TÜRKİYEAĞRIDOĞU ANADOLUTARİHTE YOLCULUK

İshak Paşa Sarayı | Nerede? Nasıl Gidilir? Tarihi, 2023 Giriş Ücreti

İshak Paşa Sarayı, Türk mimari tarihinin en güzel eserlerinden biridir. Doğası, yeşil alanları, denizi, gezilecek eşsiz güzellikteki şehirleri ve birbirinden özel mekanları ile hem yerli hem de yabancı ziyaretçinin akın ettiği bir yer olan ülkemiz eşsiz güzellikteki tarihi yapılara da ev sahipliği yapıyor. Bu muhteşem tarihi yerlerden biride Anadolu’da tek Osmanlı Sarayı olan İshak Paşa Sarayı. İshak Paşa Sarayı Nerede, Nasıl Gidilir? İshak Paşa Tarihi Hakkında Bilgi, Mimari Özellikleri, Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatlerini yazımda sizler için detaylı bir şekilde paylaştım. Keyifli okumalar!

İshak Paşa Sarayı Nerede?

Doğu Anadolu Bölgesinde Ağrı ili sınırları içerisinde Doğubeyazıd ilçesinin 7 km doğusunda yer alıyor. Bir dağın yamacındaki yüksek bir tepeye kurulmuş bu harika mimariye sahip saray, tüm görkemi ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Osmanlı dönemi içerisinde Topkapı Sarayı’ndan sonra yapılmış en ünlü saray olarak kabul ediliyor. Hatta saray Osmanlı mimarisinin, Anadolu’da günümüze ulaşabilen tek saray yapısı olarak kabul ediliyor.

İshak Paşa Sarayı, Ağrı'nın en görkemli yapısıdır.
İshak Paşa Sarayı Tarihi

İshak Paşa Sarayı Tarihi

Sarayın yapımına 1685 yılında Çıldır Atabeklerinden Çolak Abdi Paşa tarafından başlanılmış. Mimarlığını Ahıskalı ustanın yaptığı sarayın yapım aşaması ile ilgili en önemli bilgileri saray içerisinde yer alan kitabelerden öğreniyoruz. Kitabede sarayın 1784 yılında Çıldıroğulları’ndan II. İshak Paşa döneminde yapıldığı yani tamamlandığı ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Yapım aşaması tam 99 yıl sürmüş.

İshak Paşa Sarayı harika bir mimariye sahip.
İshak Paşa Sarayı İçi

İshak Paşa Sarayı Mimari Özellikleri

7600 m2’lik bir alan üzerine inşa ettirilen bu muhteşem yapının bazı bölümleri tek katlı olarak yapılsa da bazı bölümleri iki ve üç katlı olarak dizayn edilmiş. Kesme taşlarla örülen duvarların yükseklikleri yaklaşık 13-15 metre arasındadır. her biri farklı bölümlere ayrılmış tan 366 odası bulunuyor. Sarayın içinde toplantı salonlarından tutunda hamam, aş evi, mahkeme salonu, cezaevi, cephanelik, camiye varana pek çok oda bulunuyor. İç içe iki avlu şeklinde inşa edilmiş olan saray Klasik Osmanlı mimarisi örnek alınarak tasarlanmış. Yapının içerisinde uzmanlara göre Batı etkisinin yanı sıra İran döneminin yansımaları da yer almakta.

Sarayın kapısı ve pek çok yerinde Selvi Ağacı, Hayat Ağacı ve Kanatlı Ejder kabartmalarına rastlamak mümkün. Selvi Ağacı, uzun ömrü sağlığı, Hayat Ağacı sonsuzluğu, Kanatlı Ejder işlemeleri gücü ve iktidarı simgeliyor. Duvarlarda pek çok hayvan ve insan figürü bulunuyor. Özellikle sarayın en çok dikkat çeken yerlerinden biri de duvarlarda yer alan Kufi adı verilen Irak yazıları. Sarayın zemininde nem tutmayan Ağrı Dağı’nın lav kalıntılarından oluşan siyah volkanik taşlar kullanılmış.

shak Paşa Sarayı, Osmanlı motifleri ile işlenmiş kapıya sahip.
İshak Paşa Sarayı Kapısı

İshak Paşa Sarayının Altın Kapısı

Sarayın yapıldığı döneme baktığımızda bu denli görkemli ve ihtişamlı işlemelerin, kabartmaların kullanıldığı bir yapıda koskoca saray kapısının sade bir kapı olarak yapılması düşünülemezdi haliyle. Sarayın yapıldığı dönemde namına yakışır şekilde altından bir kapı yapılmış. Fakat 1800’lü yıllarda Rus işgaline uğrayan bölge resmen yağmalanmış. Uzun yıllar işgal altında kalan bölge bir hayli tahribata uğramış. Rus askerleri çevrede bulunan pek çok değerli eserin yanında sarayın altın kapısını da söküp götürmüşler. Şu anda kapı Moskova Müzesinde sergileniyor.

İshak Paşa Sarayı cami iki renkli kubbeye sahip.
İshak Paşa Sarayı Camisi

İshak Paşa Sarayı Camisi

Pek çok yeri yıkılan ve harap olan Saray’ın belki de en sağlam kalan kısımlarından biri içerisinde bulunan camidir. Tek kubbeli bir yapıya sahip olan caminin minaresi iki ayrı renk taş ile yapılmış. Duvarları taş işçilikle örülmüş, tavan ise kök boyadan yapılan işlemelerle süslenmiş.

İshak Paşa Sarayı Süt Çeşmesi

Sarayın bahçesine girildiğinde sol tarafta yer alan çeşmeye Süt Çeşmesi adı verilmiş. Bu ismin verilmesinin bir hayli ilginç bir hikayesi var. Rivayete göre bu çeşmenin üzerlerinde gül deseni bulunan iki musluğu bulunurmuş. Birinde su diğerinde ise süt akarmış. Saray çalışanları her gün çeşmenin arkasında bulunan tanklara süt koyarak sarayda bulunanların taze süt içmelerini sağlarlarmış. Bu yüzden çeşmenin adı süt çeşmesi olarak kalmış.

İlk Saray Kalorifer Sistemi

Oldukça büyük ve taş duvarlarla örülmüş sarayın ısınması bir hayli zor olacağından o dönemin insanları harika bir fikirle bu olayı çözmüşler. Odalarda ısıtılan sıcak suların duvarların içine yerleştirilmiş olan borulardan geçmesi sağlanır. Bu sayede toprak künkler vasıtasıyla da sıcak su tüm binada dolaşmış olur ve ısınma sağlanır. Bir nevi şimdilerde kullandığımız merkezi ısıtma sistemi diyebiliriz. Sarayı gezerken bu alanların bazı bölümleri açık bırakılarak ziyaretçilerin ısınma sistemini daha yakından görmeleri sağlanmış.

İshak Paşa Sarayı muhteşem görkemiyle büyülüyor.
İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı Hikayesi

İshak Paşa sarayı ile ilgili pek çok efsane bulunsa da en çok dilden dile dolan efsane Gülbahar ile Ahmet’in sevdasının öyküsüdür. Rivayete göre Çoban Ahmet’in evinin kapısına beyaz bir at gelir. Üç defa gönderilen at gitmeyerek geri gelir. Adetlere göre üç defa gönderilen at eğer gelir aynı kapıda durursa artık o ev sahibinin atı olarak kabul edilirmiş.

Atın gerçek sahibi ise Beyazıd Valisi Mahmut Paşadır. Paşa atın kendisine ait olduğunu söyleyerek geri ister. Fakat töreye göre atın sahibinin artık Ahmet olduğu söylenince vali bu duruma sinirlenir ve Ahmet’i yakalatarak zindana attırır. Ahmet’i gören Valinin kızı Gülbahar aşık olur. Bunu öğrenen vali işi yokuşa sürer ve Ahmet’e Ağrı Dağının en yüksek tepesine çıkıp ateş yakarsan kızımı sana veririm der. Bunun üzerine Ahmet kalbinde Gülbaharın sevdasıyla Ağrı Dağına çıkar ve ateşi yakar. Vali eli mahkum kızını Çoban Ahmet’e verecektir. Fakat 2 gün beklerler Ahmet geri dönmez. Sonrasında öğrenilenler bir hayli üzücüdür. Ateşi yaktıktan sonra Ahmet ölmüştür. Bu haber üzerine Gülbahar kahrolur. Kendisi için babasına Ağrı Dağını görmeyen bir zindan yaptırmasını ister ve valide bir Saray yaptırır.

Saray hiç bir cepheden Ağrı Dağını görmez ve Gülbahar babasının yaptırdığı bu sarayda zindan hayatı yaşar. Yaşar Kemal’in ünlü eseri Ağrı dağı Efsanesi kitabında bu acıklı aşk hikayesinden bahsediliyor.

İshak Paşa Sarayı’na Nasıl Gidilir?

Ağrı Doğubeyazıd ilçesinde bulunan İshak Paşa Sarayı’na doğrudan ulaşım bulunmuyor fakat bölgeye ulaşmakta o kadar da zor değil. Ağrı, Kars ve Iğdır da bulunan Havalimanları ile Ağrı merkeze ulaşmalısınız. Burada şehir merkezinden kalkan otobüslerle Doğubeyazıd’a ulaşabilirsiniz. Ağrı şehir merkezi ve Doğubeyazıd arası 94 km’dir. İlçeden kalkan dolmuşlara binerek 8km mesafede yer alan İshak Paşa Sarayına ulaşmış olacaksınız. Doğubeyazıt ilçesine geldikten sonra özel araç ile birlikte Saray’a ulaşmak yaklaşık olarak 10 dakika sürmektedir. Bölgeye şahsi aracınızla gitmek isterseniz Yukarı tavla Köyü/ Doğubayazit /Ağrı bilgilerini girerek navigasyon uygulaması ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İshak Paşa Sarayı Ziyaret Saatleri 2023

Açılış/Kapanış Saatleri
Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 17:00
Gişe Kapanış Saati: 16:45

İshak Paşa Sarayı haftanın her günü ziyarete açık. Sadece Pazartesi günleri 12.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

İshak Paşa Sarayı Giriş Ücreti 2023

Güncel olarak İshak paşa Sarayına giriş ücreti 25 TL.

İshak Paşa Sarayı İletişim ve Adres Bilgileri

Adres: 04400 Yukarıtavla/Doğubayazıt/Ağrı
Tel 1: 04742121430
Tel 2: 04742123817

Günümüzde ise müze olarak İshak Paşa Sarayı’nı ziyaret etmek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir