YURT DIŞIMOSKOVARUSYATARİHTE YOLCULUK

Kurtarıcı İsa Katedrali | Moskova

Kurtarıcı İsa Katedrali görkemiyle ve ihtişamıyla Moskova’yı gezmeye gelenlerden büyük ilgi görüyor. İlginç yıkılışı ve yeniden yapılış hikayesi ile merak uyandıran katedrali Moskova’ya gelip de gezmeden, en azından bir resim çektirmeden giden yoktur. Turistik amaçlı gezilerde yapısı ve heybetiyle ilgi odağı haline gelmiş durumda. Moskova’da gezilip görülecek pek çok katedral ve kilise bulunuyor. Ayrıca hepsinin de ortak noktası oldukça gösterişli olmaları.

Moskova’nın bir diğer gösterişli ve masal kitaplarından fırlamış gibi duran Aziz Vasil Katedrali ile Moskova’da Gezilecek Yerler ile ilgili yazılarımın dikkatinizi çekeceğini düşünüyorum.

İçindekiler

Kurtarıcı İsa Katedrali

Kutsal İsa Kilisesi heykelleri ile ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.
katedralin üst kısmında bulunan heykeller

Kurtarıcı İsa Katedrali’de oldukça gösterişli ve ince işçilikle yapılmış katedraller den  biri. Rusya’nın başkenti Moskova’da yer alan katedral Moskova Nehri’nin kıyısında bulunuyor.

1812 yılında Fransızlarla Ruslar arasında başlayan savaş 2 yıl sürüyor. Fransızların lideri olan Napolyon, Büyük Vatanseverlik Savaşı olarak bilinen saldırı da yenilgiye uğruyor. Ordusu’nun yüzde 10’undan daha azının hayatta kalması sonucunda Napolyon geri çekilmek zorunda kalıyor.

Katedral’in Uzun Süren Yapımı

Rus halkının Napolyon ordusundan kurtarılmasının onuruna, Çar I. Aleksandr, Kurtarıcı İsa Katedrali’nin yapılmasını emrediyor. Fakat Katedralin yapım aşaması çok uzun yıllar sürer. Rus ressamlar yıllar boyunca katedralin içini süslemekle uğraşırlar. Nihayet beklenen gün gelir ve 1883 yılında III. Aleksandr tarafından açılışı yapılır.

Meryem Ana ve Hz.İsa heykelleri
Meryem Ana ve Hz. İsa heykelleri

Ancak 1931 yılında Stalin tarafından yapım aşaması yıllar süren katedralin yıkılarak yerine büyük bir Sovyet Sarayı yapılması emredilir. Bazı parçalar ve kabartmalar çıkarılarak Donskoy Manastırı’nda sergilenir. Katedrali yıkmak için bir çok patlama gerçekleştirilmesi ve bunun sonucunda ortaya çıkan çöplerin temizlenmesi 1 yılı bulur.

Yapım çalışmaları sırasında oldukça büyük engeller ortaya çıkar. Moskova Nehri yakınlarında bulunmasından dolayı taşkına maruz kaldı. Fon yetersizliği ve II. Dünya Savaşı’nın başlaması gibi nedenlerden dolayı Saray’ın yapımına bir türlü başlanılamaz. Bütün bu sorunlardan sonra Saray’ın yapımından vazgeçilir ve açık yüzme havuzuna çevrilir.

Kurtarıcı İsa Katedrali heykelleri
Katedralin dışındaki heykeller

Sovyet egemenliğinin sona ermesiyle, Rus Ortodoks Kilisesi, katedralin tekrar inşa edilmesi için 1990 yılında izin alır. Ancak 1 yıl sonra temelleri atılabilir. Orijinal planlara uyularak tekrar yapılması için Restoratör Aleksey Denisov’a çağrılır. Halk tarafından toplanan bağışlarla 2000 yılında inşası tamamlanır. Katedralin yapım aşaması sırasında yaşanılan ekonomik sıkıntılara rağmen, bu kadar para harcanması çok büyük tepkilere yol açar.

Kurtarıcı İsa Katedrali, Dünya'nın en yüksek Ortodoks Hristiyan Katedralidir.
Katedralin tavan kısmı

Şu anki Katedral Moskova Nehri’nin yakınında bulunuyor. 103 metre yüksekliğinde olan yapı Dünya’nın en yüksek Ortodoks Hristiyan Katedrali olma özelliği taşıyor. Çok geniş bir alana sahip olan yapı 10 bin kişi ağırlayabilecek kapasitesiye sahip. Rus tarihinin en önemli simgesi haline gelmiş tapınak, önemli dini ve politik toplantılara ev sahipliği yapıyor. Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katıldığı Noel ve paskalya kutlamaları bu ihtişamlı katedral de yapılıyor.

Kurtarıcı İsa Katedrali’ne Boyalı Saldırı

Kurtarıcı İsa Katedrali, ilk olarak punkçı kızların saldırılarına maruz kaldı. Devlet Başkanı Vladimir Putin aleyhine eylem yaptıkları gerekçesi ile 2 yıl hapis cezasına çarptırıldılar. Bu saldırının ardından yeni bir saldırı gerçekleşti. Katedrali ziyaret amacıyla gelen bir kişi elindeki boya ile ikonları boyayarak zarar verdi. Münih’te yoga ve dans hocası olarak görev yapan 62 yaşındaki Yuri Piotrovski isimli kişinin akli dengesinin yerinde olmadığı, aynı zamanda  Hıristiyanlık karşıtı düşüncelere sahip olduğu söyleniyor.

Kurtarıcı İsa Katedrali, Kutsal Emanetler
Kutsal Emanetler

Kutsal Emanet Kuyruğu

Ortodoks Hristiyanlarına göre 7 Ocak Hazreti İsa’nın doğum günü sayılıyor. Bugün yapılan Noel Ayinleri için Yunanistan’ın Aynoroz Manastırı’ndan getirilen Kutsal emanetler katedralde sergileniyor. Hristiyan alemi için çok önemli olan bu ”Kutsal Emanetleri” görmek isteyenler Kutsal İsa Katedrali önünde yaklaşık 12 kilometreyi bulan uzun kuyruklar oluşturuyorlar. Kuyruğa giren bir kişinin kiliseye ulaşması için bazen 12 saate kadar beklemesi gerekiyor.

Önemli dini ve politik törenlere ev sahipliği yapmış olan katedrali Moskova geziniz sırasında mutlaka gezmenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir