TÜRKİYEEGEFETHİYEMUĞLA

Fethiye Plajları | En Güzel Fethiye Koyları 2023

Fethiye Plajları ve koyları tatilin keyfini doyasıya çıkarmak isteyenler için bulunmaz bir fırsat. Mavilikler arasında kaybolup, etrafı çepeçevre sarmalamış ağaçların tam ortasındaki yumuşacık kumsalında güneşlenmek gibisi var mı. Özellikle yaz aylarında adeta tatilcilerin istilasına uğrayan Fethiye, birbirinden güzel plajları ile bütün beklentilerini karşılayacak kapasiteye sahip. Pek çok yer koruma altında olduğu için yapılaşmaya izin verilmemiş. Bu yüzden de bölgenin kendine has güzellikleri korunmuş ve ortaya harika bir doğal ortam çıkmış.

Fethiye Plajları | En Güzel Fethiye Koyları

Bu arada Fethiye doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi alanları ile de büyüleyici bir tatil beldesi. Sizde bulunduğunuz plajın yakınlarında bulunan gezilecek yerleri merak ediyorsanız Fethiye Gezilecek Yerler yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.

Ölüdeniz ( Belcekız) Plajı

Ölüdeniz Plajı Milli Park statüsünde yer almaktadır.
Ölüdeniz Plajı ve koyu

Fethiye plajları arasında önemli bir yere sahip olan Ölüdeniz Plajı, Türkiye’nin en çok tercih edilen plajlarından biridir. Yaklaşık olarak 3 km uzunluğa sahip plaj, milli park statüsündedir. Belcekız Plajı ve Kumburnu Plajı, Ölüdeniz sınırları içerisinde yer alan plajlardır. Denizi derin ve suyun sıcaklığı yüzmek için ideal sıcaklıkta. Hatta Ocak ayına kadar yüzülebildiği söyleniyor. Yamaç paraşütü gibi spor aktivitelerinin yapıldığı Ölüdeniz, özellikle adrenalin tutkunlarının vazgeçemediği bir yer. Halk plajı olduğundan giriş için ücret ödenmiyor. Ayrıca şezlong ve şemsiye kiralayabiliyorsunuz. Plajın etrafında hizmet veren kafe ve restoranlar da mevcut.

Çalış Plajı

Çalış Plajı'nda gün batımının eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.
Çalış Plajı

Fethiye merkeze sadece 7 km mesafede bulunan Çalış Plajı, konumundan dolayı en çok tercih edilen plajlar arasında geliyor. Gün batımının eşsiz manzarasını seyredebileceğiniz harika bir yer. 4 km’lik uzun plajı kum ve çakıl taşlarla döşeli. Plaj boyunca yemeğinizi yiyebileceğiniz hoş restoranlar var. Girişin ücretsiz olduğu plaj caretta carettaların yumurtalarını bıraktığı özel plajlardandır. Bu yüzden akşam 19:30’dan sonra plaj kapalıdır.

Fethiye Plajları | En Güzel Fethiye Koyları

Karaot Plajı

Karaot Halk Plajı, caretta carettaları yuvalama alanlarındandır.
Karaot Plajı

Fethiye’ye 15 km mesafede yer alan Karaot Plajı, Yanıklar Köyü içerisinde yer alıyor. Oldukça berrak olan deniz tabanı ve sahil kumlu bir yapıya sahip. Plaj sit alanı olduğu için doğal yapısı korunmuş. Hatta çevreye yakın yerlere inşaat yapılmasına izin verilmiyor.

Nesli tükenmekte olan caretta carettaların da Fethiye’deki yuvalarından biri. Bölgede pek çok plajda caretta carettaların yuvalama alanları bulunduğundan oldukça hassas davranılıyor. Akşam plajlar bu canlıların yaşam alanlarına dönüştüğü için belirlenen saatlerde kapanıyor. Ayrıca gölün yakınında göç eden kuşların uğrak yeri Akgöl Gölü bulunuyor.

İnlice Halk Plajı

İnlice Plajı, Fethiye'nin en sakin ve sessiz plajlarındandır.
İnlice Plajı – Fethiye Plajları

İnlice Plajı, Fethiye’ye 25 km mesafede yer alıyor. Fethiye Plajları arasında belki de en sakin ve sessiz olan plaj, bir yandan denizin ve güneşin tadını çıkarmak, bir yandan da kafa dinlemek isteyenler için oldukça ideal. Kumsalı sert kumlarla kaplı ve denize girdiğinizde 1 kaç metre sonra aniden derinleşiyor. Aman dikkat.

Plajın etrafındaki işletmeler Fethiye Belediyesi tarafından işletiliyor. Duş, wc ve soyunma kabinleri gibi hizmetler için ücret alınmıyor. Yalnız şezlong ve şemsiye kiralamak isterseniz ekstra ücret ödüyorsunuz. Çevrede diğer yerlere nazaran daha uygun fiyatlı kafeler de mevcut. İnlice Halk Plajı’na giriş ücretsiz. Özel aracınızla geldiyseniz bunun için girişte ücret alınıyor.

Plajın çok özel ve güzel bir de uygulaması var. Şehit, engelli ve gazi yakınları şezlong, şemsiye ve otopark ücretinden muaflar.👍

Fethiye Plajları | En Güzel Fethiye Koyları

Kuleli Koyu Plajı

Kuleli Koyu Plajı, Fethiye'nin doğayla iç içe plajlarındandır.
Kuleli Koyu Plajı – Fethiye Plajları

Fethiye’nin Keçiler Mahallesi’nde yer alan Kuleli Koyu Plajı tam bir doğa harikası. Eşsiz güzelliğe sahip koyda mavinin ve yeşilin birleşmesiyle ortaya çıkan manzara inanılmaz. Etrafı sarmış mis gibi çam ağaçlarının kokusu, uçsuz bucaksız masmavi denizi ve sessizliğin verdiği huzur. Sizce bütün bunlar bir plajdan beklenilenlerden çok daha fazlası değil mi? Fethiye’ye kadar gelmişken sevdiklerinizle birlikte mutlaka Kuleli Plajına uğrayıp, bu tarifi zor güzelliklerin tadını çıkarın derim.

Gelelim plajda daha neler var. Yeme içme ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz bir işletme bulunuyor. Ayrıca buradan wc ve duş ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Şezlong ve şemsiye hizmetleri de ücretli. Plaja giriş ücreti ödenmiyor fakat özel aracınız için park ücret alınıyor.

Kumsalın çakıl ve kum karışımlı bir yapısı var. Denizi sığ olduğu için özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği bir plaj.

Büyük Boncuklu Koyu

Büyük Boncuklu Koyu'nda kam yapabileceğiniz alanlar mevcut.
Büyük Boncuklu Koyu

Fethiye merkeze 4 km mesafede bulunan koyun etrafı yemyeşil ağaçlarla kaplı. Doğanın tam ortasında bulunan Büyük Boncuklu Koyu’nda gündüz plajın keyfini çıkarıp gecede ormanın içerisine kamp yapabileceğiniz alanlar mevcut.

Deniz seviyesi fazla derin olmadığı için çocuklu aileler gönül rahatlığı ile denize girebiliyor. Deniz tabanı büyük çakıl taşlarla kaplı. Kumsalında çakıl taşların yoğunlukta olduğu plaja gelirken rahat yürüyebilmeniz açısından plaj ayakkabılarınızı da getirmenizi tavsiye ederim.

Giriş ücreti alınmıyor. Şezlong ve şemsiye kiralamak isterseniz ücret ödemeniz gerekiyor. Koya kendi aracınızla gelebileceğiniz gibi merkezden kalkan dolmuşlarla da ulaşabilirsiniz. Ayrıca limanda bulunan tekneler ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Fethiye Plajları | En Güzel Fethiye Koyları

Günlüklü Koyu

Günlüklü koyu, Küçük Kargı Tabiat Parkı'nın içerisinde yer alıyor.
Günlüklü Koyu

Adını deniz yolu boyunca ilerleyen uzun, yemyeşil günlük ağaçlarından alan Günlüklü Koyu, Küçük Kargı Tabiat Parkı içerisinde yer alıyor. Sahil kısmı kumlu olan plajda deniz sığ olduğu için yüzmeyi tam olarak bilmeyenler ve küçük çocuğu olan aileler için oldukça ideal.

Yemek yiyebileceğiniz restoranların yanı sıra çevrede bir de otel var. Şezlong ve şemsiye hizmetleri mevcut ve ücretli. Koyun güzel ve bir o kadarda eğlenceli tarafı su sporu alternatifleri ve ormanın içerisinde kamp yapabileceğiniz alanların olması. Girişin ücretli olduğu koya, sevdiklerinizle birlikte gelip doğayla iç içe harika vakitler geçirebilirsiniz.

Katrancı Koyu

Katrancı Koyu, iki ayrı plaja ev sahipliği yapıyor.
Katrancı Koyu

Fethiye merkeze 16 km uzaklıkta bulunan Katrancı Koyu, Katrancı Koyu Tabiat parkı içerisinde yer alıyor. Koy kendi bünyesinde iki ayrı plaja ev sahipliği yapıyor. ilk koy denize girmek isteyen daha çok günübirlik gelen tatilcilerin uğradığı bir koy. Diğer koy ise kamp yapmak için gelenlerin uğrak yeri.

Deniz tabanı ve plajı kumlu bir yapıya sahip. Dalgasız ve dingin bir denizi olduğundan oldukça fazla misafiri var. Çevrede restoranların yanı sıra wc ve duş imkanları da bulunuyor. Koya giriş ücretli.

Fethiye Plajları | En Güzel Fethiye Koyları yazımı okuduktan sonra Kelebekler Vadisi ve Gemile Plajı ile ilgili yazılarıma linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir