TÜRKİYEGAZİANTEPGÜNEYDOĞU ANADOLUTARİHTE YOLCULUK

Zeugma Mozaik Müzesi | Nerede? Nasıl Gidilir? 2023 Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri

Zeugma Mozaik Müzesi, köklü bir tarihin izlerini taşıyan oldukça gösterişli bir müze. Tüm zamanların en etkileyici ve en görkemli mozaik müzelerinden biri. Arkeologların, sanat tarihçilerinin ve tarihe ilgi duyanların göz bebeği olan müze görülmeye değer ender yerlerdendir. İçerisinde barındırdığı eserler ve müzenin yapısal özelliği ile dünyadaki diğer müzelerle adeta boy ölçüşüyor. Bu yazımda Zeugma Mozaik Müzesi nerede, nasıl gidilir, ziyaret saatleri, giriş ücreti ve müze hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaştım.

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi, tarihi mozaiklere ev sahipliği yapıyor.
Oceanos ve Tethys Mozaiği

Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinde yer alıyor. Bölgenin önemli simgelerinden biri olan müze oldukça meşhur bir müze. Gerek yurt içinden gerekse yurt dışından müzedeki mozaikleri ve eserleri görmek için gelen oldukça fazla ziyaretçi bulunuyor. Müzenin içerisine girdiğinizde adeta ayrı bir dünyaya adım atıyorsunuz. Rengarenk göz kamaştırıcı mozaiklerden gözünüzü alamazken bir o kadar ihtişamlı heykeller müzeyi gösterişleriyle süslüyorlar. Dünyaca ünlü eserlerin yer aldığı müzede 2 bin 500 metrekarelik alanı kaplayan mozaiklerin yanı sıra, Roma dönemine ait birbirinden ilginç heykeller, işlemeli ve bir o kadar da gösterişli 20 sütun, 4 çeşme, mezar ve lahitleri görmek mümkün.

Zeugma Mozaik Müzesi Hakkında Bilgi

Zeugma Mozaik Müzesi'ndeki eserler tarihe ışık tutuyor.
Müzede bulunan harika bir mozaik

Dünyanın 2. büyük mozaik müzesi unvanına sahip olan müze ismini bölgedeki antik kentten alıyor. Varlığını sürdürdüğü dönemde dünyanın en gözde şehirlerinden olan Zeugma Antik Kenti ve Gaziantep ‘te yapılan kazılar sonucunda elde edilen eserler bu müzede sergileniyor. 30 bin metrekarelik bir alana sahip olan müzenin 25 bin metrekarelik bölümü kapalı alan olarak kullanılıyor. Müze 3 bölüm olarak tasarlanmış. İlk bölümde Zeugma Antik Kenti’nden getirilen mozaikler sergileniyor. İkinci bölümde ise Doğu Roma Dönemi’ne ait kiliselerin taban mozaikleri bulunuyor. 3. bölüm idari kat ve konferans salonu olarak düzenlenmiş.

2011 yılında açılan müze dünyanın en iyi mozaik müzesi unvanına sahip iken 2014 yılında Hatay Mozaik Müzesi’nin açılması ile 2. sırayı almış.

Çingene Kızı Mozaiği

Çingene Kızı Mozaiği, Zeugma Mozaik Müzesinin en önemli eserlerindendir.
Çingene Kızı Mozaiği

Müzenin en dikkat çekici ve en çok bilinen eseri Çingene Kızı Mozaiğidir. Mainad Villası’nın yemek odasının taban mozaiği olan Çingene Kızı Mozaiği, mahzun bakışıyla müzenin en dikkat çekici parçası olmuş. Eşarpla bağlanmış kabarık saçları, halka küpeleri ve iri gözleri nedeni ile Çingene kızına benzetilmiş ve bu nedenle Çingene Kızı ismi verilmiş. Doğanın Monalizası benzetmesi de yapılan esere hangi yönden bakarsanız bakın göz göze geliyorsunuz.

Mozaiğe ait kayıp 12 parça kaçırılarak ABD Bowlig Green State Üniversitesi’nde sergilenmeye başlamış. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın girişimleri ile tekrar ülkemize getirilen mozaik parçaları Çingene Kızı Mozaiğine eklenmiş.

Zeugma Mozaik Müzesi Eserleri

Zeugma Mozaik Müzesi, Zeugma Antik Kenti eserlerini barındırıyor.
Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenen Europa Mozaiği

Roma ve Geç antik döneme ait 2448 metrekare mozaik, 4 adet heykel, 20 sütun, 140 metrekare duvar resmi, 4 adet Roma Çeşmesi, mezar stelleri, bronz mars heykeli, lahitler ve pek çok değerli mimari parçalar sergilenmekte. Sadece Zeugma Antik Kenti kazıları sırasında çıkarılan eserler değil, civardaki antik kentlerden kurtarılan önemli eserlerde bulunuyor. Sulu mağara mozaikleri, İkiz Kuyu Mozaikleri, Sarıdere Mozaikleri, Hülümen Mozaikleri müzenin ihtişamına ihtişam katan eserlerden bir kaçı.

Özellikle müzenin yıldız eserleri arasında bulunan Mars Heykeli oldukça önemli bir yere sahip. İkonik bir görüntüye sahip olan heykel Roma mitolojisinde bereketi ve gücü sembolize ediyor. Savaşçı bir tanrı olarak tanımlanan Mars Heykeli şehri koruması ve bereket getirmesi amacı ile yapılmış.

Zeugma Mozaik Müzesi Nerede?

Zeugma Mozaik Müzesine Nasıl Gidilir? Yol Tarifi

Uçakla ulaşım sağlayacaksanız, öncelikle şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta yer alan Gaziantep Havalimanına gelmeniz gerekiyor. Buradan hareket eden toplu taşıma yada taksilerle merkeze oradan da yine hareket eden araçlarla 10 dakika da müzeye ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin her yerinden Gaziantep’e düzenli otobüs seferleri mevcut.

YOL TARİFİ

Zeugma Mozaik Müzesi Ziyaret Saatleri

YAZ DÖNEMİKIŞ DÖNEMİ
1 Nisan – 24 Ekim24 Ekim – 1 Nisan
Açılış saati: 08: 30Açılış saati: 08: 30
Kapanış Saati: 19:00Kapanış Saati: 19:00

Zeugma Mozaik Müzesi, haftanın her günü ziyarete açık.

Zeugma Mozaik Müzesi Giriş Ücreti 2023

Giriş Ücreti: 65 TL’dir. Müzekart geçerlidir.

Zeugma Mozaik Müzesi İletişim & Adres Bilgileri

Adres: Mithatpaşa Mahallesi,Hacı Sani Konukoğlu Bulvarı Tekel Caddesi,No:2

Tel : 03423252727

E-mail:iktm27@kultur.gov.tr

Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep gezinize mutlaka eklemeniz gereken önemli tarihi yerlerden biri. Mistik atmosfer içerisinde çıktığınız tarihi yolculuktan eminim çok keyif alacaksınız. İyi gezmeler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir