TÜRKİYEGAZİANTEPGÜNEYDOĞU ANADOLU

Gaziantep’te Ne Yenir? | Nerede Yenir? Meşhur Yemekleri 2023

Gaziantep’te Ne Yenir? | Nerede Yenir? Meşhur Yemekleri yazım baştan söyleyeyim bol iştah açan türden. Sabah kahvaltısından tutunda akşam yemeğine kadar envai çeşit yemeğin hem mideleri hem de gözleri tıka basa doyurduğu bu güzel şehir Gaziantep‘in en meşhur ve bilindik yemeklerinin yanı sıra bu lezzetleri tadabileceğiniz en lüksünden tutunda salaş mekanlarına kadar Gaziantep Restoranlarını sizler için derledim.

Gaziantep’te Ne Yenir? | Nerede Yenir? Meşhur Yemekleri

Gaziantep tarihi güzellikleri ve dokuları ile mest ederken bir o kadarda bol çeşitli ve lezzetli yemekleri ile de baş döndürüyor. Sabahın ilk ışıklarında Beyranla başlayan serüven ardından yuvalama devamında Gaziantepin olmazsa olmazı kebapları ve baklavaları ile devammmmm edip gidiyor. Aralardaki diğer yemekleri ve masaların baş tacı çeşit çeşit mezeleri saymadım bile. Öyle ki Gaziantep gastronomi dalında UNESCO “Yaratıcı Şehirler Ağı”na giren Türkiye’deki iki şehirden biri olma unvanını kazanmış.

Gidenin mutlaka 3-5 kilo alarak döndüğü Gaziantep gezinizde Gaziantep’te Ne Yenir? | Nerede Yenir? Gaziantep’in Meşhur Yemekleri ve En beğenilen mekanlar hakkındaki tüm bilgilere yazımın içeriğinde ulaşabilirsiniz.

  • KÜŞLEME
  • SİMİT KEBABI
  • YUVALAMA
  • PATLICAN KEBABI
  • ALİ NAZİK
  • BEYRAN
  • LAHMACUN
  • NOHUT DÜRÜM
  • BAKLAVA
  • KATMER

KÜŞLEME

Küşleme Gaziantep'in en meşhur yemeklerindendir.
KÜŞLEME

Küşleme çok özel bir lezzet. Koyun etinin sinirsiz tarafından yapılıyor. Koyun omurgasının etrafında sadece iki tane bulunan bu lop et adeta lokum gibi desem hiç abartmış olmam. Tabii haliyle az bulunan bir et olduğu için fiyat olarak diğer etlere nazaran daha pahalı. Bu lezzete değer diyenlerdenseniz kömür ateşinde pişirilen yumuşacık etler şimdiden afiyet olsun.

Gaziantep’te Küşleme Nerede Yenir? – Kebapçı Halil Usta

Gaziantep’te Küşleme nerede yenir denilince çoğunluğun söylediği iki yerden biri Kebapçı Halil Usta’nın mekanı oldu. Gaziantep’in Karşıyaka semtinde yer alan dükkan 1972 yılından beri ayakta kalmayı başarabilmiş salaş bir mekan. Her geçen gün lezzetleri ile ününe ün katmış mekanın başında da sahibi Halil Kör bulunuyor.

Sebzeli Kebap, Simit Kebabı ve Küşleme denenmesi gereken lezzetlerden. Ama küşlemenin lezzeti bir başka. Bakır ve çukur kaplarda servis edilen küşlemelerin damak zevkine göre ister sadesini isterseniz de baharatlısını sipariş edebiliyorsunuz.

İki şubesi bulunan Kebapçı Halil Ustanın merkez şubesi Karşıyakada Zeugma Mozaik Müzesinin hemen arkasında ki şubesi. Diğeri ise Metroda bulunan Şehr-i Küşleme adındaki şubesi.

Adres: Mithatpaşa Mahallesi, Tekel Cad. Öcükoğlu Sok. No:6, 27500 Şehitkamil 

Tel: (0342) 323 16 16

KONUM

Gaziantep’te Ne Yenir? | Nerede Yenir? Meşhur Yemekleri

Gaziantep’te Küşleme Nerede Yenir – Küşleme Kebaphan

Diğer bir Küşlemesi ile ünlü mekan ise adından da anlaşılacağı gibi Küşleme Kebaphan. Restoranın sahibi Hüseyin usta tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan bu mekanı ilk olarak 1990 yılında 4-5 masayla kurmuş. Küşlemeyi müşterilere sevdirerek hem mekanı hem de ününü büyütmüş. Harika mimari yapıya sahip olan Küşleme Kebaphan otantik bir ortamda harika lezzetlerin tadına bakabileceğiniz bir yer.

ADRES: Başpınar, Büyükpınar Mahallesi Adana Yolu Bulvarı, İpek Yolu No:94, 27630 Şehitkamil

TELEFON: 0342 322 88 88 – 0342 337 20 25

KONUM

Simit Kebabı

Simit Kebabı, Gaziantep'in en meşhur yemeklerindendir.
Simit Kebabı

Simit Kebabı Gaziantep’in bir diğer meşhur yemeklerinden. İsminden de anlaşılacağı gibi kebapgillerden. Kıyma, ince bulgur ve baharatların yoğurulması ile elde edilen harç Adana kebap gibi şişe döşeniyor. Kömür ateşinde pişirilen Simit kebabı, soğan salatası ve ezme ile servis ediliyor. Simit Kebabı denilmesinin sebebi ise Gaziantep’te ince bulgura simit deniliyor. İçerisine katılan ince bulgurdan dolayı da bu ismi almış.

Gaziantep’te Simit Kebabı Nerede Yenir? – Kebapçı Halil Usta

Kebapçı Halil Usta Simit kebabının en iyi yapıldığı yerler arasında geliyor. Buraya kadar gelmişken hem küşlemenin hem de simit kebabının tadına bakabilirsiniz.

Adres: Mithatpaşa, Karşıyaka Mah Tekel Cad, Ocukoğlu Sk. No:6, 27500 Şehitkamil/Gaziantep

TELEFON: +903423231616

KONUM

Gaziantep’te Ne Yenir? | Nerede Yenir? Meşhur Yemekleri

Yuvalama

Yuvalama Çorbası, Gaziantep'in meşhur yemeklerindendir.
Yuvalama Çorbası – Gaziantep’te Ne Yenir?

Yuvalama parça kuzu eti, nohut ve küçük köftelerin birleşmesiyle oluşan bir nevi ana öğün yerine de yiyebileceğiniz bir yemek. Pirinç, kıyma, yumurta ve baharatlar yoğurularak küçük köfteler elde ediliyor. Diğer yandan haşlanmış nohut, pişirilmiş kuşbaşı et ve yoğurt köftelere eklenerek hep beraber pişiriliyor. Üzerine de yağda kavrulmuş nane dökülerek servis yapılıyor. Yuvalama eskiden özellikle önemli günlerin sofralarında mutlaka yer alan bir çorba olmuş.

Gaziantep’te Yuvalama Nerede Yenir? – Aşina

2004 yılından beri 3 katlı binası ile hizmet veren Aşina Restoran Yuvalamayı yiyebileceğiniz en iyi mekanlardan bir tanesi. Sadece bu lezzetle sınırlı olmayıp menüsü oldukça geniş. Analı kızlıdan tutunda beyran, içli köfte, çiğ köfte, firik pilavı, kapama iç pilav, yöresel çorba çeşitleri ve tatlıları mevcut. Sizde pek çok çeşidi bir arada tatmak istiyorsanız Aşina Restoran tam size göre bir yer olabilir.

ADRES: Prof. Dr Muammer aksoy bul. Sabahat Gögüş caddesi vakiflar ismerkezi alti, D:no :14, 27100 Şehitkamil

TELEFON: +903422204949

KONUM

Gaziantep’te Ne Yenir? | Nerede Yenir? Meşhur Yemekleri

Patlıcan Kebabı

Patlıcan Kebabı, Gaziantep'in meşhur kebaplarındandır.
Patlıcan Kebabı

Et yemekleri konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan Gaziantep’te yine bir et yemeğiyle karşınızdayım. Kıymanın içerisine atılan baharatlarla harmanlanarak yoğurulan köfteler kalınca kesilmiş patlıcanların arasına sırasıyla diziliyor ve odun ateşinde pişmeye veriliyor. Nar gibi kızaran bol yağlı patlıcan kebaplarının bu kadar lezzetli olmasının sebebi ise oldukça fazla katılan kuyruk yağı. Lokum gibi pişmiş kebaplar soluksuz afiyetle yeniliyor.

Gaziantep’te Patlıcan Kebabı Nerede Yenir? – İmam Çağdaş

Bazı yerler vardır ki işinin ehlidir. İmam Çağdaş patlıcan kebabı denilince ilk akla gelen yerlerden. Pek çok çeşit kebabı ve mezesi bulunan mekanın baklavaları da oldukça ünlü. Hatta ismi İmam Çağdaş Kebap ve Baklava salonu olarak geçiyor. Buraya geldiğinizde birbirinden özel pek çok çeşit lezzetin tadına bakma imkanı bulacaksınız.

Ali nazik, soğan kebabı, sarımsak kebabı, simit kebabı, patlıcan kebabı gibi pek çok ağızları sulandıran lezzet mevcut. Hatta daha önce hiç duymamış olabileceğiniz keme kebabı bile var. Keme bir nevi mantargillerden. Çok nadir bulunan ve çıkarılması da bir o kadar meşakkatli olan bu mantar türü tarlalarda ve kırsal arazilerde özelliklede Mart ve Nisan aylarında toprak altında çıkarılıyor. Her mevsim bulunmayan bu lezzet şişlere dizilerek pişiriliyor. Farklı lezzetlere açık olanların mutlaka denemesi gereken ilginç ve bir o kadarda sağlık açısından faydalı bir yiyecek.

ADRES. Şekeroğlu Mah, Uzun Çarşı, Hamdi Kutlar Cd. D:No:49, 34200 Şahinbey/Gaziantep

TELEFON: +903422207080

KONUM

Bu arada Patlıcan Kebabını yiyebileceğiniz bir başka mekanda Çulçuloğlu Restoran. İnternette mekanla ilgili pek çok güzel yorum var. Tercih sizin.

Gaziantep’te Ne Yenir? | Nerede Yenir? Meşhur Yemekleri

Ali Nazik

Alinazik, Gaziantep'in meşhur kebaplarındandır.
Ali Nazik – Gaziantep’te Ne Yenir?

Gaziantep’te ne yenir? nerede yenir? meşhur yemeklerini merak edenler için güzel bir lezzet daha. Ali Nazik Gaziantep restoranlarında sıkça rastlanılan meşhur yemeklerden bir tanesi. Patlıcanlar közlenip sarımsak ve yoğurtla karıştırılarak yemeğin ana harcı oluşturuluyor. Diğer yandan Kuşbaşı etler sarımsak, salça ve baharatlarla birlikte kavrularak patlıcanların üzerine dökülüyor. Bazı yerlerde sade kuşbaşı veya köfte de konulabiliyor. Bu yemeğin olmazsa olmazı ve en can alıcı noktası ise üzerine gezdirilen kızdırılmış bol tereyağ. Tercihini Ali Nazikten yana kullananlara şimdiden afiyet olsun.

Gaziantep’te Ali Nazik Nerede Yenir? – İmam Çağdaş

Az öncede bahsettiğim gibi Gaziantep yemekleri oldukça çeşitli. Bu lezzetlerin çoğunu bir arada bulabileceğiniz bazı yerlerden bir tanesi de İmam Çağdaş. Hal böyle olunca geniş menünün içinde Ali Nazik de yerini almış.

Beyran

Beyran Gaziantep'in en meşhur yemeklerindendir.
Beyran Çorbası – Gaziantep’te Ne Yenir?

İşte geldik Beyrana. Gaziantep’te sabahların vaz geçilmezi desem hiç de abartmış olmam. Çoğunuza garip gelebilir bu söylediklerim ama Antepliler sabahın ilk ışıkları ile bu kuzu etli, pirinçli, bol sarımsaklı ve acılı Beyran Çorbası ile güne başlıyorlar. Sıcacık içleri ısıtan bu enerji deposu çorbayı içenlere şifa olsun.

Gaziantep’te Beyran Nerede Yenir? – Metanet Lokantası

Sizlere Beyran Çorbasını içebileceğiniz en popüler mekandan bahsedeceğim. Metanet Lokantası. Herkesin ağız birliği yapmışcasına söyledikleri tek yer burası. Tabii Beyranı yapan başka restoranlarda var. Önemli olan asıl lezzeti yakalayabilmek.

ADRES: Tabakhane, Kozluca Mah, Caddesi No:11, 27400 Şahinbey/Gaziantep

TELEFON: +903422314666

KONUM

Gaziantep’te Ne Yenir? | Nerede Yenir? Meşhur Yemekleri

Lahmacun

Gaziantep, lahmacunu ile meşhur olan bir şehirdir.
Lahmacun – Gaziantep’te Ne Yenir?

Kıyma, kuyruk yağı, domates, biber, bol sarımsak, isot ve baharatlarla elde edilen harcın incecik hamur üzerine sürülerek odun ateşinde pişirilmesiyle elde edilen bu harika lezzet sonucunda enfes lahmacunlar ortaya çıkıyor. Gaziantepteki lahmacunun tadı ve lezzeti biraz daha farklı. Sırrı içerisine konulan bol sarımsak olsa gerek. Hele de çıtır çıtır lahmacunun yanında birde açık ayran değmeyin keyfimize.

Gaziantep’te Lahmacun Nerede Yenir?

Ülkemizin hemen hemen her şehrinde lahmacun yapan mekanlara rastlamak mümkün. Burada bu işi layıkıyla yapan birçok yer var. Bunlardan en bilineni Çıtır, Üçler, Küşleme Kebaphan, Çulcuoğlu ve İmam Çağdaş. Tercih sizin.

Nohut Dürüm

Nohut Dürüm, Gaziantep'in en meşhur yemeklerindendir.
Nohut Dürüm – Gaziantep’te Ne Yenir?

Gaziantep’te Ne Yenir? | Nerede Yenir? diye merak edenler için farklı bir lezzet seçeneği daha Nohut Dürüm. Nohut’un dürümümü olur demeyin. Çoğunlukla yemeğine alışkın olduğumuz nohutu Gaziantepliler ilginç bir şekilde dürüm yapmayı başarmışlar. Et suyunda pişirilen nohutlar baharatlarla lezzetlendiriliyor. Elde edilen harç tırnak pidenin üzerine yayılıyor. Soğan, kırmızı biber, maydonoz ve sumakla yapılan salata eklenen dürümlere son olarak kızarmış patates eklenerek servis ediliyor.

Gaziantep’te Nohut Dürüm Nerede Yenir?

Bu farklı lezzetin yapıldığı bir çok meşhur Nohut dürümcüsü var. Dürümcü Recep usta. Nohutçu Adil Usta. Dürümcü Habeş Usta. Nohutçu Mehmet Usta. Nohutçu Metin Usta ya uğrayarak bu ilginç lezzeti tadabilirsiniz.

Baklava

Gaziantep baklava ile adını dünyaya duyurmuştur.
Baklava – Gaziantep’te Ne Yenir?

Bu kadar lezzetli yemeğin üzerine yenilebilecek en güzel yiyecek tabiiki tatlı olmalıydı. Gaziantep ile ilgili şimdiye kadar her ne kadar sıkça kebap çeşitlerinden bahsetsekte tatlı denilince ilk akla gelen şehirlerin başında geliyor. Gaziantep’in adını dünyaya duyuran ve tatlıyla tanışmalarını sağlayan bu güzel şehir bir fıstık cenneti. Bu yüzden baklavalar ve yapılan diğer tatlılarda bolca fıstık kullanılıyor. Baklava yufkaları incecik açılıyor. Hatta yufkaların arkasına gazete konulunca okunması gerekir denilir. İçerisine yemyeşil fıstıklar döşeniyor ve son vuruş bol hakiki tereyağ. İşte mükemmel sonuç.Buralara kadar gelmişken aman deyim Gaziantep baklavalarından yemeden dönmeyin. Son pişmanlık fayda etmez.

Gaziantep’te Baklava Nerede Yenir?

Baklava denilince hiç şüphesiz söylenilecek tek yer var diyelim, Güllüoğlu. 135 yılık bir baklavacılık geçmişi bulunan efsane mekanın pek çok şehirde şubeleri de bulunuyor. Herkes tarafından bilinen Güllüoğlu dışında bu işi layıkıyla yapan başka mekanlarda yok değil. Koçak, İmam Çağdaş, Cumba Künefe, Çelebioğulları ve Hamido lezzet açısından hiç de Güllüoğlu’ndan aşağıda kalır değiller.

Katmer

Katmer, baklava ile adını dünyaya duyurmuştur.
Katmer-Gaziantep’te Ne Yenir?

İncecik baklava yufkasının içine bol antep fıstığı, kaymak ve şeker serpilerek pişirilen bu enfes tatlı her ne kadar kalori bombası olsa da kesinlikle yemeye değer. Çıtır çıtır ağızda dağılan yufkaların yanında fıstığın damaklarda bıraktığı tat efsane. Sizde benim gibi Antep fıstığını ve onunla yapılan her tatlıyı sevenlerdenseniz katmeri kesinlikle deneyin derim.

Gaziantep’te Katmer Nerede Yenir?

Gaziantep’te bu işin ustası Katmerci Zekeriya Usta. İşinin ehli olan bu işletme her zaman tıklım tıklım dolu. Adını ve şanını duyanlar Katmer yemeye koşup gelmişler. Sizde lezzetleri yerinde tatmak gerekir diyenlerdenseniz Zekeriye Usta tam yeri.

ADRES: Çukur, Bay Hilmi Gç. No:16/C-D, 27010 Şahinbey/Gaziantep

TELEFON: +903422300971

KONUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir