TÜRKİYEİÇ ANADOLUKAPADOKYA

Kapadokya Balon Turu | 2023 Fiyatları

Kapadokya balon turu macerasını yaşamak için Kapadokya‘ya gelen binlerce ziyaretçi belki de hayatlarında hiç yaşamadıkları adrenalin dolu Kapadokya aktivitelerinin içerisinde bulacaklar kendilerini. Bölgenin büyüleyici güzelliği karşısında hayran kalmamak mümkün değil. Güneşin yavaş yavaş doğmasıyla ortaya çıkan renk cümbüşü sizi adeta mest edecek. Hele de hiçbir yerde bulamayacağınız gün doğumunda peribacalarının üzerinde uçan rengarenk balonları seyretmek muhteşem bir duygu. Seyrine doyamayacağınız bu görüntü kendinizi masal aleminin içerisinde gibi hissettirecek. Size güzel bir ipucu da veriyim. Özel bir günü kutlamak ,romantik bir an yaşamak, yada şöyle unutulmayacak bir evlilik teklifi yapmak istiyorsanız işte tam yerindesiniz. Sevdiğinize sürpriz yaparak onu mutlu edebilirsiniz. Unutmayın kadınlar yaşadıkları özel ve güzel anları asla unutmazlar. İşte size fırsat .

Sizde bu adrenalin dolu ortamı doyasıya yaşamak istiyorsanız takılın peşime. Hadi hep beraber Kapadokya balon turuyla ilgili merak ettiğiniz tüm soruları cevaplayalım.

Kapadokya Balon Turu

Uçmak için illaki uçak mı gerekir? yoksa rotasını rüzgarın belirlediği, gökyüzünde adeta bir kuş misali özgürce ağır ağır süzülen bir balon mu? tercih edersiniz. Çoğunuzun balonu tercih ettiğini duyar gibiyim. Balonla uçuşun hissiyatı çok farklı. Bir anlığına dünyaya gökyüzü penceresinden bakıyorsunuz. Ayağınız yerden kesiliyor. Meltem yüzünüze vururken sizde ayaklarınızın altındaki doğa harikası peribacalarına hayranlıkla bakıp kalıyorsunuz. Gün doğumunda oluşan gökyüzündeki güneşin ortaya çıkardığı ışıkların dansı da insanı ayrı büyülüyor. Belki de hayatınızın en güzel ve farklı serüveni olacak . Bence bu duyguyu yaşamaya değer.

Kapadokya Balon Turu Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kapadokya balon turunda öncelikle dikkat etmeniz gereken husus balon turu düzenleyen firmalarla ilgili aceleci davranmamanız. Sıkıntı yaşayabileceğiniz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Firmanın deneyimi ve güvenilirliği ile ilgili mutlaka araştırma yapın. İşi bilmeyen balon pilotları sizlere kendilerini olduklarından çok farklı tanıtıp sanki bu işin ehli ve yıllardır yapıyormuş gibi gösterebilirler. Anlaştığınız uçuş saatinden daha kısa sürebilir balon maceranız. 1 saatliğine anlaşırsınız, bir bakmışsınız 30 dakika sonra yerdesiniz.

Kapadokya Balonların akşam muhteşem görüntüsü
Balonların akşam muhteşem görüntüsü

Diğer dikkat etmeniz gereken bir hususta yolculara uçuş sigortasının yapılıp yapılmadığı. Bazı firmalar bu durumu özellikle es geçip fiyattan tasarruf etmeye çalışıyorlar. Aman dikkat! Can güvenliğiniz her şeyden Önemli. Tabii ki bunu her firma için söylemiyorum. İşini düzgün yapan ,deneyimli ve güvenilir firmalarda var. Siz siz olun araştırıp soruşturmadan balon turuna çıkmayın.

Balon Turuna Çıkarken Yanınıza alacaklarınız

  • Spor veya rahat bir ayakkabı: Balonların içerisinde oturma yerleri yok. Bu yüzdende uzun süre ayakta kalacaksınız. Oturma yerleri olsa bile eşsiz manzara karşısında ayakta kalmayı tercih edeceğinizden eminim.
  • Kalın kıyafetler: Balon turları günün erken saatlerinde yapılıyor. Hal böyle olunca havada baya serin oluyor. Balonlar yerden yükseldikçe  soğuk hava daha da artıyor. Bu yüzden mevsim ne olursa olsun her zamankinden daha kalın giyinmenizi öneriyorum.
  • Fotoğraf makinesi -Kamera: Yukarıdan Bakıldığında Peribacalarının o eşsiz görüntüsü sizi büyüleyecek. Yaşayacağınız bu güzel anları ölümsüzleştirmek isteyeceksinizdir. Bunun içinde yanınıza mutlaka fotoğraf makinesi yada kamera almayı unutmayın derim.
  • Kimlik- Pasaport Bilgileri: Balon turuna çıkacak tüm yolcuların uçuş sigortaları yapılıyor. Bunun İçinde yanınızda kimlik ve pasaportunuzu bulunması gerekiyor.
Kapadokya Balon Turu sabahın ilk ışıkları ile başlıyor.
Sabahın ilk ışıklarıyla balon turu için hazırlık

Merak Edilen Tüm Sorular

Balon Turu İçin En İyi Sezon Ve Hava Koşulları

Bazı yerler vardır yazın ayrı güzel, kışın ayrı güzel. İşte Kapadokya da böyle bir yer. Balon turları için mevsimin önemi yok. Her mevsim yapılabiliyor. Önemli olan rüzgarın olmaması. Yağmurlu bir havada balon havalanacağı gibi güneşli bir yaz gününde rüzgardan dolayı ertelenebilir. Tabii Şiddetli yağmurlarda uçuşlar iptal ediliyor. İptal edilen uçuşlarda, ödemeniz tamamen iade ediliyor.

Kapadokya Balon Turu Macerası
Kapadokya Balon Turu Macerası

Kapadokya Balon Turu Güvenli mi ?

Balon Pilotları Sivil Havacılık tarafından verilen eğitimleri alan kişilerden oluşuyor. Bu pilotların Özel sertifikalarının olması zorunlu. Kapadokya da balon turları 20 yıldır yapılıyor. İstatistiklere göre balon kazaları çok ender görülüyor.

Eğer balonların malzeme kalitesi hakkında tereddütleriniz varsa gönlünüze biraz su serpeyim. Tüm firmaların malzemeleri sıkı ve düzenli denetimden geçiyor. Lisansı olmayan hiçbir firmaya uçuş izni verilmiyor. Benim gibi yükseklik korkusu olanların binmelerini önermem. Keyifli gününüz bir anda kabusa dönebilir.

Kapadokya Balon Turu Fiyatları

Kapadokya balon turları 1 saatle 3 saat adasında sürebiliyor. Balon turu fiyatları gerçekten çok pahalı. Sezonun’ da yapılan balon turları dudak uçuklatıyor. Yabancı turist sayısı, mevsimin durumu ve özel günler fiyatlarda farklılığa neden oluyor.

1 saatlik sezon sonu minimum fiyatı 150 euro ile 250 euro arasında değişiyor. Sezon sonu fiyatlar daha uygun oluyor. Sezon sonu yapılan uçuşlarda daha rahat edebilirsiniz. Bindiğiniz sepetin tam dolu olmamasının sizi daha da mutlu edeceğini düşünüyorum. Çünkü hareket kısıtlamanız olmayacak. Kapadokya gezisine çıkmadan önce fırsat sitelerine bir göz atmanızı tavsiye ederim. İndirimli balon turları fırsatı yakalayabilirsiniz.

Kapadokya Balon turlarıyla gün doğumunu izlemek
Kapadokya Balon Turu ile gün doğumunu izlemek

Kapadokya Balon Turu Uçuşları Hangi Saatte yapılıyor ?

Balon turu için firmaların düzenlemiş oldukları iki uçuş var. İlki gün doğumunda yapılan uçuş, diğeri de gün doğumundan sonra yapılan uçuş. Genellikle gün doğumunda yapılan uçuş tercih ediliyor.

Bu güzel gün doğumu manzarasını seyretmek için kışın 5.00- 5.30, yazında 6.30 da balonlar havalanıyor. Bir gün öncesinden anlaştığınız firma sizi uçuşun kaçta olacağı ile ilgili bilgilendiriyor. Uykunuzdan bir günlüğüne ödün vereceksiniz ama inanın buna fazlasıyla değecek.

Kapadokya Balon Turuna Neler Dahil?

Balon turu yapmadan önce hangi firmayla anlaşmış olursanız olun mutlaka rezervasyon yaptırın derim. Yerinizi garanti altına alın.

Anlaştığınız şirket servisleri sizi gün doğmadan kaldığınız Kapadokya otellerinden alıyorlar. Ofislerinde aperatif bir kahvaltıyla güne merhaba diyorsunuz. Araçlarla balonların kalkacağı alanlara gidiyorsunuz. Balonlar şişirilmeye başlanıyor. Pilotlar uçuş emniyetiyle ilgili bilgi veriyorlar. Sivil Havacılıktan uçuş onayı verildikten sonra balonlar hazırlanıyor. Sepete biniyorsunuz ve görevliler tarafından kemerleriniz takılıyor. Balon havalanıyor. 1000-1500 feet’e kadar çıkabiliyor. Her bir saatte yere inen balona isterseniz üç saat boyunca binebilirsiniz. Süzülerek yere inen balon 1 metre kadar sürüklendikten sonra duruyor.

Kapadokya Balonlarının Akşam Görüntüsü
Akşam Balon Şöleni

İndikten sonra atıştırmalık bir şeyler ikram edildikten sonra yörenin üzümlerinden yapılmış şampanyayla kutlama yapılıyor. Alkol kullanmayanlar için alkolsüz şampanyalar açılıyor. Verilen uçuş sertifikasıyla birlikte sizi araçlarla konakladığınız yere götürüyorlar.

Sıcak Hava Balonu Neden Kaza Yapar ?

Çoğu insan balona binmekten korkar. Yere düşebilme ihtimalinin düşüncesi bile yeter bazen. Balon kazaları haberleri de üstüne tuz biber olur. Aslında istatistiklere göre de sıcak hava balonları en güvenilir hava taşıt araçlarından biri. Balon turunda ciddi kazalar çok nadir görülüyor. Bazı yaralanmalara pilotların uyarılarına kulak asmayan dikkatsiz yolcular sebep oluyor.

Nadiren de olsa doğal sebeplerden dolayı sıkıntı çıkabiliyor. Havanın uçuş için uygun olmadığı dönemlerde Sivil Havacılık uçuşları erteleyip, iptal ediyor.

Balona Kuşlar Zarar Verir mi?

Balonlar sert yapıya sahip malzemeden yapılırlar. Bayağı dayanıklıdırlar. Zaten balonun büyüklüğü karşısında kuşlar korktuklarından pek yanaşmazlar. İstisnai bir durum olurda balonda delik oluşursa balon uçmaya devam eder.

Balon Nereye İner?

Balonların belli bir iniş noktası yoktur. Hava şartlarına göre belirlenir. Balonun ineceği ve gideceği yönü pilot değil, rüzgar belirliyor. Balon pilotu uygun iniş noktasını bulup inişi gerçekleştiriyor.

Kimler Balona Binmemeli

  • Hamile olanlar
  • 6 yaş altındaki çocuklar kabul edilmiyor.
  • Yakın geçmişte ameliyat olanlar
  • Koltuk değneği kullananlar
  • Akli dengesi olmayanlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir