TÜRKİYEİÇ ANADOLUKAPADOKYA

Kapadokya’da Gezilecek Yerler | Doğal Güzellikler

Kapadokya’da gezilecek yerler listesinin ardı arkası kesilmiyor. Kapadokya o kadar ayrıcalıklı ve etkileyici bir yer ki her gittiğinizde tekrar tekrar büyülemeye devam ediyor. Dünyanın neresine giderseniz gidin burası kadar tarih kokan, tılsımlı ve doğa harikası bir yere daha rastlayamazsınız.

Güzel Atlar Diyarı adıyla da ünlenen Kapadokya‘ya gelmeden önce bir program yapın. Özellikle internet üzerinden fırsat sitelerine göz atıp sizin için daha uygun ve ucuz olan bir firmayla bu geziye katılın derim. Neden özellikle firmaları tercih edin dememe gelince hem zamandan tasarruf edersiniz hem de gideceğiniz yerlerle ilgili daha fazla detaylı bilgiler edinirsiniz. Hadi o zaman başlayalım Kapadokya’nın eşine benzerine hiçbir yerde rastlayamayacağınız doğa harikası yerlerini gezmeye.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler – Doğal Güzellikler

1. AVANOS’TA GEZİLECEK YERLER

Yeraltı Seramik Müzesi – Güray Müze

Yeraltı Seramik Müzesi – Güray Müze
Yeraltı Seramik Müzesi – Güray Müze

Size harika bir yerden bahsedeceğim. Benim için Kapadokya’da gezilecek yerler listesinin en başında geliyor. Avanos’a gittiğimizde programımızın başında ilk Güray Müze yer alıyordu. O kadar güzel bir yer ki emin olun içinden çıkmak istemeyeceksiniz. Çokkkkk büyük bir alan. Her bölümün ayrı bir özelliği var. Gez gez bitmiyor. Diğer yerleri gezebilmek için müzede daha fazla durmayıp gitmek zorunda kaldık. Tabi aklımızda orada kaldı. Keşke daha çok kalabilseydik pişmanlığını çok yaşadık. Siz siz olun bu müzeyi kısa sürede geçiştirmeyi düşünmeyin. Geziniz içerisinde daha fazla zaman ayıracağınız yer burası olsun.

Dünyanın ilk ve tek yeraltı müzesi olma özelliğini taşıyan bu müze yerin 20 metre altında 1600 m2 lik alana kayalara oyularak inşa edilmiş. Osmanlı dönemlerine ait seramik ve çömlek eserlerinin yanı sıra Roma, Bizans, Selçuklu dönemine ait eserlere yer verilmiş. Dünyaca ünlü seramik sanatçıların eserlerini inceleyip, bölgeden çıkarılan küçük buluntulara da göz gezdirebilirsiniz. Müze;

  1. Antik Eserler Salonu
  2. Modern Eserler Salonu
  3. Sergi Salonu

olarak 3’e ayrılıyor. Sergi salonunun içerisinde kafeterya ve şömine bulunuyor. Kahvenizi alıp şömine başında keyifle yudumlayabilirsiniz. Kendi seramiğinizi yapmak isterseniz de bunun için ayarlanmış atölyeler var. hem kendi seramiğinizi yapabiliyor hem de diğer sanatçıların yaptıkları çalışmaları görebiliyorsunuz.

Akşamları mistik bir ortamda yemekli toplantı, seminer, kokteyl, dans, sema gösterisi ve konserler düzenleniyor. Gündüz saatlerinde ziyaretçilerini ağırlayan müze yıl boyunca açık.

Adres: Yeni Mahalle Dereyamanlı Sokak No:44 50500 Avanos/Nevşehir  Türkiye

İletişim: +90 384 511 2374

Konum

Saç Müzesi

Kapadokya Saç Müzesi
Kapadokya Saç Müzesi

Bir tutam saçla başlayan hikayeye gelin beraber göz atalım. Bu Müze Dünyanın en ilginç müzeleri arasında 6.sırada yer alıyor. Her ne kadar müzenin kurucusu Galip Körükçü olsa da 16 bin kadının emeği çok daha fazla gibi görünüyor. Bildiğiniz diğer müzeleri unutun. Çok ilginç bir hikayesi var.

Bir zamanlar çömlek ustası olan galip bey bir Fransız kadına sevdalanır. Gün gelir ayrılmak zorunda kalırlar. Kendisinden bir anı bırakmak isteyen kadın bir tutam saçını keserek duvara asar. Bu mekanı ziyaret edenler tarafından her ne kadar tuhaf karşılansa da 16 bin kadın zamanla buraya gelerek saçlarından bir tutam kesip buraya asmışlar. Bazıları kestikleri saçlarına telefon ve adreslerini de iliştirmişler. Ama bazı kötü niyetli kişiler ziyaret için geldikleri müzede bu kişisel bilgileri alıp sahiplerini rahatsız etmeye başlamışlar. Bu yüzden de müzede fotoğraf ve kamera çekimi yasaklanmış.

Her yıl bu saçlar arasında çekiliş yapılıyor ve seçilen 20 kişi tekrar Kapadokya’ya davet ediliyor. Şanslı saç sahiplerini müzenin sahibi Galip Bey bir hafta boyunca bütün masrafları karşılayarak ağırlıyor. Müze giriş ücreti 3 tl gibi sembolik bir rakam talep ediyorlar. Haftanın yedi günü saat 08:00 ile 19:30 saatleri arası ziyaretçileri kabul ediyorlar.

Adres: Yukarı, No: 24, 110. Sk., 50500 Avanos/Nevşehir

İletişim: +903845114240

Konum

Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve Açık Hava Müzesi
Zelve Açık Hava Müzesi

Peri bacalarının en çok görüldüğü yer olan Zelve Vadisi Hristiyanlığın ilk yayıldığı yer olarak bilinir. Etrafınızda çokça kilise ve manastır görebilirsiniz. Balıklı Kilise, Üzümlü Kilise ve Geyikli Kilise bunlardan birkaçı. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan Zelve tur listelerinin başında yer alıyor. Avanosa 5 km uzaklıkta yer alıyor.

Konum

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Devrent Vadisi

Devrent Vadisi, Kapadokya
Devrent Vadisi

Hayal vadisi yada diğer bir ismiyle perili vadi. Kapadokya o kadar ilginç bir yer ki her gittiğiniz yerde biraz daha şaşırıyorsunuz. Burayı farklı kılan şeyde burada bulunan peri bacalarının bazı hayvanlara özelliklede deveye benziyor olmaları. Tabi bu durum köylüler tarafından geçim kaynağı haline dönüştürülmüş. Köylülerin vadiye getirdikleri develerle ücret karşılığında resim çektirebiliyorsunuz.  Ellerini açmış dua eden Meryem Ana peribacasını da burada bulabilirsiniz.

Devrent vadisine taksi yada özel araçla gidebiliyorsunuz. Buraya giden toplu taşıma aracı maalesef yok.

Konum

Tahta Köprü

Tahta Köprü, Kapadokya
Tahta Köprü

Avanos’un iki yakasını birbirine bağlayan üç köprüden biri olan bu köprü demir ayaklar üstüne ahşap kullanılarak yapılmış. Köprünün yanındaki yoldan aşağı inerek yeşil ağaçların eşliğinde ırmak boyunca yürüyüş yapabilirsiniz. Bu köprüyü geçerek Avanos’un merkezine geçebiliyorsunuz. Yürürken sallanmasıyla meşhur olan bu köprüye bu amaçla binenler çoğunlukta.

Konum

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Sarıhan Kervansarayı

Sarıhan Kervansarayı, Kapadokya
Sarıhan Kervansarayı

Sarıhan Kervansarayı, Anadolu Selçuklu devletinin son kervansarayıdır. 772 yıllık bir tarihi olan bu yapı Sarıhan ismini yapılırken kullanılan sarı renkte kesme taşlardan almıştır. İzzettin Keykavus tarafından yaptırılan kervansaray tarihi İpek yolu üzerinde, 2 bin metrekare genişliğinde bir alana sahiptir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın denetiminde özel bir firmaya 49 yıllığına tahsis edilen Kervansaray, Saruhan Kültür ve Kongre Merkezi adıyla özel etkinlikler, düğünler ve kültür-sanat faaliyetleri veriyor. Meslevi sema gösterilerini izlemek isterseniz daha önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Tarihe düşkünlüğünüz varsa buram buram tarih kokan bu kervansarayı ziyaret etmenizi öneririm.

Ziyaret Saatleri: Haftanın 7 günü 09:00-23:00 saatleri arası ziyarete açık.

Giriş Ücreti: 3 tl. Müzekart geçerli değil.

Adres: Yeni, Kayseri Cd. 6.Km, 50500 Aktepe/Avanos/Nevşehir

İletişim: +903845113795

Konum

2. Göreme’de Gezilecek Yerler

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi
Göreme Açık Hava Müzesi

Unesco’nun Dünya Mirasları listesinde yer alan Göreme Açık Hava Müzesi, manastır hayatının başladığı ilk yerdir. Bu müzede kiliseler, mezarlıklar, şapel, yemekhaneler ve yaşam alanları bulunuyor. Yılanlı Kilise, Çarklı Kilise, Kızlar-Erkekler Manastırı, Karanlık Kilise, Elmalı Kilise, Aziz Barbara ve Aziz Basil Kiliseleri ve Tokalı Kilisesi gezebileceğiniz yerler arasında bulunuyor.

Göreme Açık Hava Müzesi Kilisesi
Göreme Açık Hava Müzesi Kilisesi

Ziyaret Saatleri: Yaz sezonunda 08:00-19:00 Kış sezonunda 10:00-16:15 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Giriş Ücreti: 75 tl dir. 18 yaş altı öğrencilere giriş ücretsizdir. Müze Kart geçerlidir. Karanlık Kiliseye giriş için ek bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Adres:  50180 Göreme/Nevşehir Merkez/Nevşehir

İletişim: +903842712167

Konum

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Aşk Vadisi

Aşk Vadisi, Kapadokya
Aşk Vadisi, Kapadokya

Bağlıdere Vadisi olarak da bilinen Aşk Vadisi nice evlilik tekliflerine şahitlik etmiş. Romantik anlar yaşamak isteyenlerin özellikle tercih ettikleri en güzel vadilerden biri. Aşk Vadisi uçhisar yolu üzerinde bulunuyor. Balon turlarının düzenlendiği bu vadinin içerisine araçla girmek çok zor. Yapılan safarilerle çevreyi görme imkanınız oluyor. Kapadokya Kırmızı tura katılarak vadiyi keşfedebilirsiniz. Sevgilinize aşkınızı dile getirmek ve evlilik teklifi etmek isterseniz Aşıklar Tepesi seyir alanı tam size göre bir yer.

Konum

3. Çavuşin’de Gezilecek Yerler

Kızılçukur Vadisi

Kızılçukur Vadisi, Kapadokya
Kızılçukur Vadisi

Kapadokya’nın tüm karakteristik özelliklerini taşıyan bu vadi, kızıl tüf kayalardan oluşuyor. Gün batımı sırasında kayaların oluşturduğu kızıllık harika bir görsel şölen yaşamanızı sağlıyor. Vadinin uzunluğu yaklaşık 1,5 km. Çok girintili ve çıkıntılı bir vadi olmasından dolayı iç kısımları gezmek biraz zor. Atv, jeep yada at ile içerilere giremiyorsunuz. Bunun için bisikletle yada yürümeniz gerekiyor. Burada bulunan kiliseler bölgenin en eski kiliselerinden oluşuyor. Kapadokya vadilerini en iyi bir şekilde gezebilmek için size yardımcı olacak Kapadokya turlarını tercih edebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Turlarla geldiyseniz hiçbir ücret ödemiyorsunuz. Kendiniz geldiyseniz 3 tl ücret ödüyorsunuz.

Konum

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Vaftizci Yahya Kilisesi

Vaftizci Yahya Kilisesi
Vaftizci Yahya Kilisesi

Kapadokya’nın en eski kiliselerinden biri olan Vaftizci Yahya Kilisesini diğer kiliselerden ayıran özelliği  en geniş alana sahip olması. O zamanın dini inançlarının ve yaşam tarzlarının resimlerle yansıtıldığı freskler bulunuyor. Girişin arkasında kaya içerisine oyulmuş Vaftizci Yahya’ya adanmış freskler var. Bu freskler bayağı tahrip olmuş durumda. Aziz Hieron’a ait kutsal emanetlerin burada saklandığı söyleniyor.

Konum

Rahipler Vadisi (Paşabağı)

Rahipler Vadisi (Paşabağı)
Rahipler Vadisi (Paşabağı)

Şapkalı peribacalarının ilginç oluşumlarını görebileceğiniz bu vadinin diğer bir ismi de Paşabağı’dır. Peri bacalarından birinin içinde Aziz Simeon adına yapılmış bir şapel bulunuyor. Rivayete göre Aziz Simeon’un halk arasında mucizeler yarattığı söylentileri ortaya çıkar. Halkın aşırı ilgisinden kaçan Siemon bu şapelde 15 yıl inzivaya çekilir. Avanos’a 3,5 km mesfede bulunan vadi görülmeye değer.

Konum

4. Uçhisar’da Gezilecek Yerler

Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi
Güvercinlik Vadisi

Uçhisar’dan başlayıp Göremeye kadar uzanan 4 km lik geziniz sırasında, burada yaşayan insanların kayalara açtıkları güvercin yuvalarına rastlarsınız. Bu vadi ismini de burada çokça bulunan Güvercinlerden almış. Vadiyi gezerken yemyeşil üzüm bağlarını, güvercin yuvalarını ve 20 metre yüksekten akan şırıl şırıl şelalenin hem sesiyle hem de görüntüsüyle kendinizi bambaşka bir Dünya’nın içerisinde hissedeceksiniz. Bu Vadiyi araçla yada safari turlarıyla gezme imkanınız maalesef yok. Ya tabana kuvvet yürüyerek gezeceksiniz yada oradaki güvercinler gibi kuş bakışı seyredeceksiniz. Tercih sizin.

Konum

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi
Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi bölgenin en yüksek yerinde bulunmasından dolayı Kapadokya’nın eşsiz güzellikteki manzarasını tamamen gözler önüne seriyor. Bölgenin her yerinden görülebilen Uçhisar Kalesi özellikle gün batımında seyrine doyulmaz bir hal alıyor. Kapadokya’ya özgü devasa büyüklükteki balonların gök yüzünde nasıl süzüldüğünü bu kaleden rahatlıkla seyredebilirsiniz.

Giriş Ücreti:   Öğrenci 3,25tl- Tam bilet 6,50 tl ‘dir.  Müze kart geçerlidir.

Konum

5. Ürgüp’te Gezilecek Yerler

Asmalı Konak

Asmalı Konak, Nevşehir
Asmalı Konak

İzleyicileri ekran başına kilitleyen, bir zamanların efsane dizisi olan Asmalı Konağın çekimlerinin yapıldığı yerdeyiz. Nurgül Yeşilçay, Özcan Deniz ve Selda Akkor gibi ünlü isimlerin rol aldığı dizi artık devam etmese bile akıllara çoktan kazınmış durumda. Bu dizi insanları o kadar kendine bağladı ki diziye kendini kaptıran çoğu hanım ocaktaki yemeğini yaktı. Bir zamanlar küçük, büyük demeden herkesin severek izlediği bir diziydi.

Asmalı Konak
Asmalı Konak – Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Asmalı Konak dizisinin Nevşehir turizmine oldukça büyük katkıları oldu. Dizinin çekildiği yeri görmek isteyen hayranları yıllar geçmesine rağmen adeta akın ediyor. Dizi Şehirle o kadar bütünleşmiş durumdaki konağın girişine anıtı yapılmış. Sizde aradan uzun zaman geçmesine rağmen hala bu efsane diziyi unutamadıysanız mutlaka, yerinde gezip görün derim. Kapadokya’da gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeyi unutmayın.

Giriş Ücreti:

Adres: Yunak, Hacı Hafız Sokak No:8, 50400 Ürgüp/Nevşehir

İletişim: +903843418930

Konum

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Temenni Tepesi

Temenni Tepesi
Temenni Tepesi

Ürgüpün en yüksek tepesi olan Temenni Tepesinden bakıldığında Şehrin tamamını ve Erciyes Dağı görülebiliyor. Buraya gelenlerin bez bağlayıp dilek dilemelerinden dolayı adı ”Temenni” olarak kalmış. Burası kutsal bir yer olarak kabul ediliyor. Pek çok mezar var. 3. Alâeddin Keykubat’ın mezarının da bu tepede olduğu söyleniyor.

Tepenin ortasındaki kümbet Ürgüp Tahsinağa Halk Kütüphanesi olarak kullanılıyormuş. Anadolu’nun en eski kütüphanelerinden biri olan bu kütüphane ilçe merkezine taşınınca bir kaç eser haricinde pek bir şey kalmamış. İlk gezici kütüphanenin kurucusu olan Mustafa Güzelgöz, Amsterdam’da yılın kütüphanecisi seçilerek bir zamanların ABD Başkanı Kennedy tarafından ödüllendirilmiş. Buraya gelmişken el yazması kitapların tozlu sayfalarında tarihi bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz.

Adres: Temenni, Kılıç Arslan Cd. No:21, 50400 Ürgüp/Nevşehir

Konum

Gomeda Vadisi

Gomeda Vadisi
Gomeda Vadisi

Gomeda vadisi Ürgüp e 5km mesafede bulunan Mustafakemalpaşa’dan başlıyor. Diğer vadilerden biraz farklı. Peribacalarına burada rastlayamıyorsunuz. İçerisinde korku ve gerilim filmleri çekildiğinden midir bilmem ama insana biraz ürkütücü gelmiyor değil. Dıştan bakıldığında bir kaleyi veya birkaç katlı apartmanı andıran güvercinlikleri ile ünlü bu vadi yaklaşık 600 ev, 2 kilise, 2 nekropol ve 1 yeraltı şehrini içerisinde barındırmış. Kendine özgü ayrı bir güzelliği ve farklı bir atmosferi var.

Konum

6. Derinkuyu’da Gezilecek Yerler

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri
Derinkuyu Yeraltı Şehri

Nevşehir- Niğde karayolu üzerinde ve Nevşehir’e 30 km uzaklıkta bulunan en büyük yeraltı şehridir. Tarihi yerler arasında bulunan Derinkuyu ismini içinde bulunan derin kuyulardan almış. Bu devasa Şehirde binlerce insanın barınacakları ve  ihtiyaçlarını karşılayacakları alanlar bulunuyor. Derinkuyu’da bir misyonerler okulu, günah çıkartma yeri, vaftiz havuzu ve ilginç bir kuyu da dikkat çekenler arasında.

Roma İmparatorluğu’nun zulmünden kaçan ilk Hıristiyanlar bu şehirlerde saklanarak Romalı askerlerin zulmünden kurtulabilmişler. Derinkuyu’nun altında 500’e yakın yeraltı şehri bulunuyor. Kapıları şuan halen oturulmakta olan evlere açıldığı için ev sahipleri tarafından bu yeraltı şehrinin bazı kısımları depo olarak kullanılıyor.

Giriş Ücreti: 50 tl’dir Müzekart geçerlidir.

Konum

7. Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi 
Ihlara Vadisi 

Ihlara Vadisi Kapadokya’da gezilecek yerler arasında ilk başlarda yer alması gereken bir vadi. Aksaray sınırları içerisinde bulunan vadi, göz kamaştırıcı güzellikte bir o kadarda yorucu yerlerindendir. 14 km boyunca devam eden vadide 105 tarihi eserden sadece 14 tanesi günümüze kadar ulaşabilmiş.

Ihlara Vadisi 
Ihlara Vadisi – Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Hazineye giden yolun başlangıcı. Ne demek istediğime gelince Ihlara vadisi yolları çilelidir. Merdivenleri yorar insanı. Tam 397 basamak. Dile kolay ama inanın aşağıya indiğinizde bu zorlu yürüyüşe değdiğini göreceksiniz. Adeta cennetten bir parça. Yemyeşil ağaçların arasında akan suların sesi, doğa harikası mağara evler ve buram buram tarih kokusu size unutamayacağınız izler bırakacak. Nevşehir’e kadar gelmişken uğramadan dönmeyin derim.

Konum

Kapadokya’da Gezilecek Yerler ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz Kapadokya Gezi Rehberi Yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir