KAYAK MERKEZLERİDOĞU ANADOLUKARSTÜRKİYE

Sarıkamış Kayak Merkezi | Kars

Sarıkamış Kayak Merkezi, Sarıçamlar diyarı. Kart postallık görüntülere sahip olan bu dağ ülkemizin güzel şehirlerinden biri olan Kars’ta bulunuyor.

Sarıkamış Kayak Merkezi hem bölgeye yağan karın cinsi hem de doğal güzellikleriyle adeta cazibe merkezi haline gelmiş durumda. Dünyada kaymak için en iyi yer olarak bilinen Alpler’de görülen kristal kar sadece burada görülüyor. Kar tanelerinin ilk düştüğü ve uzun süre boyunca yerde kaldığı yer olan kayak merkezi Sarıçam ormanlarıyla kaplı, müthiş bir görsel güzelliğe sahip. Sarıkamış kayak merkezinde kayak pistlerinde çığ tehlikesi neredeyse hiç yok. Ayrıca pistlerin sarı çam ormanlarıyla çevrili olmasından dolayı kayak severler rüzgar dan etkilenmiyorlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Kayak Merkezleri

Bu kayak merkezleri ile ilgili bütün detayları öğrenmek için linkin üzerine tıklamanız yeterli olacaktır.

Sarıkamış Kayak Merkezi

Kış turizmi ve kış sporları açısından önemli bir yere sahip. Türkiye’nin birinci derecede öncelikli olan, 5 kayak merkezinden bir tanesi olma özelliğini taşıyor. Popüler bazı kayak merkezlerine nazaran çok yüksek fiyatlar ödemeden keyifle tatil yapabileceğiniz güzel bir seçenek.

Sarıkamış Kayak Merkezi Nerede?

Sarıkamış Kayak Merkezi, Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Kars ili sınırları içerisinde bulunuyor. Sarıkamış İlçesinin içerisinde Çamurlu Dağında bulunan merkez 2200 metre ile 2900 metre yükseklikleri arasında bulunan bir platoda bulunmaktadır.

Sarıkamış Kayak Merkezine Nasıl Gidilir?

Kars şehir merkezine 50 km uzaklıkta bulunan kayak merkezine il dışından gelecekler için, otobüs, uçak ve Doğu ekspresi ile pek çok ulaşım imkanı var. Şehir merkezine ulaştıktan sonra sizin kayak merkezine ulaşımınızı sağlayacak dolmuş ve taksiler bulunuyor. Uçakla gelmeyi tercih ettiyseniz havalimanından buraya doğrudan ulaşım araçları bulunuyor. Havalimanı ile kayak merkezi arası 40 km’dir. İstanbul’dan uçakla Kars 2 saat sürüyor. Anadolu Jet, Pegasus ve THY’nin günlük seferleri de bulunuyor.

Sarıkamış Kayak Merkezi
Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezine Ne Zaman Gidilir?

Kar yağışlarının en fazla olduğu dönem olan Aralık ve Mart ayları arasında gitmenizi tavsiye ederim. Çünkü kar kalınlığı kayak için en uygun seviyelere bu dönemde ulaşıyor. Bazı dönemlerde Nisan ayında da bu kristal karlar düşebiliyor. Eğer sizde Nisan ayına tatilinizi ayarladıysanız mutlaka gelmeden önce otellerden hava durumu ve karın son haliyle ilgili bilgi almanızı öneririm.

Sarıkamış Kayak Merkezi Pistleri

Sarıkamış Kayak Merkezi Pistleri
Sarıkamış Kayak Merkezi Pistleri

İlçe merkezinin güneydoğusunda bulunan Cıbıltepe, batısında Süphan Dağı, doğusunda ise Ağbaba kayak merkezleri bulunuyor. Çamlar arasında toplam 12 kilometreyi bulan ve  5 etaplı piste sahip 2500 rakımlı Cıbıltepe muhteşem bir doğal güzelliğe sahiptir. Bünyesinde toplam 7 adet pist ile hizmet vermekte olan  Sarıkamış Kayak Merkezinde en uzun pist 3500 m’dir. Kayak alanının yüksekliği 2100 metre ile 2634 metre aralığındadır. En yüksek tepesi Bayraktepedir. Bir adet teleski tesisi ile iki adet telesiyej bulunmaktadır.

Her kayak merkezinde olduğu gibi pistlerin farklı zorluk seviyeleri vardır. Başlangıç ve orta seviye pistleri en yoğun olan pistler. Başlangıç ve orta seviyeler için, yeşil-mavi renk, orta ve zor seviyeler içinde kırmızı ve siyah renkler bulunuyor.

Acil Durumlarda Ne yapılmalı

Evet kayak çok zevkli bir spor dalı ama güzel vakit geçirmek ve de eğlenmek için çıktığınız dağ zirvelerinde bazen hiç hoş olmayan durumlarla karşılaşılabiliyor. Kaybolma durumunda, yaralanma vakalarında yada acil bir durum olduğunda öncellikle panik yapmamanız gerekiyor. Bulunduğunuz bölgede sizler için düzenlenmiş uyarı levhaları bulunuyor. Levhaların üzerinde de sayılar var. 156 jandarmayı arayarak bu bilgileri ve bulunduğunuz pisti arayarak yardım istemelisiniz. Arama kurtarma ekibinin en kısa zamanda yanınızda olacağından emin olun.

Sarıkamış Kayak Merkezi
Sarıkamış Kayak Merkezi

Yeme – içme ücretleri

Daha önce hiç kayak merkezine gitmediyseniz, gidenlerden bu tür yerlerde yeme içmenin ne kadar pahalı olduğunu da mutlaka duymuşsunuzdur. Tabii her kayak merkezinin fiyatları aynı değil. Popülerliğine göre yeme-içme fiyatları değişen kayak merkezlerinin içerisinde Sarıkamış Kayak Merkezinin ücretleri daha uygun. Bir klasik haline gelen karlar üzerinde sucuk ekmek yemek bazı kayak merkezlerinde abartı fiyatta olabiliyor. Her ne kadar bütçeleri biraz zorlasa da bu muhteşem lezzetten mahrum kalmayıp, yemeden gelmeyin derim.

Yanınıza Almanız Gereken Kayak Ekipmanları

 • Kask,
 • Dizlik,
 • Bere,
 • Kulaklık,
 • Kar gözlüğü
 • Dizlik
 • Eldiven,
 • Kafa bandı,
 • Kemer,
 • Külotlu Çorap/İçlik
 • Termal içlik,
 • Boğazlı Kazak
 • Kayak montu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir