TÜRKİYEGÜNEYDOĞU ANADOLUŞANLIURFATARİHTE YOLCULUK

Balıklıgöl | Nerede? Nasıl Gidilir? Hikayesi

Balıklıgöl, Urfa’yı Urfa yapan en önemli mekanlardan bir tanesidir. Tarihi güzellikleri ile ün salmış Şanlıurfa‘nın yurt içi ve yurtdışı ziyaretçi çekmesindeki en önemli unsur olan Balıklıgöl, İslam dini için oldukça önemli bir yere sahip. Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı yer olması bakımından, manası ve anlamı açısından bizim için oldukça değerli sayılan bu özel mekanı gelin hep beraber gezelim.

Halil-ür Rahman gölü olarak da bilinen Balıklıgöl, Şanlıurfa’nın şehir merkezinde, tarihi surların hemen önünde bulunuyor. İki farklı havuzun birleşmesiyle oluşuyor. Aynzeliha Gölü ve Halil-ür Rahman Gölü isimleri verilen bu iki göl kanallarla birbirine bağlanmış durumda. Havuz şekli verilen göllerin suları şehrin çevresinden geçen akarsulardan besleniyor.

Şanlıurfa için oldukça önemli olan bir diğer tarihi yer Göbeklitepe‘yi gezi rotanıza eklemenizi tavsiye ederim.

Balıklıgöl | Nerede? Nasıl Gidilir? Hikayesi

Balıklıgöl binlerce balığı içerisinde barındırıyor.
Balıklı göl’de bulunan binlerce balık

Halil-ür Rahman Gölü’nün uzunluğu 150 metre, genişliği ise 30 metredirAynzeliha Gölü ise Halil-ür Dahman Gölünden daha küçüktür. Uzunluğu 50 metre, genişliği ise 30 metre civarındadır.

Binlerce balığı içerisinde barındıran Balıklıgöl ismini de bu balıklardan almış. Türlerinin ne olduğu tam olarak bilinmeyen balıklar buraya duyulan saygıdan dolayı yenilmiyor. Hatta birçok kişi balıkları yiyenlerin lanetleneceği inancına sahipler.

Balıklıgöl Tarihi

Balıklıgöl'de bulunan Halil-ür Rahman Gölü, Hz. İbrahim'in ateşe atıldığı yerdir.
Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı yer.

Tarihin yaşanmış en etkileyici olaylarından biri hiç şüphesiz Hz. İbrahim’in, dönemin zalim kralı Nemrut tarafından ateşe atılmasıdır. Üç büyük dinin kutsal kitaplarında adı geçen Hz. İbrahim’in başından geçen olaylar sonucunda Balıklıgöl oluşmuştur. Gelelim asıl konumuzun detaylarına.

Rivayetlere göre, bir gün kahin Nemrut’a gelerek o yıl bir erkek çocuğunun dünyaya geleceğini ve putperestliği yok ederek , kendisini öldüreceğini söyler. Bunun üzerine Nemrut korkuya kapılarak o sene dünyaya gelen bütün erkek çocuklarının öldürülmesini emreder. Civarda ne kadar yeni doğan bebek varsa öldürülür.

Fakat Nemrut’un askerlerinden biri hamile olan karısını mağaraya gizleyerek orada doğum yapmasını sağlar. O doğan çocuk insanları hak dine çağıran ve doğru yola davet eden Hz. İbrahim peygamberdir. Nemrut’un şerrinden korktukları için Hz. İbrahim’i çok gizli bir şekilde büyütürler.

Balıklıgöl, Şanlıurfa gezisinin olmazsa olmazlarından.
Şanlıurfa-Balıklıgöl

Putperestliğin yaygın olduğu dönemde Hz. İbrahim tek tanrıya inanır. Halka bu inanışı her ne kadar anlatmaya çalışsa da Nemrut’un zulmünden korkarlar ve yanaşmazlar. Olayın ilginç tarafı şu ki Hz. İbrahim’e ve inancına inanan tek kişi Nemrut’un kızı Zeliha’dır.

Halk o kadar cahildir ki, bir gün putlara yemeleri için önlerine yemek koyarlar ve eğlenmeye giderler. Bunun üzerine Hz. İbrahim putların olduğu yere girer. Eline aldığı baltayla bütün putları kırarak yerle bir eder. Sadece büyük puta dokunmaz. Baltayı onun boynuna asar ve oradan uzaklaşır. Eğlenceden dönenler putların parçalanmış hallerini görünce hemen Nemrut’a durumu iletirler. Çok sinirlenen Nemrut bunu yapabilecek tek kişinin Hz. İbrahim olduğunu bilir ve hemen çağırttırır. Putları sen mi kırdın? diye sorar. Bunun üzerine İbrahim Peygamber;

”Balta büyük putun üzerinde o kırmış olabilir. İsterseniz sorun” der. Nemrut sinirlenir. ”O bir put nasıl konuşsun? hem bir taş parçası bunu nasıl yapar?” der. Hz. İbrahim’in tam da aradığı cümleler bunlardır. Bu sözlerin üzerine, konuşamayan ve kendisini bile koruyamayan bir puta tapıyorsunuz. Size bunların hiç birinin faydası yok” demesinin üzerine Nemrut çok sinirlenir ve Hz. İbrahim’in ateşe atılmasını emreder.

Balıklıgöl Hikayesi

Ateşin Yakmadığı İbrahim Peygamber

Ateş, İbrahim Peygamberi yakmayarak Balıklıgöl'e dönüşmüştür.
Ateş, Hz. İbrahim’i yakmayarak bu göle dönüşmüştür.

Nemrut, Balıklıgöl’ün bulunduğu alana, her yerden görülebilecek büyüklükte bir ateş yaktırır. Urfa Kalesi‘nin üzerine mancılık sistemi kurdurarak Hz. İbrahim’i bu ateşin içerisine fırlatır. Bu sırada Hz. İbrahim rabbine sığınır ve dua eder. Allah tarafından ateşe: Ey ateş, İbrahim’e karşı serin ve selamet ol emri verilir. Fırlatıldığı alan bir anda sularla kaplanır ve odunlar balığa dönüşür. Hz. İbrahim hiç bir yara bere almadan sapasağlam oradan çıkar. Allah tarafından duaları kabul edilen İbrahim Peygamberin ateşe atıldığını gören Nemrut’un kızı Zeliha’da kendini ateşe atar. İbrahim Peygambere inanan tek kişi olan Zeliha’nın da düştüğü yer sularla kaplanır.

Hz. İbrahim’in düştüğü yerdeki oluşan göle, Halil-ür Rahman Gölü, Nemrut’un kızı Zeliha’nın düştüğü yerdeki gölede Aynzeliha Gölü isimleri verilir.

Balıklıgöl Nerede?

Balıklıgöl’e Nasıl Gidilir?

Karayolu ile: Özel aracınızla yada şehirler arası otobüs firmaları ile Şanlıurfa merkeze geldikten sonra yürüme mesafesinde olan Balıklıgöl’e ulaşabilirsiniz. Balıklıgöl şehir merkezine çok yakın bir konumda olduğundan meydandan yürüyerek yada toplu taşıma araçlarını kullanarak en kısa zamanda ulaşmak mümkün.

İstanbul’ a 1290 km, Ankara’ ya 843 km, İzmir’e 1253 km, Bursa’ya ise 1166 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Havayolu İle: Eğer Havayolunu tercih edecekseniz, Şanlıurfa GAP Havalimanına inip oradan şehir içerisinde bulunan ulaşım araçlarını kullanarak Balıklıgöle ulaşabilirsiniz.

Balıklıgöl Civarında Gezilecek Diğer Yerler

Balıklıgölün olduğu yere geldiğinizde alanın yan tarafında Hz. İbrahim’in doğduğu mağara bulunuyor. Çok yakın bir mesafede bulunan mağarayı ziyaret edebileceğiniz gibi Hz. ibrahim’in mancılık kurularak ateşe fırlatıldığı yer olan Kale Balıklıgölün tam karşısında yer alıyor. Bu alanda Balıklıgöl’ü, Aynzeliha Gölü’nü, Hz. İbrahim’in doğduğu mağarayı ve Kaleyi kolaylıkla gezme imkanınız bulunuyor.

Rızvaniye Camii ile Medresesi ve Halil Ül Rahman Camii ile Medresesi, bu civarda bulunan diğer maneviyatı yüksek ve kesinlikle gezip ziyaret etmenizi önerebileceğim diğer yerler arasında geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir