TÜRKİYEİÇ ANADOLUKAPADOKYA

Kapadokya’da Yapılacak Aktiviteler | 7 Harika Etkinlik

Kapadokya’da yapılacak aktiviteler o kadar çok ki inanın ne ben saymakla bitirebilirim nede siz gezip yapmakla bitirebilirsiniz. Kapadokya o kadar güzel bir yer ki doğa harikası muhteşem peri bacalarına geriden bakıp seyretmek bile insanı uçsuz bucaksız masal diyarlarındaymış gibi hissetmeye yetiyor. Bu kadar güzel bir yerde gezilecek yerlerin ve yapılacak aktivitelerin sınırı yok. Gelin birlikte Kapadokya’ya gelmişken yapılabilecek 7 aktivite nelermiş bir bakalım.

Kapadokya’da Yapılacak Aktiviteler – 7 Harika Etkinlik

1. At Turlarına Katılmak

Kapadokya At Turları
Kapadokya At Turları

Güzel Atlar Diyarı Kapadokya uçsuz bucaksız güzelliklerle dolu. Hele de bu güzellikleri at sırtında keşfetmenin de keyfi bir başka. Çok iyi bir binici olmanıza gerek yok . Uzman ekipler bu konuda size yardımcı oluyorlar. Yemyeşil köy bağlarının arasında, peri bacalarının etrafında, vadilerin arasında süzülerek keşfediyorsunuz bu güzel diyarı. At turlarına 1 kaç saatliğine yada tam gün olarak katılabilirsiniz. Günlük turlarda Güvercinlik vadisi, Aşk vadisi, Kılıçlar vadisi ve Meskendir Vadisini yakından görüp gezme fırsatınız oluyor. Gün batımıyla da bu harika günü sonlandırıyorsunuz.

Kapadokya’da Yapılacak Aktiviteler

2. Balon Turu Yapmak

Kapadokya Balon Turu
Kapadokya Balon Turu

Kapadokya denilince ilk akla gelenlerin başında balon turları geliyor. Kapadokya’ya gelenler bu güzel vadiyi kocaman rengarenk balonların içerisinde kuş bakışı seyretmek için binlerce kilometre mesafeyi aşıp geliyorlar. Kendilerini daha önce hayal bile edemeyecekleri güzelliklerin içerisinde buluyorlar. Kapadokya’da yapılacak aktiviteler arasında balon turları da bu güzelliklerden bir tanesi.

Fiyatları biraz pahalı gelebilir size. Eğer balon turu yapmak istemezseniz mutlaka gün doğumunda kaldığınız otelin terasına çıkıp o eşsiz balon şölenini seyretmeden Kapadokya gezinizi tamamlamayın derim.

Kapadokya balon turlarıyla ilgili daha çok bilgi sahibi olmak isterseniz Kapadokya Balon Turu hakkındaki yazımı ziyaret edebilirsiniz.

Kapadokya’da Yapılacak Aktiviteler

3. Avanos’ta Çömlek Yapmak

Avanos Çömlek Yapımı
Avanos Çömlek Yapımı

Çömlek atölyelerinin en fazla olduğu yer Avanos, çamurdan yapılan çömlekleriyle ünlü. Girdiğiniz herhangi bir çömlek atölyesi yada hediyelik eşya dükkanında sizin de çömlek yapma şansınız var. Alıyorsunuz elinize çamuru, başlıyorsunuz hayalinizdeki şekli ortaya çıkarmaya. Bu iş için yapılmış çark adı verilen bir tezgah var. Çamuru bu tezgahın üzerine koyuyorsunuz ve ayaklarınızın altındaki kasnağı çeviriyorsunuz. Başlıyor çamur şekil almaya. ilk denemenizde tabi ki ortaya harikalar çıkmayacak. Ama kesinlikle çok rahatlatıcı bir aktivite. Yaptığınız şekli hiçbir şeye benzemeyen o eserinizi emin olun eve götürmek isteyeceksiniz. Fırınlama ve sırlama gibi işlemlerin yapılmasını isterseniz ek bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Kapadokya’da Yapılacak Aktiviteler

4. Kızılırmak’ta Gondol Sefası Yapmak

Kızılırmak Gondol Sefası
Gondol Sefası

Farklı bir etkinlik denemek isteyenlerin tercih edebileceği Kızılırmak üzerinde yapılan gondol turları, yapabileceğiniz farklı aktiviteler arasında yer alıyor. 6 kişilik gondollar dışında ,40 kişilik botlarla da bu güzel geziyi gerçekleştirebiliyorsunuz. Pazar günleri haricinde saat 13:00 de başlıyor turlar. Gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Kapadokya’da Yapılacak Aktiviteler

5. Yeraltı Şehirlerini Gezmek

Kapadokya Yeraltı Şehri
Kapadokya Yeraltı Şehri

Kapadokya zaten her yönüyle son derece etkileyici iken yeraltı şehirleri de bir o kadar ilginç. Hitit İmparatorluğu’nun hakimiyetinde uzun yıllar boyunca kalan Kapadokya’da bazı kazı çalışmaları sonucunda düşmanlardan gizlenmek amacıyla yapılmış yeraltı şehirlerinin olduğu tespit edilmiş. O dönemin insanları kayaları oyarak kendilerine yaşayacakları alan oluşturmuşlar. Sonra bu evleri birbirine tünelle bağlamışlar ve böylelikle yeraltı şehirleri oluşmuş. Eğer tarihe düşkünlüğünüz varsa mutlaka Kapadokya’ya gelmişken yeraltı şehirlerini ve mağara evlerini görmeden gitmeyin.

Kapadokya’da Yapılacak Aktiviteler

6. Mapping Show’u İzlemek – Cappadox Festivaline Katılmak

Zelve harabelerinde düzenlenen bir tür ışık gösterisi. Akşam havanın kararmasıyla peribacalarının üzerine ses ve ışık gösterisi düzenleniyor. Kapadokya’nın tarihini, geçmişten günümüze kadar geçirdiği süreci ve daha önce hangi medeniyetlerin bu topraklarda nasıl yaşadıklarını, inançlarını vadi harabelerine yansıtılarak yapılan bir gösteri bu. Gelen ziyaretçiler bu gösteriden gayet mutlu ve hoşnut olarak ayrılıyorlar.

Cappadox Festivali
Cappadox Festivali

2015 yılından buyana düzenlenen Cappadox festivali her yönüyle değerli olan Kapadokya’ya ekstra bir değer katıyor. Müzik, Çağdaş sanat, Gastronomi ve doğa aktivitelerini harmanlayıp sunan festivale o kadar yoğun ilgi var ki Dünyanın her yerinden bu festivale katılmak isteyenler tarafından biletler kapış kapış gidiyor. Gayet eğlenceli ve dolu dolu geçen bir festival. Türkiye’den ve yurt dışından sanatçılar sahne alıyor.

Durum böyle olunca haliyle Festival zamanları fiyatlar ikiye katlanıyor. Bilet satışları aylar öncesinden başlıyor ve kısa zaman içerisinde de tükeniyor. Sizde hayal kırıklığına uğramak istemiyorsanız önceden biletlerinizi almayı unutmayın.

Kapadokya’da Yapılacak Aktiviteler

7. Atv Safari Turu yapmak

Atv Safari Turu, Kapadokya
Atv Safari Turu

Kapadokya öyle bir yer ki her yeri gezdiğinizi düşündüğünüz anda karşınıza yeni gezilecek ve keşfedilecek yerler çıkabiliyor. Kapadokya’yı tam anlamıyla gezmek ve yeni yerler görmek istiyorsanız mutlaka doğal aktivitelere katılmalısınız. Ne yapmak istediğinize karar verdikten sonra size en uygun olan aktiviteyi seçip yola koyulmalısınız. Atv Safari size farklı deneyimler kazandıracak eğlenceli aktiviteler arasında geliyor.

Atv turları tozdan topraktan sakınmayanların, dere tepe demeden gezip adrenalinden hoşlananların doğru adresi. Kapadokya uçsuz bucaksız vadilerinde gezmek, daha önce görmediğiniz tarihi yerlerini görmek ve peri bacasının muhteşem oluşumlarına yakından bakmak istiyorsanız mutlaka bu safari turlarına katılın derim. Bu turları düzenleyen pek çok firma var.

Atv lere ilk bindiğinizde biraz acemilik çekebilirsiniz ama biraz kullandıktan sonra kendinizi dağların aslanı gibi hissetme olasılığınız yüksek. Saatte 60km hız yapabilen Atv’ler arazi koşullarına oldukça uygun araçlar.

Atv turları düzenleyen firmalar sizi rehber eşliğinde turun yapılacağı alana götürüyorlar. Çavuşin Kasabası, Uçhisar Kalesi, Aşk Vadisi, Güvercinlik vadisi, Kızılçukur Vadisi gibi birçok güzel noktayı gezebiliyorsunuz. Kasklar firmalar tarafından veriliyor. Kaskınızı taktıktan sonra yola koyuluyorsunuz. Engebeli yollardaki zorlu sürüşünüz başlıyor. Arabanızın çamurlu sulardan geçerken üzerinizin baştan ayağa çamurlu suyla kaplanması da Atv turunun en keyif verici yanı bence.

1saatten başlayıp 4 saate kadar sürebilen Atv turları var. Yarım gün ve tam gün olarak kiralanabilen bu turların özellikle gün batımı turları daha çok ilgi görüyor.

Kapadokya Atv Turları
Kapadokya Atv Turları

Kapadokya’da Yapılacak Aktiviteler

Kapadokya Atv Turu Fiyatları

Atv tur fiyatları sezona göre büyük farklılıklar gösterebiliyor. Genellikle ortalama 1 saati 300 tl  civarında. Gurup olarak katılırsanız indirimi kapabilirsiniz. Tam gün Atv kiralarsanız içecekleri ve öğle yemeğini firma karşılıyor. Ama benim size tavsiyem gelmeden önce fırsat sitelerine bir göz atın derim. Bazı dönemler firmaların yaptıkları kampanyalarla gezinizi daha uyguna getirebilirsiniz.

Atv turunda Yanınıza Alacaklarınız

  • Rahat ayakkabılar tercih edin.
  • Uzun kollu kıyafetler tercih edin. Çamura bulanma ihtimaliniz çok yüksek.
  • Eldiven ve tozdan korunmak için boyunluk bulundurun.
  • Akşam geç saatlere kadar sürebileceğinden yanınıza tepe lambası alın.
  • Yolunuz uzun olma ihtimaline karşı mutlaka yanınızda su bulundurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir