TÜRKİYEİÇ ANADOLUKIRŞEHİR

Kırşehir’de Gezilecek Yerler | Doğal Güzellikler

Kırşehir’de gezilecek yerler sadece tarihi mekanlarıyla değil doğal güzellikleriyle de insanları cezbetmeyi başarıyor. Çevresinde Ankara, Kırıkkale, Yozgat, Nevşehir ve Aksaray illeriyle çevrili bu küçük ama bir o kadarda içerisinde çeşitli medeniyetler barındırmış şirin şehir Kırşehir’in tarihi yerleri, türbeleri, camileri, müzeleri, kiliseleri, kaplıcaları ve daha nice doğal güzellikleriyle görülmesi gereken bir yer. Kırşehir’e gelmişken acaba ne yenir? hangi yemekleri meşhur? merak ediyorsanız Kırşehir’in meşhur yemekleri yazımı mutlaka okumalısınız. Hadi şimdi hep beraber;

Kırşehir’de Gezilecek Yerler | Doğal Güzellikler

  • Seyfe Gölü Kuş Cenneti
  • Obruk Gölü
  • Japon Bahçesi
  • Kırşehir Kent Park
  • Güzler Piknik Alanı Ve Evcil Hayvan Parkı
  • Terme Kaplıcası
  • Çuğun Barajı

1) Seyfe Gölü Kuş Cenneti

Seyfe Gölü Kuş Cenneti, Kırşehir
Seyfe Gölü Kuş Cenneti

İşte doğa harikası dedikleri yer burası olsa gerek. İnsanın manzara karşısında baktıkça bakası izledikçe hayran kaldığı bu yer Seyfe Gölü Kuş cenneti. Gölde 320 bin adet Dünyanın en büyük flamingo topluluğu barınıyor. Yüzlerce ördeğin çeşit çeşit kuşun muhteşem görüntüsüyle büyüleniyor insan.

Daha önce buraya gelmeyenler için hadi biraz hayal edelim. Uçsuz bucaksız gözünüzün alamadığı kadar büyük bir göl. Gün batımı olmuş. Güneşin kızıllığında belki hayatınızda hiç bir zaman bir arada görmediğiniz bu kadar büyük bir flamingo topluluğu uzun bacakları ve pembe gagalarıyla salına salına yürüyorlar. Gölün her bir tarafına yayılmış yüzlerce çeşit kuş türü. Hayali bile bu kadar güzelken birde gerçeğini düşünün. Biraz seyrettiğinizde Rabbim ne güzel yaratmış diyeceğinizi duyar gibiyim. Sizde sevdiklerinizi ve kendinizi bu doğa harikasından mahrum etmeyin. Bu arada giderken bu muhteşem görüntüleri ölümsüzleştirmek için kameranızı yanınıza almayı unutmayın.

Adres: Seyfe Gölü, 40500 Seyfe Köyü/Mucur/Kırşehir, Türkiye

Konum

2) Obruk Gölü

Obruk Gölü, Kırşehir
Obruk Gölü, Kırşehir’de Gezilecek Yerler

Kırşehir il merkezine 33 km uzaklıkta Obruk köyünün içinde yer alan bu el değmemiş doğal güzelliğe sahip göl Erciyes yanardağından kopan lav parçalarından oluşmuştur. Göl yerin yaklaşık 50 metre altındadır. Saklı kalmış bu doğa harikası volkanik gölde çeşitli balıklar ve göl kıyılarında mağaralar bulunuyor. Nevşehir Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma kurulu tarafından doğal sit alanı ilan edilmiştir.

Adres: 40502 Obruk/Mucur/Kırşehir

Konum

3) Japon Bahçesi

 Japon Bahçesi
Japon Bahçesi

Kırşehirde gezilecek yerler den bir tanesi japon bahçesiJaponya Ortadoğu Kültür Merkezi tarafından 1993 yılında Kalehöyük kazılarını başlatmaları anısına yapılmış Japon Bahçesi yeşilin her tonunu görebileceğiniz harika bir yer. Özellikle kışın karın yağmasıyla adeta kart postallık görüntüler ortaya çıkıyor. Ağaçlara bürünmüş bahçe içerisinde Semuru dağı minyatürü, çok sayıda gölet ve çağlayan bulunuyor. Chicago kütüphanesi tarafından “en İyi Yeşil Tasarım “ödülü almıştır. Gözünüzün ve gönlünüzün yeşile doyacağı harika bir yer. Uğramadan gitmeyin derim.

Adres: Bahçelievler, Çağırkan Yolu, 40300 Çağırkan/Kaman/Kırşehir

Konum

4) Kırşehir Kent Park

Kırşehir Kent Park
Kırşehir Kent Park

Kırşehir’de gezilecek yerler denilince ilk akla gelen yerlerden biri Kırşehir Kent Park. Bu güzel proje 2014 senesinde belediye tarafından Kırşehir halkının hizmetine açıldı. Bu büyük alan içerisinde gençlik merkezi, canlı müzik içeren kafeteryalar, restoranlar var. Yürüyüş alanlarının yanı sıra dinlenip rahat edeceğiniz her tür ortam düşünülmüş. Su içerisinde eğlenebileceğiniz su botları, spor merkezi ve gençlere yönelik planlanmış eğlence alanları Kırşehir halkının büyük ölçüde dinlenme ve eğlenme ihtiyaçlarını karşılıyor. Suyun ve yeşilin birleştiği bu mekan görülmeye değer.

Adres: Kervansaray, Pembe Kent Sitesi, 40200 Özbağ/Kırşehir Merkez/Kırşehir

Konum

Kırşehir’de Gezilecek Yerler

5) Güzler Piknik Alanı ve Evcil Hayvan Parkı

Güzler Piknik Alanı ve Evcil Hayvan Parkı
Güzler Piknik Alanı ve Evcil Hayvan Parkı

Kırşehir’de gezilecek yerler listemde bahsettiğim o güzel mekandayız.İçinde bulunduğunuz stresli hayat koşullarından sizi kısa süreliğine de olsa rahatlatacak bir yere götürüyorum. Güzler piknik alanı doğayla iç içe bir yer. Hafta sonu alın ailenizi sevdiklerinizi yanınıza yakın mangalınızı uzatın ayağınızı bakın yemyeşil ağaçlara. Bir türkü dolansın dilinize. Hemen yanınızda vıraklayan kurbağa sesleri eşlik etsin size . Çocuklarınız içinde gözünüz arkada kalmasın onlarında eğlenebileceği spor alanları ve yüzlerce çeşit hayvanın bulunduğu hayvanat bahçesi var. Rahatlamak isteyenler için en iyi adres diyebilirim. Odun ateşinde semaverde demlenmiş çayınızı da yudumlamayı unutmayın.

Adres: Güldiken, 40100 Kırşehir Merkez/Kırşehir

Konum

6) Terme Kaplıcası

Terme Kaplıcası
Terme Kaplıcası

Kırşehir termal kaynaklar bakımından oldukça zengin bir şehir. Hastalıklarına şifa arayanlar, bu şifalı sulardan faydalanmak isteyenler için ziyaretçilerin kalabilecekleri 4 yıldızlı oteller bulunuyor. Ziyaretçilerin konforu ön planda tutuluyor. Birçok hastalığa iyi gelen 40 derece sıcaklıkta olan kaynak suları romatizma, böbrek ,kalp, damar ,yüksek tansiyon ve kadın hastalıklarında da insanlara şifa olmaya devam ediyor. Bazı halk sanatçıları şiirlerine konu etmişlerdir Terme Kaplıcalarını.

“Ne büyüktür zevki yurdu görmenin

Kaç senenin hasretine ermenin

Dört bir yanda meth edilen TERME’nin

Şifalı suyuna girmek istiyom.”

Şemsi Yastıman

Adres: Güldiken, Şht. Coşkun Taş Cd. No:13, 40100 Kırşehir Merkez/Kırşehir

Konum

7) Çuğun Barajı

 Çuğun Barajı
Çuğun Barajı

Şehir’e 20 km mesafede olan Çuğun Barajı taşkın önleme ve sulama amacıyla yapılmış bir barajdır. Özellikle su sporları için oldukça elverişlidir. Piknik ve mesire yeri olarak en çok tercih edilen yerlerden biridir. Gölde pek çok çeşit balık türü yaşamaktadır. Kışın soğuk havalarda tamamen donan göl muhteşem görüntüsüyle seyrine doyamayacağınız bir manzara oluşturmaktadır.

Adres: 40002 Çuğun Merkez/ Kırşehir

Konum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir