TÜRKİYEİSTANBULMARMARA

Miniatürk | Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti 2023

Miniatürk Müzesi, İstanbul‘da Haliç kıyılarına kurulmuş tarihi eserlerin sergilendiği bir açık hava müzesi. Türk kültürü ve tarihinin en önemli ve harika yapılarını minyatür halleriyle bir arada görebileceğimiz güzel bir alan oluşturulmuş.

60.000 metrekarelik bir alana sahip parka geldiğinizde sevdiklerinizle birlikte hoş vakit geçirebileceğiniz pek çok alan düşünülmüş. İçerisinde restoran, kafeterya, hediyelik eşya satan dükkanlar, gezi treni, kumandalı tekne, mini stadyum, Ters ev gibi pek çok alan bulunuyor.

300 araçlık otoparkın yanında, 15.000 metre karelik alan marketler için ayrılmış. Anlayacağınız bu geniş alan içerisinde gelen ziyaretçilerin her tür ihtiyaçları düşünülerek belirli alanlar oluşturulmuş ve geziniz sırasında çocuklarınızın da güzel vakitler geçirebilmesi için çocuk oyun parkları yapılmış.

Miniatürk gezinizi tamamladıktan sonra İstanbul’da bulunan bir diğer güzel gezilecek yer olan İstanbul Akvaryumu gezi rotanıza eklemenizi öneririm.

Miniatürk | Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti

Manisa Muradiye caminin minyatürü Miniatürk'te bulunuyor.
Manisa Muradiye Camii

Toplam 134 mimari eserin minyatür modellerinin sergilendiği bu harika müze, iki bölümden oluşuyor. İlki Anadolu’da ve İstanbul’da bulunan Osmanlı eserleri, diğeri ise Türkiye sınırları dışında kalan Osmanlı eserlerinin sergilendiği bölüm.

Türkiye’yi gezme imkanı bulamayanlar için bulunmaz bir fırsat. Bütün tarihi eserler işlemeleriyle, yapılarıyla birebir aslına uygun şekilde yapılmış. Müze gezinizi tamamladığınızda bir nevi tüm Türkiye’yi gezmişsiniz gibi hissediyorsunuz.

Miniatürk’te Neler Var?

Miniatürk İstanbul, Anadolu ve Yurt dışında Osmanlıya ait eserleri barındırıyor.
Müzede bulunan eserlerin birkaçı

Gelelim Müze içerisinde hangi eserlerin olduğuna. Müze içerisinde;

Mevlana Türbesi, Anıtkabir, Selimiye Cami, Kız Kulesi, Galata Kulesi,  Ayasofya Müzesi, Dolmabahçe, Mostar Köprüsü, Boğaziçi Köprüsü, Safranbolu Evleri, İzmir Saat Kulesi, Çanakkale Şehitler Anıtı, Süleymaniye Camii, Trabzon Sümela Manastırı, Rumeli Hisarı, Beylerbeyi Sarayı, Bursa Yeşil Türbe, Balıklı Göl, Adana Taş Köprü, Malabadi Köprüsü, Peri Bacaları, Pamukkale Travertenleri, Erzurum Çifte Minareli Medrese, Atatürk Olimpiyat Stadyumu, Amasya Yalı Boyu Evleri, Efes Celsus Kütüphanesi gibi daha pek çok eserin minyatürleri bulunuyor.

Dünyanın antik çağdaki yedi harikası arasında sayılan Artemis Tapınağı ve Halikarnas Mozolesinin de birer maketleri bu güzel alanı süslüyor.

Yurt dışında bulunan ve bir zamanlar Osmanlı coğrafyası içerisinde yer alan, Kubbetü’s sahra, Atatürk’ün Evi, Mostar Köprüsü ve Ecyad Kalesi gibi eserlerde bulunuyor.

KUBBETÜ’S SAHRA

Kubbetü's Sahra Osmanlı coğrafyasında yer alan nadide eserlerden biri.
KUBBETÜ’S SAHRA

Müzeyi gezerken Sesli Rehber Mobil Uygulama hizmeti ile burada bulunan eserler ile ilgili bilgi edinebiliyorsunuz. Gayet güzel olan bu uygulama için, Miniatürk Mobil uygulamasını cep telefonlarınıza Apple Store veya Google Play üzerinden indirmeniz yeterli olacaktır. Alan içerisinde İBBnin ücretsiz Wi-fi bağlantısı bulunuyor. 9 dil seçeneğinden istediğiniz dili seçerek gezi rotanız boyunca eserler, eserlerin bulundukları il ve konum bilgilerini de öğrenebilirsiniz.

Miniatürk Nerede?

Miniatürk’e Nasıl Gidilir?

Miniatürk’e pek çok ulaşım aracıyla gidebilmek mümkün. Sizlere en kısa yollardan nasıl ulaşım sağlayacağınızı aşağıda sıraladım.

  • Eminönü: 47, 47Ç, 47E, 47N Belediye Otobüsü
  • Mecidiyeköy ve Şişli: 54 HŞ (Hasköy/Şişli) Belediye Otobüsü
  • Taksim: 36 T (Cebeci- Taksim) Belediye Otobüsü 
  • Topkapı: 41 ST ( Seyrantepe – Topkapı) Belediye Otobüsü
  • Sultanahmet- Dolmabahçe: TB 1

Metrobüs ile gidecekseniz, Halıcıoğlu durağında indikten sonra 41 ST (Seyrantepe-Topkapı) Belediye Otobüsüne binerek müzeye ulaşabilirsiniz.

Miniatürk Giriş Ücreti 2023

  • Tam bilet ücreti: 40 TL
  • Öğrenci, Öğretmen, Polis ve Askeri Personel bilet ücreti: 20 TL
  • Yabancı (turist) bilet ücreti: 90 TL
  • 10 öğrenciye refakat eden bir öğretmen ücretsiz.

Miniatürk Ziyaret Saatleri

AçılışKapanış
09:0019:00

Miniatürk Park’ı haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

Miniatürk İletişim & Adres Bilgileri

ADRES: Örnektepe Mahallesi, İmrahor Caddesi,
No.7 Sütlüce 34445 Beyoğlu – İstanbul

Telefon: 0 (212) 222 28 82,

YOL TARİFİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir