabilmek için Fethiye- Kayaköy yolunu üzerinden Gemile tabelasını takip etmeniz yeterli olacaktır. Denizyolu ile ulaşım için ise Fethiye merkezden hareket eden teknelere binerek bu güzel adaya ulaşabilirsiniz.

Gemile Adası Ziyaret Saatleri;

Yaz Dönemi: 10:00 – 17:00 (1 Nisan – 1 Ekim)

Kış Dönemi: 08:30 – 17:30 ( 1 Ekim – 1 Nisan)

Kapalı Günler: Pazartesi, Cumartesi, Pazar

Giriş Ücreti: 15 TL’dir.

Fethiye Gezilecek Yerler

8. Letoon Örenyeri

Fethiye'de yeralan Letoon Örenyerinde pek çok tapınak bulunuyor.
Letoon Örenyerinde gün yüzüne çıkarılmış olan tapınaklar.

Fethiye gezilecek yerler listesinde bu defa oldukça önemli bir dini alandayız. Letoon Örenyeri, Likya’nın en önemli dini merkezidir. ismini Apollon ve Artemis’in annesi Leto’dan alan bu kutsal alanda her birinin büyüklüğü ve özellikleri farklı 3 tapınak bulunuyor. Leto, Artemis ve Apollon tapınaklarının sütunlarında yer alan yazıtlar geçmiş tarihle ilgili pek çok bilginin gün yüzüne çıkmasını sağlamış. Yazıtlarda ise metinlerin 3 farklı dilde yazılmış olmaları bölgede farklı kültürlerin yaşamış olma ihtimalini kuvvetlendiriyor. Şimdilerde bu yazıtlar Fethiye Müzesi’nde sergileniyorlar.

Ayrıca bu alan içerisinde, kilise, Hadrian çeşmesi, tiyatro ve tören yolu bulunuyor. Bütün bu özellikleri sayesinde Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girmeye hak kazanmış.

Letoon Örenyeri Ziyaret Saatleri;

Yaz Dönemi: 10:00 – 19:00 (1 Nisan – 1 Ekim)

Kış Dönemi: 08:30 – 17: 30 (1 Ekim – 1 Nisan)

Kapalı Günler: Cumartesi, Pazar

Giriş Ücreti: 15 TL’dir.

9. Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu, Fethiye'nin doğal güzelliklerindendir.
Bir doğa harikası olan Saklıkent Kanyonu

Fethiye Gezilecek Yerler listesine eklemenizi önerdiğim bir diğer harika yer Saklıkent Kanyonu. Kanyon, Fethiye’ye ortalama 45 dakika uzaklıkta yer alan Saklıkent Milli parkı içerisinde yer alıyor. Bölge, 1996 yılında koruma altına alınarak turizme kazandırılmış. Kayaların arasına gizlenmiş bu doğa harikası kanyon harika bir güzelliğe sahip. Buz gibi akan kaynak sularına girmek mümkün değil. Alanın rahat gezilebilmesi için gidiş yoluna uzunluğu yaklaşık 200 metre olan tahta bir köprü kurulmuş. Biraz ilerlediğinizde su şiddeti oldukça artıyor ve akan soğuk suyun serinliğini iliklerinize kadar hissediyorsunuz.

Muhteşem bir güzelliğe sahip doğanın tam kalbinin attığı yer olan Saklıkent Kanyonu’na düzenlenen turlar var. Bu turlara katılabilir yada özel aracınızla gelebilirsiniz. Fethiye’ye kadar gelmişken ve bu doğa mucizesi yere bu kadar yaklaşmışken sakın Saklıkent Kanyonu’nu görmeden gitmeyin derim. Emin olun pişman olmayacaksınız.

Giriş Ücreti kişi başı 9 TL alınan kanyona özel aracınız içinse 10 TL ödemeniz gerekiyor.

Fethiye Gezilecek Yerler

10. 12 Adalar

12 adalar turları ile Fethiye'nin bütün adalarını keşfedebilirsiniz.
12 Adalar turları – Fethiye Gezilecek Yerler

Eşsiz güzellikteki koylarla süslenmiş bölgeyi keşfedebilmeniz için düzenlenmiş turlar bulunuyor. Fethiye’den hareket eden tekne turları sizi alıyor ve Göcek Adası, Yassıca Adalar, Kurşunlu koyu, Zeytin Adası, Hamam Koyu, Göbün koyu, Yavansu, Boynuzbükü, Kızıl Ada, Bedri Rahmi Koyu, Tersane Adası, Kurşunlu Koyu ve Domuz Adasının eşsiz güzelliklerine götürüyor. Bu 12 Adalar turu sayesinde karadan görme imkanı bulamayacağınız nadide yerleri keşfetme imkanı bulacaksınız. Tüm günü kapsayan bu tekne turlarına katılarak dolu dolu geçen eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir