TÜRKİYEBODRUMEGEMUĞLA

Bodrum Gezi Rehberi

Bodrum Gezi Rehberi yazım ile size Bodrum tatiliniz sırasında size faydalı olabilecek bazı bilgileri aktarmaya çalışacağım. Bu muhteşem tatil beldesi ile ilgili Bodrum nerede? Nasıl gidilir? Nerede ne yenir? Nerede kalınır? gibi pek çok sorunun cevabını yazımın devamında bulabilirsiniz.

Bodrum ile ilgili genel bilgilere başlamadan önce Bodrum Gezilecek Yerler yazıma göz atmanızı tavsiye ederim. Tarihi yerler, müzeler ve birbirinden güzel meşhur yerler içerir bilginize.

Bodrum Güvercinlik eşsiz güzellikteki koylara sahip.
Bodrum koylarından harika bir görüntü

Bodrum Gezi Rehberi

Muğla’nın gözde ilçesi Bodrum için Türkiye turizminin kalbinin attığı yer desek hiç de yalan olmaz. Hepimizin aklına tatil denilince ilk aklan gelen yerler arasında başı çeker. Peki nedir Bodrum’u bu kadar vazgeçilmez kılan.

Mavi bayraklı plajları, el değmemiş sahilleri, birbirinden güzel koyları, masmavi durgun denizi, işte Bodrum’un en çok tercih edilme sebeplerinden sadece bir kaçı. Özellikle yaz aylarında tıklım tıklım dolu olsa da ilkbahar ve sonbaharda da ayrı bir güzelliğe sahip. Mandalina kokulu ağaçların etrafa yaydıkları o mis gibi koku ve rengarenk açmış begonvilleri görünce eminim sizde bana hak vereceksiniz. Deniz suyunun sıcaklığı bu aylarda yüzmek için oldukça ideal bir sıcaklıkta oluyor. Sakın Sonbaharda denize girilir mi diye tereddütte kalmayın. Burada yaşayanlar yılın hemen hemen 10 ayı denize giriyorlar. Kalabalıktan uzak şöyle kafa dinleyebileceğiniz bir tatil hayal ediyorsanız bu aylar bence Bodrum tatili için en uygun aylar.

Bodrum Gezi Rehberi

Bodrum Nerede?

Bodrum’a Nasıl Gidilir?

Bodrum’a hem havadan hem de karadan ulaşım sağlanabileceği gibi denizyolu ile ulaşımda mümkün. Muğla‘nın büyük bir şehir olmasından dolayı Bodruma ulaşım sağlayan araçlar yenilenerek çoğaltılmışlar. O yüzdende özel aracı bulunmayan tatilciler için Bodrum’a ulaşım büyük bir kolaylık haline gelmiş. Tabi taksi ile ulaşmanız mümkün ama şunu belirtmeliyim ki fiyatlar oldukça pahalı. Kısa mesafelere bile yüksek rakamlar isteniyor. İşte bende bu yüzden cebinizi düşünerek😉 sizin için daha uygun olabilecek ulaşım araçlarını aşağıda belirttim.

Bodrum Gezi Rehberi

Bodrum’a Otobüs ile Ulaşım;

Bu güzel tatil beldesine Türkiye’nin her yerinden otobüs seferleri düzenleniyor. Herhangi bir yerden bindiğiniz otobüs sizi doğrudan merkezde bulunan Bodrum Otogarına getiriyor. Buradan da Muğla Büyükşehir Belediyesine bağlı otobüslere binerek Bodrum’a ulaşabilirsiniz.

Milas havalimanı Bodrum'a 36 km mesafede bulunuyor.
Milas Bodrum Havalimanı

Bodrum Gezi Rehberi

Bodrum’a Havayolu İle Ulaşım;

Türkiye’nin pek çok şehrinden uçak seferleri bulunan Milas-Bodrum Havalimanı Bodrum’a 37 km mesafede bulunuyor. Havalimanına indikten sonra Sizi Bodrum merkeze ulaştırabilecek bir çok seçenek mevcut. Taksi tutup, araç kiralayabileceğiniz gibi Mutaş Ve Havaş servisleri de oldukça büyük kolaylık sağlıyor. Her yarım saatte bir hareket eden bu servisler diğer seçeneklere göre sizi daha düşük bir maliyetle Bodrum’a ulaştıracaktır.

Bodrum sahilindeki teknelerden görüntüleri
Bodrum sahilindeki teknelerden görüntüleri

Bodrum Gezi Rehberi

Bodrum’da Nerede Kalınır?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki size tavsiyem gelmeden önce iyice araştırıp bütçenize en uygun yeri ayarlayıp önceden rezervasyon yaptırmanız. Bu şekilde konaklamanız hem daha uyguna gelecek hem de yorucu bir yolculuktan sonra geldiğiniz Bodrum’da apar topar kalacak yer ayarlamak zorunda kalmayacaksınız.

Burada en çok gitmek istediğiniz yer çok önemli. Mesela hangi plajda daha çok vakit geçirecekseniz konaklayacağınız yeri de ona en yakın konumda olacak şekilde seçmenizde fayda var. Örneğin Bitez Plajında daha çok vakit geçirmeyi düşünüyorsanız merkeze çok yakın olduğundan bu civarlarda bulunan otelleri tercih etmelisiniz. İsterseniz merkezde bulunan hoş dekore edilmiş şirin butik otellerde de kalabilirsiniz.

Yalıkavak ve Türkbükü Bodrum’un en pahalı ve büyük ihtimalle duymayanımızın pek olmadığı en meşhur bölgeleri. Tabii burada bulunan plajları tercih edecekseniz de çevrede bulunan oteller oldukça pahalı. Bu yüzden de kesenin ağzını bir hayli açmanız gerekiyor.

Bodrum muhteşem güzellikte harika gezilecek yerlere sahip.
Deniz manzarasına sahip Bodrum evleri

Bodrum Gezi Rehberi

Bodrum’da Gezilecek Yerler

Bodrum her yönüyle harika bir tatil beldesi. Sadece denizinden ve plajlarından ibaret değil. Çok önemli tarihi yapılara ve müzelere de sahip. Bu yerlerle ilgili daha önce de bahsettiğim gibi Bodrum Gezilecek Yerler yazımda detaylı bir şekilde bahsettim. Birkaç tanesini yazacak olursak;

Bodrum Kalesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Halikarnas mozolesi, Zeki Müren Sanat Müzesi, Bodrum Deniz Müzesi, Bodrum Antik Tiyatro, Türkbükü – Göltürkbükü, Bitez Plajı, Gümüşlük.

Bodrum’da yaşamış bir çok ünlü şahsiyette var. Sanat Güneşi Zeki Müren burada yaşamış ve vefatından sonra evi Zeki Müren Sanat Müzesi‘ne dönüştürülmüş. Turgut reis ve Halikarnas Balıkçısı lakabıyla bilinen Cevap Şakir Karaağaçlı da Bodrumda yaşamış olan ünlüler arasında yer alıyorlar.

Bodrum Gezi Rehberi

Bodrum Kaç Günde Gezilir?

Bodrum farklı güzellikleri içerisinde barındıran harika bir yer. Hal böyle olunca da onca güzel yeri gezmek uzun bir zaman alıyor. Sadece hafta sonu gezme gibi bir planınız varsa büyük ihtimalle çoğu yeri gezemeyeceksiniz anlamına geliyor. Yok ben sadece denizine girer sahilinde güneşlenirim o bana yeter diyorsanız orası ayrı. Gelmişken bari şöyle meşhur birkaç yerleri de geziyim derseniz 4-5 gününüzü hatta 1 haftanızı ayırmanızı tavsiye ederim. Malum her zaman Bodrum’a gelinmiyor 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir