İSTANBULMARMARATÜRKİYE

Pierre Loti Tepesi – Nasıl Gidilir? Kahvaltı, Teleferik Ücreti 2023

Pierre Loti Tepesi, İstanbul ve Haliç manzarasının en güzel halini görebileceğiniz harika bir seyir tepesi. Muhteşem manzarası ve temiz havasıyla İstanbul‘un kargaşasından ve stresinden uzaklaşıp, kafa dinleyebileceğiniz oldukça popüler bir mekan.

Pierre Loti Tepesi, Eyüp Sultan Cami’nin çok yakınlarında bulunuyor. Yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerler arasında geliyor. Benim size tavsiyem Eyüp’e kadar gelmişken burada bulunan Eyüp Sultan Türbesini mutlaka ziyaret edin derim. Türbenin verdiği manevi huzur çevrede bile hissediliyor. Atmosferi ve havası o kadar farklı ki etraftaki çok kalabalık insan topluluklarına rağmen ayrı bir dinginliğin ve huşunun olduğunu eminim sizde hissedeceksiniz. Bu manevi mutluluk ve huzurdan mahrum kalmayın derim. Gerçekten Hz. Eyüp Peygamberin Türbesi ziyaret edilecek yerlerin en başında gelmeli diye düşünüyorum.

Eyüp Sultan Türbesi Pierre Loti tepesi ne çok yakında bulunuyor.
Eyüp Sultan Türbesi

Sizler için Pierre Loti Tepesi Nerede? Nasıl Gidilir? Hikayesi, Pierre Loti Tepesinde Kahvaltı, Konaklama, Teleferik Ücreti, İletişim, Adres, Yol Tarifini makalemin içerisinde detaylı bir şekilde paylaştım. Keyifli Okumalar!

Bu muhteşem manzaraya sahip tepenin yakınlarında bulunan ve içerisinde önemli tarihi mekanların minyatürlerinin olduğu Miniatürk‘ü gezmenizi tavsiye ederim. Detaylı bilgi için linki tıklamanız yeterli olacaktır.

Pierre Loti Tepesi – Kahvaltı, Konaklama ve Teleferik Ücreti

Bol bol fotoğraf çekebileceğiniz, bunun yanında da şöyle mis gibi kahvenizi yudumlarken, manzaranın keyfini çıkarabileceğiniz pek çok cafe ve restoran bulunuyor. Aziyade Restaurant, Tarihi Kahve, Nargilevi, Cafe Yeşil, Teras Cafe hizmet veren mekanlar.

Pierre Loti Tepesi adını Julien Viadud isimli bir Fransız yazardan almıştır. 1876 yılında İstanbul’a yerleşip İsmini Pierre Loti olarak değiştiren yazarın ismi bu tepeye verilmiş. Peki ama bu bahsi geçen Pierre Loti kimdir? ve Neden onun ismi bu tepeye verilmiş? gelin hep beraber bir göz atalım.

Pierre Loti Tepesi Hikayesi

Pierre Loti Kimdir? Tepe’ye Neden Onun İsmi Verildi?

Pierre Loti Tepesi ismini Fransız yazardan almıştır.
Pierre Loti Tepesinin ismini aldığı Fransız yazar.

Pierre Loti İstanbul aşığı bir yazardır. Bu tepede bulunan kahveye gelerek ”Aziyade”isimli romanını burada yazar. İstanbul’da tanıştığı Aziyade isimli bir kadına aşık olduğu ve romanına da bu kadının adını verdiği söylenir.

Pierre Loti’nin ”Türk dostu” olduğu söylenir. Öyleki Can Çekişen Türkiye isimli kitabında batı politikasını eleştirir. Türklere olan sevgisinden dolayı adı önce bir caddeye daha sonrada tepede bulunan kahveye verilerek o günden günümüze kadar Pierre Loti Tepesi olarak anılır. Fransız yazara, 1920 senesinde de ”İstanbul Şehri Fahri Hemşerisi ödülü” verilir.

Pierre Loti Tepesinde Kahvaltı

Kahvaltı fiyatları ortalama kişi başı 60 TL ile 80 TL arasında değişebiliyor. Kahvaltı tabağı ve Aperatifler ( kızartma, menemen, tost vs…) gibi seçenekler mevcut. Şöyle sıcak bir çay içeyim derseniz 8 TL, ama tercihinizi Türk Kahvesi’nden yana kullanırsanız 10 TL ödemeniz gerekiyor. Bu verdiğim fiyat bilgileri sabit fiyatlar değil. Sürekli değişkenlik göstermektedir. 🙃

Pierre Loti Tepesi Konaklama

Turquhouse Boutique Hotel, tepede hizmet veren tarihi bir otel. Bu otelin içerisinde yapımları 2000 yılında tamamlanmış ahşap yapıda 6 tane konak bulunuyor. Her bir konağa Eyüp, Hasköy Ayvansaray, Balat, Fener, Cibali,ve Sütlüce gibi haliç kıyılarında bulunan semtlerin isimleri verilmiş. 47 oda ve 90 yatak kapasitesine sahip otellerde gönül rahatlığıyla kalabilirsiniz.

Pierre Loti Tepesine Çıkan Yol

Pierre Loti Tepesi ne Eyüp Sultan Mezarlığı yolundan ulaşılabilmektedir.
Pierre Loti Tepesine çıkan yol

Harika manzaranın sahibi, Pierre Loti Tepesine, teleferikle çıkmayı tercih edenlerdendik. Çünkü yokuş yukarı çıkan merdivenler oldukça yorucu ve uzun geldi bize. Hem teleferiğinde ayrı bir zevki var. Sanki bütün İstanbul ayaklarınızın altındaymış gibi hissediyorsunuz. Burasının akşam manzarası da gerçekten bir harika oluyor. İstanbul ışıl ışıl görünüyor. İnerken de yolu yürümeyi tercih ettik. Hem yokuş aşağı gitmek oldukça kolay oluyor.

Aşağı inen yol Eyüp Mezarlığının hemen yanından geçiyor. Bu Mezarlık İstanbul’daki en büyük İslam mezarlıklarından biri. İçerisinde oldukça önemli zaatların mezarları bulunuyor. Padişahlar, Sadrazamlar, şeyhülislamlar, vezirler, padişahların aileleri, din adamları, sanatçılar ve şairler gibi daha pek çok önemli şahsiyetin mezarı var.

Pİerre Loti Tepesi akşam manzarasıyla herkesi büyülüyor.
Pierre Loti Tepesi’nin harika akşam manzarası

İnsan bir anda farklı bir atmosferin içerisinde buluyor kendini. Yol boyunca sol tarafınızda Haliç’in o eşsiz manzarası, sağınızda bir zamanların tüm cihana hükmetmiş padişahlarını, soylularını düşünüyorsunuz da takılıp kalıyorsunuz. Şimdi 1 metre toprağın altındaki sessiz sedasız yatışları insanın aklında çok şeyler uyandırıveriyor. Aklınız ile kalbiniz arasında bir mukayese başlıyor. Yol boyunca da devam ediyor bu durum.

Pierre Loti Tepesi Nerede?

Pierre Loti Tepesi’ne Nasıl Gidilir?

Otobüs İle; Eminönü’nden hareket eden İETT otobüslerini kullanarak tepenin bulunduğu bölge olan Eyüp ulaşabileceğiniz gibi aşağıdaki güzergahları kullanarak da Pierre Loti’ye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

39 – Akşemsettin Mahallesi – Yeni kapı39Y – Yeşilpınar – Vezneciler
39B – İmar Blokları – Vezneciler48A – Göktürk – Kazlıçeşme Marmaray
39Ç – Hamidiye Mahallesi – Aksaray55EY – Eyüp Üçşehitler – Aksaray
39D – Yeşilpınar – Yenikapı86V – Eyüpsultan – Vezneciler
39K – Binevler – Yenikapı94Y – Yeşilpınar – Bakırköy
39O – Yeşilpınar – YenikapıR3 – Eyüp – Beyazıt

Pierre Loti Tepesi Teleferik Ücreti 2023

Pierre Loti Tepesine çıkabilmek için Eyüp Sultan Türbesinin hemen yanından hareket eden teleferikleri tercih edebilirsiniz. Her 5 dakikada bir kalkan teleferikler 08:00 ile 23:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Tepeye 3 dakika gibi kısa ve keyifli bir sürede çıkıyorsunuz. 18 adet teleferik kabinin olmasına rağmen, hafta sonlarında oldukça yoğun ilgiden dolayı uzun kuyruklar oluşuyor.

Teleferikle çıkmak için İstanbul Kart kullanabilirsiniz.

Bir Geçişlik Kart: 11 TL 

İki Geçişlik Kart: 18 TL 

Üç Geçişlik Kart: 23 TL 

Beş Geçişlik Kart:35 TL 

Pierre Loti Tepesi Adres & İletişim Bilgileri

Adres: Pierre Loti Tepesi Turistik Tesisleri, İdris Köşkü Cad. 34050 Eyüp / İSTANBUL
Telefon: +90(212) 497 13 13
Faks: +90(212) 497 16 16
Email:sales@pierrelotitepesi.com

Pierre Loti Tepesi Yol Tarifi

Yol Tarifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir