YURT DIŞIMOSKOVARUSYA

Moskova’da Gezilecek Yerler | Görülmesi Gereken 17 Güzel Yer

Moskova’da Gezilecek Yerler listesi oldukça kabarık. Ziyaret edilebilecek yerlerin oldukça fazla olduğu şehir 1480 yılında Rusya’nın Başkenti olduktan sonra daha önemli bir merkez haline gelmiş. Doğal güzelliklerinden ziyade tarihi dokuları oldukça dikkat çekici. İnce bir işçilikle işlenmiş harika görselliğe sahip gezilecek pek çok yer var.

Moskova’da Gezilecek Yerler Listesi

 1. Kızıl Meydan
 2. Aziz Vasil Katedrali
 3. Kremlin Sarayı
 4. Arbat Caddesi
 5. Lenin Mozolesi
 6. Kutsal İsa Katedrali
 7. Devlet Tarih Müzesi
 8. Gum Alışveriş Merkezi
 9. Puşkin Müzesi
 10. Bolşoy Tiyatrosu
 11. Matruşka Müzesi
 12. Ostankino TV Kulesi
 13. Tretyakov Devlet Galerisi
 14. Nazım Hikmet’in Mezarı
 15. Moskova Metrosu
 16. Novodevichy Rahibe Manastırı ve Mezarlığı
 17. Moskova Sirki

1. Kızıl Meydan

Moskova'da Gezilecek Yerler Listesi pek çok tarihi yapı ile dolu.
Kızıl Meydan, Moskova’da Gezilecek Yerler

Şehrin kalbinin attığı yer olan Kızıl meydan, Moskova’nın en fotojenik ve kalabalık yeri. Bunun sebebide meydanın hemen yanında rengarenk görüntüsüyle harika bir görselliğe sahip olan Aziz Vasil Katedrali. Diğer bir yanda da Lenin Mozolesi’nin muhteşem yapısının bu bölgedeki kalabalığın artmasında katkısı oldukça büyük.

1990 yılında Unesco Dünya Mirasları Listesine alınmış. Moskova’da gezilecek tarihi ve turistik yerlerin önemli bölümü meydanda ve meydana yakın yerlerde bulunuyor. Orjinal adı Krasnaya olan meydan 400 metre uzunluğunda kesme taşlarla kaplı.

Eskiden tüccarların mallarını sattıkları pazar yeri ve pek çok şehrin bağlantı noktası olan meydan, pek çok idam cezalarına şahit olmuş. Geçit törenleri ve gösteriler bu meydanda düzenlenmiş. Meydan’da düzenlenen en önemli kutlamalar 1 Mayıs ve 7 Kasım tarihlerindeki geçit törenleridir.

Kızıl Meydan’a geldiğinizde Aziz Vasil Katedrali ve Lenin Müzesini gezdikten sonra arkasında bulunan Kremlin sarayını gezebilirsiniz. Önünde bulunan tam 1200 yıllık bir geçmişi bulunan GUM alışveriş merkezine yönelebilirsiniz.

Moskova’da Gezilecek Yerler

2. Aziz Vasil Katedrali (Saint Basil’s Cathedral)

 Moskova'da gezilecek yerler listesi Aziz Vasil Katedrali ile daha da güzelleşiyor.
Aziz Vasil Katedrali

Aziz Vasil Katedrali, Rusya’nın en meşhur sembollerinden biridir. Diğer bir adı  Saint. Basil’s olan bu yapı Moskova Şehri’nin Kızıl Meydanın da sanki masallardan bir parça gibi durmaktadır. Soğan şeklini andıran rengarenk kubbeleri, her bir yerindeki farklı işleme ve desenleri ile Şehrin meydanında adeta görsel bir şölen yaşatıyor.

Moskova’yı ziyaret etmek için gelen her turistin listesinde Aziz Vasil Katedrali mutlaka en üst sıralardadır. Görüntüsünün Kremlin Sarayına benzemesinden dolayı…DEVAMI

Moskova’da Gezilecek Yerler

3. Kremlin Sarayı

Moskova'da Gezilecek Yerler Listesi Kremlin sarayı ile daha bir anlam kazanıyor.
Kremlin Sarayı’nın uzaktan görüntüsü

Moskova Nehri’nin kuzeyinde bulunan Kremlin Sarayı, 12 yy’da ahşap olarak inşa edilmiş. Fakat Rusya’ya yapılan Moğol saldırıları sonucunda yerle bir olmuş. Bunun üzerine Rusya’ya yeni bir saray yaptırmak isteyen Korkunç İvan, İtalyan mimarları ve Rusları seferber eder. 1482-1495 yılları arasında Kremlin Sarayı’nın yapımı tamamlanır. Saray’ın yanına Dünya’nın en büyük çanı ve 40 tonluk çan topu yapılır. Borovitsky Tepesi’ni kaplayan muhteşem görselliğe sahip yapı uzunluğu 2 kilometreyi aşan savunma duvarı ile çevrili.

Saray şu anda Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in ikametgahı olarak kullanılıyor. Müze haline çevrilmiş sarayın sadece belirli bölümlerini gezilebiliyor. Müze’nin içerisinde 5 adet katedral ile silahlık  bölümü bulunuyor. Moskova’da Gezilecek Yerler Listesi ‘nin ilk sıralarında yer alan müzede sergilenen Rusya Ulusal Hazinesi gelen ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi görüyor.

Perşembe günleri hariç her gün 09:30-18:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Moskova’da Gezilecek Yerler

4. Arbat Caddesi

Arbat caddesi sokak sanatçılarının yaptıkları eserlerle güzelleşiyor.
Arbat Caddesindeki sokak sanatçıları

Moskova’nın en turistik caddelerinden olan Arbat caddesi, bizim İstiklal caddesine çok benziyor. 15.yüzyıldan günümüze ulaşmış olan cadde 1 km uzunluğuyla oldukça merkezi bir konuma sahip. Cadde üzerinde kafeler, restoranlar ve mağazalar bulunuyor. Her bir köşe sokak şarkıcıları ve resim yapanlarla dolu. Kafanızı kaldırdığınızda cadde boyunca tarihi binaları seyretmekten boynunuza ağrılar girebilir.

Prenses Turandot ve Şair Bulat Okudzhava’nın heykelleri cadde üzerine yapılarak buranın önemi ve özelliği daha artmış. Günün her saati canlılığını koruyan cadde özellikle yaz aylarında tıklım tıklım dolu oluyor. Sizde alışveriş yapmayı sevenlerdenseniz hem alışverişinizi yapıp, eski yapılar sayesinde tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz.  Kendinize yada sevdiklerinize bu güzel şehirden birer hatıra olması için etrafta bulunan mağazalardan hediyeler alabilir ve bulduğunuz bir tabureye oturup resim yapan sokak sanatçılarına karakalem resminizi çizdirebilirsiniz. Bir kafeye oturup kahvenizi yudumlarken sokak şarkıcılarının söyledikleri şarkıları dinlemek ve eşlik etmek keyifli olacaktır.

Moskova’da Gezilecek Yerler

5. Lenin Mozolesi

Lenin Mozolesinde Vladimir İlyiç Leninin mumyalanmış mezarı bulunuyor.
Lenin Mozolesi

Kızıl meydan’da piramit şeklinde inşa edilmiş olan Mozole 1924-1930 yılları arasında Stalin’in emriyle Mimar Aleksey Şçusev’in tarafından yapılıyor. Sovyetler Birliği’nin kurucusu Vladimir İlyiç Lenin‘in öldükten sonra mumyalanıp cam fanusa konularak bu mozolenin içerisine konuluyor. Ziyarete gittiğinizde Lenin’in uyuyormuş gibi duran naaşı’nı görmeniz mümkün.

Mozole 2 kısma ayrılmış. 100 metrekarelik bir bölümü lobi olarak diğer bölümü de yas odası olarak dizayn edilmiş. Lenin Mozolesi, gri ve kırmızı granit taşlarla yapılmış. Her bir taşın farklı bir anlamı var. Kırmızı granit komünizmi, gri granit ise yası simgeliyor.

Mozoleyi ziyaret ettikten sonra hemen yakınında bulunan Kremlin Duvarı’na giderek, Stalin ve Brezhnev gibi Sovyet devlet adamlarının mezarlarını görebilirsiniz.

Moskova’ya sezon’un yoğun olduğu dönemlerde özelliklede yaz aylarında giderseniz Lenin Mozolesi’ni görmek isteyenlerin oluşturdukları uzun kuyrukları görebilirsiniz.

Ziyaret Günleri: Pazartesi ve Cuma günleri hariç diğer günler ziyarete açık.

Ziyaret Saatleri: 10:00-13:00 saatleri arasında.

Moskova’da Gezilecek Yerler

6. Kutsal İsa Katedrali (Cathedral of Christ the Saviour)

Kurtarıcı İsa Katedrali Moskova Nehri kıyısında yer alıyor.
Kurtarıcı İsa Katedrali-Moskova

Kurtarıcı İsa Katedrali görkemiyle ve ihtişamıyla Moskova’yı gezmeye gelenlerden büyük ilgi görüyor. İlginç yıkılışı ve yeniden yapılış hikayesi ile merak uyandıran katedrali Moskova’ya gelip de gezmeden, en azından bir resim çektirmeden giden yoktur. Turistik amaçlı gezilerde yapısı ve heybetiyle ilgi odağı haline gelmiş durumda. Moskova’da gezilip görülecek pek çok katedral ve kilise bulunuyor. Hepsinin de ortak noktası… DEVAMI

Moskova’da Gezilecek Yerler

7. Devlet Tarih Müzesi

Devlet tarih Müzesinde 4,5 milyondan daha fazla eser bulunuyor.
Bütün ihtişamıyla Devlet Tarih Müzesi

Kızıl Meydan’ın bir parçası olan Devlet Tarih Müzesi1872 yılında Ivan Zabelin ve Aleksey Uvarov tarafından yapılmış. O günden bu güne kadar müze olarak kullanılan yapıda 4,5 milyondan daha fazla eser bulunuyor. Tarih öncesi yaşamış kabilelere ait kalıntılar ve 6. yy. ait el yazmaları ve sanat eserlerini görebilirsiniz.

Müzenin iç kısmı her döneme göre farklı bölümlere ayrılmış. Sanki bir müzeden çok Kiliseleri andıran bir yapısı var.

Ziyaret saatleri: 10:00-21:00 arası.

Moskova’da Gezilecek Yerler Listesi

8. GUM Alışveriş Merkezi

GUM Alışveriş Merkezi, Moskovanın en eski alışveriş merkezidir.
GUM Alışveriş Merkezi

Moskova’nın en eski ve en lüks alışveriş merkezi olan GUM alışveriş merkezi, Lenin Mozolesinin tam karşısında yer alıyor. 1893 ‘te hizmete açılan bina neo-Rus tarzında yapılmış. 20 bin cam panel kullanılarak gösterişli bir yapı oluşturulmuş.

Moskova’ya gelmişken alışveriş yapmadan gitmek istemeyenler için güzel ve bir o kadarda tarihi bir mekan. Nostaljik yapısının içerisinde gezinirken küçük standların yanı sıra üst kattaki pahalı markaların satıldığı dükkanlar göze çarpıyor. Bir zamanlar burada bulunan bir gizli giyim mağazası sadece komünist partinin en yüksek kademesindeki kişilere hizmet veriliyormuş. Üçüncü katı ise yeme içme bölümüne ayrılmış.

Kızıl meydandaki kiliseler ve katedral ziyaretleri erken saatte sona erdiği için günün kalan kısmını bu tarihi alışveriş merkezinde geçirebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: 10.00-22.00 arası.

Moskova’da Gezilecek Yerler

9. Puşkin Müzesi

Puşkin Müzesi, dünyanın en büyük sanat koleksiyonlarından birine sahip.
Puşkin Müzesi sanat eserleri

1912 yılında kurulan Puşkin müzesi, dünyanın en büyük sanat koleksiyonlarından birine sahip olan müzelerin başında geliyor. Antik Mısır dönemine ait pek çok buluntunun yer aldığı müzede, çağdaş Avrupa sanatçılarının eserleri önemli bir yer alıyor. Bu geniş koleksiyonun en önemli bölümünü Van Gogh, Picasso, Botticelli ve Rembrandt’ın gibi ünlü sanatçıların eserleri oluşturuyor. Müze içerisinde yağlı boya tablolar, çizimler, heykeller, sikke ve kağıt para koleksiyonları ile birlikte 700 bin eser bulunuyor.

Özellikle müzenin bir bölümü var ki oldukça dikkat çekici. Truva Hazineleri’nin bulunduğu bölüm. Alman Arkeolog Heinrich Schliemann ‘ın Anadolu’dan kaçırdığı Truva hazinelerinin bir kısmı burada sergileniyor.

Ziyaret Saatleri:

 • Pazartesi günü kapalı
 • Salı, Çarşamba, Cumartesi, Pazar günleri 11.00-20.00 saatleri arasında
 • Perşembe, Cuma günleri 11.00-21.00 saatleri arasında açık.

Moskova’da Gezilecek Yerler

10. Bolşoy Tiyatrosu

Bolşoy Tiyatrosu, neo-klasik mimarisinin bir örneğidir.
Bolşoy Tiyatrosu

Bolşoy tiyatrosu, Dünyanın en ünlü  bale ve opera tiyatrosu olarak 1824 yılından günümüze kadar gelmiş neo-klasik mimarisinin bir örneği. Tarihinde 2 defa yangın yaşayan tiyatro, yangının yol açtığı büyük zarar sonrası uzun yıllar süren restorasyon çalışmalarının ardından 2011 yılında kapılarını yeniden kültür ve sanata açtı. Özenle yapılmış şaha kalkmış at heykelleri, farklı hayvan kabartmaları, ince işlemeler ve farklı dizayn edilmiş dış cephesiyle oldukça gösterişli görünüyor.

Tiyatro’nun bir bölümü müze olarak ayrılmış. Burada sahnede gösterileri sırasında kullanılan materyaller sergileniyor.

Adres: Theatre Square, 1, Moskva

Moskova’da Gezilecek Yerler

11. Matruşka Müzesi

Matruşka Müzesi, Moskova
Matruşka Müzesi

Moskova’nın modern alışveriş merkezinin içerisinde bulunan Matruşka Müzesi eminim ki çok ilginizi çekecek. Alışveriş merkezinin içerisinde başınızı kaldırdığınız zaman gördüğünüz manzara sizi biraz heyecanlandırabilir. Matruşkaların sergilendiği özel bir bölüm bulunuyor. Buraya geldiğinizde sizi dev boyutta, geleneksel motiflerle işlenmiş, rengarenk matruşkalar karşılıyor.

Rusya’nın sembolü haline gelmiş bu oyuncakların iç içe geçmiş küçük hallerini hemen hemen her yerde bulabilirsiniz. Buradaki matruşkaların boyları 13 metreyi buluyor. Harika bir görselliğe sahip olan dev oyuncaklar, Rus halk sanatının motifleriyle süslenmişler. Resim çektirmek için mükemmel bir yer olan müzeyi Moskova’ya gelmişken mutlaka ziyaret edin derim.

Moskova’da Gezilecek Yerler

12.  Ostankino TV Kulesi

 Ostankino TV Kulesi, 540 metre yüksekliğe sahip.
Ostankino TV Kulesi

1967 yılında inşa edilen Ostankino Tv Kulesi muhteşem bir görselliğe sahip. Şehrin neresine giderseniz gidin kuleyi görmemek mümkün değil. Televizyon ve radyo yayınlarının kolaylıkla kitlelere ulaşabilmesi için yapılan kulenin gözlem yerinden baktığınızda Moskova Ayaklarınızın altındaymış gibi hissediyorsunuz. Moskova’nın önemli yapılarını bu alanda rahatlıkla görebiliyorsunuz. 540 metre yüksekliğindeki Kule’nin gözlem bölümü 337 metre yükseklikte bulunuyor. Bu kadar yükseğe nasıl çıkılır ki? diyenler için asansörün olduğunu söylemeliyim. Kuleye çıkmak için pasaport şart. 7 yaşın altındaki çocukların gözlem güvertesine çıkmaları yasak. Kulenin içerisinde müzik ziyafeti yaşayabileceğiniz bir konser salonu ve restoran bulunuyor.

Ziyaret Saatleri: 10:00-22:00 arasında

Adres: Akademika Koroleva St, 15, Moskva

Moskova’da Gezilecek Yerler

13. Tretyakov Devlet Galerisi

Tretyakov Devlet Galerisinde, 19 ve 20’nci yüzyıllara ait sanat eserleri sergileniyor.
Tretyakov Devlet Galerisi

Bir sanat severseniz tam size göre bir yer burası. 1856 yılında sanayici Pavel Tretyakov tarafından kurulmuş olan galeride 19 ve 20’nci yüzyıllara ait, Rus güzel sanatlar çalışmaları yer alıyor. Galerinin ilk kurulduğu yıllarda sadece Tretyakov ve kardeşine ait koleksiyonlar sergileniyormuş. Daha sonra Tretyakov bu galeriyi devlete bağışlamış. O günden günümüze kadar 130 bin esere ev sahipliği yapıyor.

Tolstoy’un Portresi, Dostoyevski’nin Portresi, Kutsal Bakire, Streslilerin idam sabahı gibi pek çok sanat eserini görebilirsiniz. Tretyakov Devler Galerisi için, sanat eserlerinin ve koleksiyonları’nın sergilendiği dünyanın en iyi sanat galerisi olduğu söylenir. Moskova’da gezilecek yerler listesi ‘nizde mutlaka olması gereken bir yer.

Ziyaret günleri: Pazartesi hariç haftanın diğer günleri açık.

Ziyaret Saatleri: 10:30- 19:30 arası

Adres: Lavrushinsky Ln, 10, Moskva

Moskova’da Gezilecek Yerler

14. Nazım Hikmetin Mezarı

Nazım Hikmetin mezarı Novodevichy mezarlığında bulunuyor.
Nazım Hikmetin Novodevichy mezarlığındaki kabri

Türk edebiyatında oldukça önemli bir iz bırakan Nazım Hikmet’in mezarındayız. Özellikle Türkiye’den gelenlerin mutlaka ziyaret ettikleri Nazım Hikmet’in Mezarını bulmak biraz meşakkatli olsa da sora sora Bağdat bulunurmuş misali araştıra araştıra mezarı da bulmak mümkün.

Son yıllarında Rusya’da yaşayan Nazım Hikmet, 3 Haziran 1963 yılında Moskova’da vefat etmiştir. Tüm dünyada tanınan Türk şairleri arasına giren Nazım Hikmet’in pek çok şiiri, bazı sanatçılar tarafından şarkılar dönüştürülmüş.

Sevenlerinin sürekli ziyaret ettiği ve çiçekler bıraktığı mezarına gidebilmek için,1 numaralı, kırmızı hatlı metroya binip, Sportivnaya durağında inin. Etrafta gördüğünüz birine Novodeviçi yada Nazım Hikmet demeniz yeterli oluyor. Buraya gelenler genelde mezar ziyareti için geldiklerinden ve Nazım Hikmeti sürekli sorduklarından çevredeki insanlar ne demek istediğinizi anlıyorlar. Kısa bir yürüyüşün ardından zaten mezarı göreceksiniz.

Mezarlığın girişinde bulunan tabelada şairin mezarının 175. sırada olduğunu göreceksiniz. Tabi Ruşça’nız( kiril) varsa.😉Tabelanın sağında bulunan yoldan biraz ilerleyince önünüzde dört yol beliriyor. Oradan sol tarafınıza baktığınızda mezarı göreceksiniz. Rüzgara karşı yürüyen adam silüetiyle Nazım Hikmet’in mezarı işte tam karşınızda.

Moskova’da Gezilecek Yerler

15. Moskova Metrosu

Moskova Metrosu, 1935 yılında hizmete açılmıştır.
Moskova Metrosunun muhteşem yapısı

1935 yılında hizmete açılan Moskova Metrosu, dünyanın en güzel ve en yoğun metrosu olarak kabul ediliyor. Çok ilginçtir ki gittiğiniz hiç bir seyahatte gezmek için bir metroya gitmezsiniz. Ama Moskova metrosunda durum biraz farklı. Moskova’nın önemli turistik amaçlı gezi alanlarından biri haline dönüşmüş.

II. Dünya savaşı sırasında sığınak olarak kullanılan yapı şimdilerde milyonlarca yolcu taşıyan bir metroya dönüştürülmüş. Sovyetler Birliği döneminin en önemli mimari ve mühendislik başarıları arasında gösteriliyor. Kendinizi içerisinde adeta bir müzede gibi hissedeceğiniz Moskova Metrosu’nda heykeller, resimler, mozaikler ve dev avizeler insanın gözlerini kamaştırıyor.

223 tane durağı bulunan metronun en güzelleri olan  Mayakovskaya, Teatralnaya, Ploshchad Revolyutsii ve Elektrozavodskaya, Komsoloskaya duraklarını mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Moskova’da Gezilecek Yerler

16. Novodevichy Rahibe Manastırı ve Mezarlığı

Novodevichy Rahibe Manastırı ve Mezarlığı, ünlülerin ve sanatçıların mezarlarıyla dolu.
Novodevichy Mezarlığından bir kare

Nazım Hikmet’in kabrinin bulunduğu Novodevichy Mezarlığı’nda ülkenin sadece en ünlü ve önemli kişilerinin bilim adamlarının, şairlerin ve sanatçıların mezarları bulunuyor. Bu mezar ziyaretinin diğer mezar ziyaretleri gibi kısa sürmesi biraz zor. Çünkü mezar adeta açık hava müzesi. O kadar ilginç heykeller var ki insan hangisine bakacağını şaşırıyor. Gogol, Çehov, Matakovski gibi burada yatan ünlülerin hepsinin birer heykeli bulunuyor.

Mezarlığın hemen yanında da Novodevichy Rahibe Manastırı bulunuyor. 1524 yılında inşa edilmiş olan katedralde birçok asilzade eğitim görmüş.

Rus tarihi için önemli pek çok şahsiyetin mezarlarını ve heykellerini görmek isterseniz Novodevichy Rahibe Manastırı ve Mezarlığı bulunmaz bir fırsat.

Müzeyi ziyaret saatleri: 09:00-17:00 arası

Adres: Novodevichy Passage, 1, Moskva

Moskova’da Gezilecek Yerler

17. Moskova Sirki

Moskova Sirki dünya sirkleri arasında ilk üçte yer alıyor.
Moskova Sirki gösterileri

Tsvetnoy Bulvarı’nda bulunan Moskova Sirki en eski sirk olarak dünyadaki sirkler arasında ilk üçte yer alıyor. Sirk binası Mimar August Weber tarafından yapılmış. Türkiye’ye de gösteri yapmak için gelen Moskova Sirki, 5. Uluslararası Sirk Festivali’ne de ev sahipliği yapmış.

Heyecanlı bakışlar arasında 22 metre yükseklikte yapılan gösterilerin akrobatları Rusya, Belarus, Ukrayna, Kazakistan, İtalya ve Fransa’dan katılıyorlar. Yürekleri ağızlara getiren gösterilerde oldukça heyecanlı anlar yaşanıyor. UFO gösterisi yapılan sirk eğlenceli vakit geçirmek isteyenler için harika bir seçenek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir