TÜRKİYEİÇ ANADOLUKIRŞEHİR

Kırşehir’in Tarihi Yerleri | 18 Tarihi Nokta

Kırşehir’in Tarihi Yerleri | 18 Tarihi Nokta ve göz alıcı doğal güzelliklerini beraber keşfedeceğimiz güzel bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

Hadi o zaman sizi biraz gezdireyim. Kırşehir Anadolu’nun en eski uygarlıklarına tanıklık etmiş bir şehir. Her köşesinde tarihin görkemli mimarisiyle karşılaşırsınız. Tarihi dokularıyla adeta bir açık hava müzesi. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Kırşehir zengin bir kültürel mirasa sahip Tarihi camileri, medreseleri, türbeleri, kümbetleri , yeraltı şehirleri ve termal sularıyla İç Anadolu’nun gerçek bir cazibe merkezi. Yıllar geçmesine rağmen mimari dokularındaki o manevi havayı kaybetmeden günümüze kadar ulaşmayı başarmış.

Kırşehir’in Tarihi  Yerleri | 18 Tarihi Nokta

* Camii ve Medreseler

1) Cacabey Camii (Medresesi)

Kırşehirin Tarihi Yerleri yüzyıllardır ayakta
Cacabey Camii

Kırşehir merkezde bulunan bu medrese Dünya’nın ilk astronomi okuludur. Döneminde astronomi yüksek okulu olan medrese gözlemevi olarak yapılan ilk eserdir. Günümüzde Cami olarak hizmet veriyor. Cıncıklı Camii adıyla da bilinen bu yapıtın dış köşelerine yerleştirilmiş füze şeklindeki sütunlar oldukça dikkat çekici. Kırşehir’in tarihi yerleri arasında en önemlilerinden olan bu Caminin  Minaresi çinilerle işlenmiş harika bir taş yapıt. İçerisine girdiğinizdeki atmosferin sizi çok etkileyeceğinden eminim. Caminin ortasında açık kubbenin altında bir rasat havuzu var. ilginç geliyor insana. Bir tarafta Allah’ın huzurunda namazdasınız hemen yanınızda bir zamanların alimlerinin ve öğrencilerinin rasat başında hesap yapmaları gelince aklınıza insan tuhaf olmuyor değil. Cacabey Camii ilmin ve maneviyatın birleştiği bir mekan.

Cacabey Camii ve Medresesi
Cacabey Camii ve Medresesi

Adres: Medrese Mah. Melikgazi cad. Merkez/Kırşehir

Ziyaret saatleri: Gün boyu ziyaret edilebilir ama şu anda tadilatta olmasından dolayı kapalı.

Kırşehir’in Tarihi Yerleri

2) Çarşı Camii

Çarşı Camii, Kırşehir
Çarşı Camii

Kırşehir’in tarihi yerlerinden biri olan Çarşı Cami  Uzun çarşı girişinde bulunmaktadır. Çarşı Cami Osmanlı dönemine ait yapıdır. 1864 senesine Hüseyin Bey tarafından yaptırılan bu Caminin minaresiz olması hayli dikkat çekici. Camin kırlangıç tipi tavan yapısı örnekleri içinde en büyük olanıdır.

Adres: Uzun Çarşı Cad. Merkez/Kırşehir

Ziyaret saatleri: Gün boyu

Giriş ücreti: Ücretsiz

Kırşehir’in Tarihi Yerleri

3) Hamidiye Camii

Hamidiye Camii, Kırşehir
Hamidiye Camii

Şimdi sizi son zamanların en ilginç camilerinden birine götüreceğim. Rabbimin bana da burada namaz kılmayı nasip ettiği Hamidiye Camii merak eden ziyaretçilerle dolup taşıyor. İnsanın kendini adeta cennet bahçesindeymiş gibi hissettiği bu Cami Bakara suresinin 22. ayetinden esinlenerek tasarlanmış. Azerbaycanlı mimar tarafından dizaynı yapılan bu güzel yapıt bakara suresindeki ifadelere uygun olarak giriş bölümüne asma ağaçları, pencere aralarına kavak ağaçları, mihraba şelale, tavanına gökyüzü ve bulutlar resmedilip, zemine çimeni andıran yeşil renkli halı tercih edilmiş. Caminin dış kısmında da Arapça kocaman bir ALLAH yazısı yazılmış. İnsanı büyüleyen bir yapısı var. Kırşehir’e yolunuz düşerse mutlaka uğramanızı tavsiye ederim.

Adres: Yenice. Mah. Atatürk cad. Merkez/Kırşehir

Ziyaret saatleri: Gün boyu

Kırşehir’in Tarihi Yerleri

4) Kapucu Camii

Kapucu Camii, Kırşehir
Kapucu Camii

Kırşehir şehir merkezinde olan cami Cacabey medresesine 100 metre mesafede bulunuyor. Kapucu Mehmet Ağa tarafından yapıldığı için ismini de buradan aldığı söyleniyor. Osmanlı dönemine ait olan bu eserin kesin yapım tarihi bilinmiyor. Kırşehir’in Tarihi Yerleri arasında olan Cami kesme taştan inşa edilmiş. Giriş kapısı üzerinde de bir kitabe dikkat çekiyor. Bu kitabe bir Selçuklu caminden getirilip buraya yerleştirilmiş. İşlek bir cadde üzerinde olmasından dolayı insanların ilgi odağı olmayı başarıyor.

Adres: Yenice Mah. Atatürk Cad. Merkez/Kırşehir

Ziyaret saati: Gün boyu

Kırşehir’in Tarihi Yerleri

5) Lale Camii

Lale Camii, Kırşehir
Lale Camii

Yenice mahallesinde bulunan bu caminin yapımında moloz ve kesme taş kullanılmış. 13.yüzyılda darphane olarak yaptırıldığı düşünülen cami Eski Türk çadırını andıran yapısıyla dikkat çekiyor. Camide restorasyon ve çevre düzenlemesi yapılarak yerli ve yabancı turizme kazandırılması hedefleniyor.

Adres: Yenice mah. Merkez/Kırşehir

Ziyaret saati: Gün boyu

Kırşehir’in Tarihi Yerleri

6) Ahi Evran Türbesi ve Camii

Ahi Evran Türbesi, Kırşehir
Ahi Evran Türbesi ve Camii

Ahilik teşkilatını kurucusu Ahi Evran‘ın adına yapılmış bu cami 1482 yılından bu yana ülkemizin önemli tarihi yerlerinden biri olmayı sürdürmektedir. Ahi Evran’ın mezarı caminin içinde merdivenle çıkılan türbede bulunmaktadır. Kırşehir’deki bu manevi durak 2014 senesinde Unesco Dünya Mirası Geçidi Listesine dahil edilmiştir. Buranın manevi hazzı bambaşka. Sizde burayı ziyaret ettiğinizde eminim bana hak vereceksiniz.

Adres: Ahi Evran mah. Merkez/ Kırşehir

Ziyaret saati: Namaz vakitleri dışında gün boyu ziyaret edilebilir.

*Türbeler

7) Aşık Paşa Türbesi

Aşık Paşa Türbesi, Kırşehir
Aşık Paşa Türbesi

Bu türbe 1333 yılında Aşık Paşa’nın yeğeni Eretna Veziri Köse Peygamber Alaaddin Ali Şah tarafından yaptırılmıştır. Halk şairi olan Aşık Paşa’nın naaşı bu türbede bulunuyor. Türbe Kırşehir Merkez Aşıkpaşa Mahallesinde bugünkü Ankara -Kayseri yolu üzerindeki tepede yer alıyor. Tamamı mermerden Yapılan türbenin Kırgız çadırına benzeyen kubbesi Anadolu’da bulunan diğer türbelerden farklı olmasından dolayı çok dikkat çekiyor. Bence bir şehri gezerken özellikle türbelerin ziyaret edilmesi gerektiğini düşünüyorum. O manevi huzur ve alınan hazza paha biçilemez.

Adres: Kervansaray Mah.1981.Sok. Merkez/ Kırşehir

Ziyaret saati: Gün boyu

Kırşehir’in Tarihi Yerleri

8) Yunus Emre Türbesi

Yunus Emre Türbesi, Kırşehir
Yunus Emre Türbesi

Gönüllere taht kurmuş Allah dostu Yunus Emre‘nin türbesindeyiz. Boşuna demiyorum gönüllere taht kurmuş diye ülke sınırları içerisinde Yunus Emre ye atfedilen mezar sayısı 13 ,Azerbaycan da 3 olmak üzere toplam 16’ dır. Türbe Kırşehir’in Ulupınar kasabasında Yunus Emre Milli Parkının içerisindedir. 250 m güneyinde Yunus Emre’nin dünya işlerinden uzaklaşıp, ibadet etmek için kapandığı Çilehane bulunuyor. Nice dizilere ,hikayelere konu olan Yunus Emre Unesco tarafından da tanınmıştır. Ne güzel söylemiş gönül dostu:

Sular hep aktı geçti, kurudu vakti geçti. Nice Han nice Sultan ,Tahtı bıraktı geçti. Dünya bir penceredir, her gelen baktı geçti.

Adres: Ulupınar Köyü Kırşehir

Ziyaret Saatleri: Gün boyu

Kırşehir’in Tarihi Yerleri

9) Aflak Baba Türbesi

Aflak Baba Türbesi, Kırşehir
Aflak Baba Türbesi

Aflak Baba türbesi Kırşehir’in Mucur ilçesine bağlı Aflak köyünde bulunuyor. Halktan bir derviş olan ve manevi yönü ağır basan Aflak Baba’nın türbesi çok sade ve küçük. O dönemin imkansızlıklarından dolayı bu şekilde yapıldığı düşünülüyor. Türbenin içerisinde bir mezar taşı ve taşın üzerinde de şöyle bir yazı bulunuyor. Açıklama:

“Seveceğiniz başka bir kazanç daha var. Allahtan bir yardım ve yakın bir fetih(Mekke nin fethi) (Ey Muhammed!) Mü’minleri müjdele!”

Adres: Altınyazı Köyü iç yolu, 40500 Altınyazı/Mucur/Kırşehir

Ziyaret Saati: Gün boyu ücretsiz

*Kümbetler

10) Melikgazi Kümbeti

Melikgazi Türbesi
Melikgazi Türbesi

1240-1250 yılları arasında Mengüçük oğullarından Melik Muzaffereddin Behramşah adına eşi tarafından yaptırılan Melikgazi Kümbeti Kırşehir Merkezde bulunmasından dolayı çarşıya çıkanların sıklıkla gördüğü bir yer. Benimde sürekli gördüğüm bir kaç defa da ziyaret etmek istediğim bu kümbet maalesef kapalıydı. Çok üzüldüm. Bu tür yerlere gereken önemin yeteri kadar gösterilmediğini düşünüyorum. İnşaallah en kısa zamanda bu ve bunun gibi birçok Kırşehir’in tarihi yerleri gereken ilgiyi görerek en kısa zamanda ziyarete açılır.

Adres: Medrese mah. Melikgazi cad. Merkez/Kırşehir

Ziyaret saati: Maalesef kapalı

Kırşehir’in Tarihi Yerleri

11) Kalender Baba Kümbeti

Kalender Baba Kümbeti, Kırşehir
Kalender Baba Kümbeti

Kırşehir merkez Karalar köyünde bulunan bu kümbet Anadolu Selçuklu döneminden kalma bir eserdir. Selçuklu emirlerinden Kalender Babanın adına yaptırılmıştır. Kitabesi kaybolan kümbetin yapımında kesme taş kullanılmıştır. Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşımaktadır.

Adres: Karalar Köyü/ Kırşehir

Ziyaret Saati:

*Müzeler

12) Kırşehir Müzesi

Kırşehir Müzesi
Kırşehir Müzesi

Bir şehrin tarihini ve geçmişini en iyi öğrenebileceğiniz yer müzeleridir. İşte Kırşehir Müzesi de tam 3000 den fazla eseriyle sizi adeta tarihte bir yolculuğa çıkarıyor. Müze İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ne ait binada bulunuyor. Üst katı etnografik, alt katı ise arkeolojik eserlere ayrılan müzede birçok önemli kalıntı bulunmaktadır. Kırşehir gezinizde bu müzeye de kesinlikle yer ayırmanızı tavsiye ederim.

Adres: Ahi Evran mah. Ahi Evren Cad. No:10 Merkez /Kırşehir

Ziyaret Saati: = 08.00-17.00

Giriş Ücreti: 10₺. Müzekart geçerlidir.

Kırşehir’in Tarihi Yerleri

13) Neşet Ertaş Müzesi

 Neşet Ertaş Müzesi, Kırşehir
Neşet Ertaş Müzesi

Kırşehir’in en büyük değerlerinden olan usta sanatçı Neşet Ertaş’ın Müzesindeyiz. Neşet Ertaş kim mi? Bozkırın tezenesi, Türkiye’nin en sevilen sanatçıların dan biri. Doğallığı ,samimiyeti ve alçak gönüllülüğüyle gönüllere taht kurmuş efsane adam. Karcaoğlan’ın ,Yunus Emre’nin, Pir sultan Abdal’ın varlık bulmuş sesidir. Derdini kimseye açamayanlar, sevdalananlar, sevdiklerini kaybedenler dinler Neşet Babayı. Sevdayı da onun gibi anlatmak her babayiğidin harcı değildir. Yürek ister, gönül ister, aşk ister.

Cahildim dünyanın rengine kandım

Hayale aldandım boşuna yandım

Seni ilelebet benimsin sandım

Ölürüm sevdiğim zehirim sensin

Evvelim sen oldun ahirim sensin

der içli mısralarında. Kulağınla değil gönlünle dinlersin onu. Yanık türkülerin üstadı yüreklere dokunur her söylediğiyle.

Neşet ustaya birgün sorarlar neden eserleriniz bu kadar kalıcı diye. Çekmediğimiz derdin türküsünü yakmayız der üstad.

Devlet sanatçısı ödülü verilmek istenir ustaya. Hepimiz devlet sanatçısıyız. Ayrıca bu bana ayrımcılık gibi geliyor. Ben halkın sanatçısı olarak kalırsam en büyük mutluluk olur der ve reddeder. Güzel gönüllü insan elinin tersiyle iteleyi verir dünyayı bir kenara. Yaradılışında var olan mütevaziliği koyar ortaya. Ona göre insan “bir anadan dünyaya gelen yolcudur” sadece.

Bu garip bir gün göçer gider bu yalan dünyadan. Ardından türkülerini, mezar taşına yazılı sözlerini bırakır.

Sakın ola ha insanoğlu , incitme canı incitme. Her can bir kalp Hakka bağlı, incitme canı incitme.

O gitti türküler boynu bükük, garipler Neşet babasız kaldı. Bu güzel insanın anısına bu müze açıldı. Müzede Neşet Ertaş’ın saz Çalan heykeli sizi karşılıyor. Babası Muharrem Ertaş, Çekiç Ali gibi önemli isimler yad ediliyor. Çeşitli enstrüman seslerini de dinleyebileceğiniz uygulamalar var. Birçok ozana ait plak ve fotoğraflar sergileniyor.

Adres: Yenice Mah. Atatürk Cad. No: 77 Kırşehir/Merkez

Ziyaret saati: 09.00 – 16.30

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Kırşehir’in Tarihi Yerleri

14) Kalehöyük Arkeoloji Müzesi

Kalehöyük Arkeoloji Müzesi, Kırşehir
Kalehöyük Arkeoloji Müzesi

Kırşehir’e bağlı Kaman ilçesinde Japon hükümeti tarafından yapılan arkeolojik kazılar sonucunda pek çok tarihi eser ortaya çıkmış. Eski tunç Çağı’ndan Orta Çağa kadar pek çok farklı eser 1.500 metrekarelik bu alanda sergileniyor. Müze 2011 senesinde En İyi Yeşil Müze seçilmiştir.

Adres: Çağırkan Köyü iç yolu, Çağırkan/Kaman/Kırşehir

Ziyaret saati: Yaz dönemi 08.00-19.00, Kış dönemi 08.00-17.00

Giriş Ücreti:10₺. Müzekart geçerli

* Yeraltı Şehirleri

15) Mucur Yeraltı Şehri

Mucur Yeraltı Şehri, Kırşehir
Mucur Yeraltı Şehri

 Kırşehir sınırları içerisinde bulunan bu yeraltı şehri Mucur ilçesi, Solaklı Mahallesindedir. Roma döneminde Hristiyanların korunmak, sığınmak ve ibadet edebilmek için yaptıkları bu yer altı şehrinde birçok oda ve bölmeler vardır. Kırşehir Aşık Paşa Türbesi yakınlarına kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Bu arada Mucura uğramışken meşhur Mucur köfte yemeden gelmeyin derim.

Bir diğer makalemde Mucur Yeraltı Şehri | Tarihi, Nerede, Nasıl Gidilir? hakkında bilgiler yer almaktadır. Detaylar için linki tıklayın.

Adres: Hamidiye Mah. Çimentepe sk. 40500 Mucur/Kırşehir

Ziyaret Saati: Yaz dönemi 09.00-19.00. Kış dönemi 08.00-17.00

Giriş: Ücretsiz

Kırşehir’in Tarihi Yerleri

16) Dulkadirli Yeraltı Şehri

Dulkadirli Yeraltı Şehri, Kırşehir
Dulkadirli Yeraltı Şehri

Kırşehir’in Tarihi Yerleri asırlardan günümüze kadar ulaşmayı başarabilmiş. Kırşehir Merkeze 58 km mesafede bulunan Dulkadirli yeraltı şehrinin MS..4.-5. yüzyıllarda o bölgede yaşayan Hristiyanlar tarafından yapıldığı tahmin ediliyor. Selçuklu dönemindeki Kervansarayların mimarisini andırmaktadır. 25-30 metre yüksekliğindeki kayalar içerisine oyulmuş açık avlulu kervansaray bulunmakta. Son yıllardaki temizlik ve bakım çalışmalarıyla yeraltı şehri ziyaretçilerine açılmıştır.

Adres: Dulkadirli İnlimurat Köyü Kırşehir

Ziyaret saati: Gün boyu ziyaret edilebilir

Giriş ücreti: Ücretsiz

*Kervansaraylar

17) Kesik Köprü Kervansarayı

Kesik Köprü Kervansarayı, Kırşehir
Kesik Köprü Kervansarayı

Kırşehir’in 18 km güneyinde bulunan bu kervansaray Anadolu Selçuklu köprülerinin en ünlüsü Kesik Köprünün yanında bulunuyor. 1206 yılında Cacabey tarafından yaptırıldığı söyleniyor. Han’ın büyük kısmı düzgün kesilmiş taşlarla yapılmış. Bende bu kervansarayı ziyaret etmek için gittiğimde kapısında kocaman bir asma kilit vardı. Bakımsızlıktan dolayı harabeye dönen bu kervansarayı Vakıflar Genel Müdürlüğü çabalarıyla ayağa kaldırmış ve ziyarete açmıştır.

Eğer bir gün yolunuz düşer de burayı ziyaret etme imkanı bulursanız kervansarayın yanında bu önemli zatın türbesini ve adına yapılmış olan camiyi de görmeniz gerektiğini düşünüyorum. Tabii gelmişken Kesik Köprüye de gitmeyi unutmayın.

Adres: 40002 Kesikköprü/Kırşehir

Ziyaret saati: Gün boyu

Giriş ücreti: Ücretsiz

Kırşehir’in Tarihi Yerleri

*Kiliseler

18) Üç Ayak Kilisesi

Üç Ayak Kilisesi, Kırşehir
Üç Ayak Kilisesi

Kırşehir’de erken Hristiyanlık dönemine ait nadir eserlerden biri Üç Ayak Kilisesi. Bizans Döneminden kalma kilisede üç mezhebin bir kubbe altında ibadet ettiği bu kilise tuğladan yapılmıştır. İlk imparator tarafından adak yeri olarak yapıldığı düşünülüyor. Günümüzde yıkılmaya yüz tutmuş bu kilise Anadolu’nun ilk köy kilisesidir.

Adres: Taburoğlu Merkez /Kırşehir

Ziyaret Saati: Gün boyu

Giriş ücreti: Ücretsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir