TÜRKİYEİÇ ANADOLUKAPADOKYA

Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya gezi rehberi bu güzel bölgeyi merak edenler için harika bir klavuz olacak. Kapadokya’ya ait bütün özellik ve güzellikleri beraber keşfedeceğimiz bu yolculuğa hadi başlayalım.

Kapadokya Dünyanın 5. Harikası

Kapadokya’nın doğal oluşumları, her yeri ayrı ayrı tarih kokan taş evleri, bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış yeraltı şehirleri, uçsuz bucaksız vadileri, kiliseleri ve daha birçok özellikleri sadece Türkiye’dekilerin değin Dünyanın da dikkatini ve ilgisini çekiyor. Milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapan Kapadokya Times Gazetesi’nde yayımlanan “Dünya’nın Yeni 25 Harikası” listesinde 5. sırada yer alıyor. 1985 ten beri Unesco Dünya Kültür Mirasları listesinde yer alan Nevşehir’e bağlı olan Göreme bulunuyor. Göreme içinde kullanılan şöyle bir tabir var ‘görmeden ölme!’.

Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya’nın Oluşumu

Kapadokya'nın Oluşumu
Kapadokya’nın Oluşumu

Nevşehir’de bulunan bu bölgenin geçmişi tam 60 yıl öncesine dayanıyor. Erciyes Dağı, Güllü Dağı ve Hasan Dağından püsküren lav ve küller zamanla yumuşak tabakanın rüzgar ve yağmur suları ile aşınmasına sebep olmuş. Bugünkü muhteşem doğa harikası peribacaları ve insanı uçsuz bucaksız hayallere daldıran harika vadiler ortaya çıkmış. Doğal sebeplerden oluşan bu bölgede, yaşamış olan insanların peribacalarını oyarak içerisinde kendilerine yaşam alanları oluşturmaları da zaten harika bir görsele sahip olan Kapadokya’yı daha ilginç ve farklı bir hale getirmiş.

Kapadokya Nerede?

Kapadokya Dünyada eşi benzeri olmayan güzellikte bir bölge olmasıyla birlikte, Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri’yi kapsayan büyük bir bölge. Nevşehir’e bağlı olan Kapadokya İç Anadolu Bölgesinde yer alıyor. Bölgenin vadilerinin Kızılırmak vadileriyle birleşmesi de bölgenin önemini daha da artırıyor.

Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Kapadokya'ya Ne Zaman Gidilmeli?
Kapadokya Gezi Rehberi

Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan Kapadokya’yı gezmenin bana göre bir mevsimi yok. Her gidişinizde farklı bir atmosferin içerisinde buluyorsunuz kendinizi. İlkbaharda çiçek açmış ağaçlarla kuş sesleri arasında yürümenin keyfi, yazında üzüm bağları arasında çıktığınız vadi gezintilerinin hissiyatı bambaşka. Sonbaharda özellikle gün batımında peribacalarının oluşturduğu kızıllıkla ortaya çıkan görsel şölen, kışında bir bölümü karlar altında kalmış peribacalarının o eşsiz kartpostallık görüntüsü. Tercih size kalmış.

Doğa yürüyüşü, atv, bisiklet yarışları gibi aktivitelerin yanı sıra, bölgenin en büyük festivali olan Cappadox Festivaline katılmak istiyorsanız yaz aylarını tercih etmelisiniz. Balon turuna katılmak isterseniz de bunun için hava şartları çok önemli. Rotasını rüzgarın belirlediği balon uçuşları bazen fazla rüzgar nedeniyle yada olumsuz hava koşullarından dolayı iptal olabiliyor. Bu yüzden balon turları içinde yaz aylarını tercih etmenizi öneririm.

Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya Gezisine Ne Kadar Zaman Ayırmalı?

Kapadokya Gezisi
Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya öyle günü birlik gidip gezilecek yerlerden biri değil. O kadar çok gezilecek yer ve yapılacak aktivite var ki en az 3 gününüzü ayırmalısınız. Her şeyden keyif alarak detaylı bir şekilde gezeyim derseniz de 1 haftanızı ayırmanız lazım. Farklı mevsimlerde yapacağınız  3’er günlük gezi turunu daha çok beğeneceğinizi düşünüyorum.

Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya’ya Nasıl Gidilir?

Araçla;

Kapadokya'ya Araçla Nasıl Gidilir?
Kapadokya’ya Araçla Gidiş

Eğer arabanız varsa işiniz kolay. Çünkü Kapadokya çok geniş alanlara sahip bir bölge. Bir yerden diğer bir yere giderken arabanızın olması sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Eğer tur firmalarıyla anlaşmadıysanız araçla gelmenizi yada Nevşehir Havalimanından araç kiralamanızı tavsiye ederim.

Kapadokya’ya İstanbul’dan gelmeyi düşünüyorsanız D260 Ankara-Kırşehir karayolunu takip ederek ulaşabilirsiniz. İstanbul-Kapadokya arası 734 km olan yol yaklaşık 8 saat civarında sürüyor.

Otobüsle;

Kapadokya'ya Otobüsle Nasıl Gidilir?
Kapadokya’ya Otobüsle Gidiş

Kapadokya’ya ulaşım genellikle Karayoluyla sağlanıyor. Pek çok otobüs firmasının ve tur şirketinin, bir çok şehirden direk Nevşehir, Ürgüp ve Göremeye seferleri bulunuyor. İstanbul- Ankara otobanıyla bölgeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Karadeniz Bölgesinden gelecekler için Samsun yolu, Ege Bölgesinden gelecekler içinde Afyon yolunu kullanmalarını öneririm. İstanbul-Nevşehir Arası yol yaklaşık 9-10 saat sürebiliyor.

Uçakla;

Kapadokya'ya Uçakla Nasıl Gidilir?
Kapadokya’ya Uçakla Gidiş

En rahat ve en kolay ulaşım aracı olan uçaklar genellikle boşa geçmesini istemediğimiz vakitlerimizin kurtarıcısı. Kapadokya’ya gelebilmek için Nevşehir merkeze 100 km mesafede bulunan Kayseri Havalimanı, diğeri ise 26 km uzaklıkta olan Kapadokya Havalimanı‘nı tercih etmelisiniz. Havalimanına inen Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet firmalarının servis hizmetleri bulunuyor. Bu servislere binerek istediğiniz Ürgüp, Nevşehir gibi bazı noktalara gidebiliyorsunuz. Taksiyle gitmeyi düşünürseniz de fiyatının bayağı paha olduğunu unutmayın derim. Firma servislerinin fiyatları da gayet uygun.15-20 tl civarında tutuyor.

Trenle;

Kapadokya'ya Trenle Nasıl Gidilir?
Kapadokya’ya Trenle Gidiş

Trenle seyahat etmeyi sevenlerdenseniz güzel bir gezi olması hayaliyle çıkın yola. Trenle çıktığınız bu nostaljik yolculukla sadece Kayseri’ye gidebiliyorsunuz. Kayseri’ye ulaştıktan sonra otobüslerle Nevşehir’e ya da Göreme’ye ulaşabilirsiniz. Kayseri-Nevşehir arası 81 km’dir.

Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya Şehir İçi Ulaşım Bilgileri

Kapadokya’ya bir yerden başka bir yere gidebilmek için oldukça uzun bir yol kat etmeniz  gerekiyor. Çünkü Kapadokya geniş bir alana yayılmış bir bölge. Bu sizin için hem zaman kaybı hem de yorucu bir gezi geçirmenize neden olacak. Benim size tavsiyem arabanız varsa onunla gelmeniz. Eğer kendi aracınız yoksa bazı firmalardan uygun fiyatlı araç kiralayabilirsiniz. Dolmuşlar büyük ölçüde sizin ihtiyaçlarınızı karşılamayacaklardır. Dolmuşlarla istediğiniz her yere gitmeniz pekte mümkün değil. Ayrıca sefer sayıları da çok az. Diğer bir seçenek olan taksilere gelince evet fiyatları biraz pahalı. Tercih size kalmış ama bana sorarsanız eğer geziye birkaç katıldıysanız araç kiralamanız çok daha mantıklı ve ucuz olacak.

Kapadokya Gezi Rehberi yazımı okuduysanız Kapadokya ile ilgili daha fazla detaylı bilgi edinmek için sizler için hazırladığım aşağıdaki yazılara da göz atmanızı tavsiye ederim.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler-Doğal Güzellikler

Kapadokya’da yapılacak Aktiviteler-7 Harika Etkinlik

Kapadokya Otelleri-Mağara Evleri 

Kapadokya Restoranları-Nerede Ne Yenir?

Kapadokya Balon Turu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir