YURT DIŞIBOSNA HERSEK

Saraybosna Gezilecek Yerler

Saraybosna gezilecek yerler listesinde birbirinden güzel ve özel yerleri sizler için bir araya getirdim. Balkan Ülkeleri arasında en güzel şehirlerden biri olan Saraybosna camiler, müzeler, kiliseler, çarşılar ve daha pek çok güzellikleri içerisinde barındırıyor. Bosna Hersek‘in başkenti olan bu güzel şehir, tarihi ve kültürel bakımdan bu bölgenin en zengin yeridir.

Doğu ve Batı kültürünün sentezlendiği şehir pek çok medeniyetin izleri taşıyor. Camiler, kiliseler ve sinagoglar bir arada. 1463 yılında Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetine giren şehir asıl gelişmelerini bu dönemde yaşamış. Osmanlı Devleti’nin Avrupa’da kurduğu en büyük şehirdir.

Avrupa’nın vizesiz olan bu bölgesine Bosna Hersek’e gelmişken, Mostar Köprüsü‘nü de görmeden gitmemenizi öneririm.

Başçarşı

Saraybosna gezilecek yerler listesinde Başçarşı yer alıyor.
Başçarşı Dükkanları

Osmanlı eserleriyle dolu olan Başçarşı, kentin tam kalbinde bulunuyor. Kendinizi Anadolu’da gibi hissedeceğiniz çarşı 16. yüzyılda kurulmuş. İsa Bey tarafından Dizayn edilen mekan, Osmanlı İmparatorluğunda Beylerbeyi makamında görev yapan Gazi Hüsrev Bey’e ait camiler, hanlar ve medreseler’ e ev sahipliği yapıyor.

Başçarşı Saraybosna'nın tam kalbinde bulunuyor.
Başçarşı Meydanı’ndan bir bölüm

Sebil, Saat Kulesi, Gayri Hüsrev Bey Camii, Morica Han, Brusa Bedesteni, Ferhadiye Caddesi bu bölgede görüp  gezeceğiniz yerler arasında bulunuyor.  Çarşının içerisinde restoran, kafeler ve otantik ürünler satan pek çok dükkana rastlarsınız. 19. yüzyılda çıkan yangın nedeni ile çarşı ağır hasar görmesine rağmen ayakta kalmayı başarabilmiş.

Başçarşı Sebili

Başçarşı Sebili Saraybosnalılar için buluşma noktası olarak belirlenmiş.
Başçarşı’nın merkezinde bulunan Sebil

Başçarşı’nın hemen girişinde yer alan sebil, Osmanlı dönemine ait eserlerdendir. 1753 yılında Hacı Mehmet Paşa tarafından yaptırılan sebil İstanbul’daki çeşmelere benzetilerek yapılmış. Zarif ahşap kaplamasıyla ince bir işçilik ortaya konulmuş. Bosna savaşı sırasında hasar gören sebil aslına uygun olarak dekore edilerek bugünkü halini almış. Konumunun merkezde olmasından dolayı insanların buluşma noktası olarak belirlediği bir yer haline gelmiş.

Saraybosna gezilecek yerler

Gazi Hüsrev Bey Camii

Gazi Hüsrev Bey Cami'nin inşasını Mimar Sinan üstlenmiş.
Gazi Hüsrev Bey Camii

Gazi Hüsrev Bey Camii, 1531 yılında Bosna Sancak Beyi Gazi Hüsrev Bey tarafından yaptırılmış. Saraybosna gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken caminin İnşasını Mimar Sinan üstlenmiş. Balkanlardaki başlıca Osmanlı yapılarından birisi olan Gazi Hüsrev Bey Cami’nin minaresi 47kubbesi ise 26 metre yüksekliğe sahip. Dış duvarında iki adet metal oluklu çeşme bulunuyor.

Gazi Hüsrev Bey Cami'nin dış duvarında iki adet metal oluklu çeşme bulunuyor.
Gazi Hüsrev Bey Cami’nin dış duvarındaki çeşme

Bazı efsanelere göre burada bulunan çeşmelerden birinden su içenlerin buraya tekrar geleceği, diğer çeşmeden su içenlerin de bu şehirden evleneceği söylenir.

Gazi Hüsrev Bey Medresesi

Gazi Hüsrev Bey Medresesi Bosna Hersek'in en eski eğitim kurumudur.
Gazi Hüsrev Bey Medresesi girişi

Kurşunlu Medresesi olarak da bilinen Gazi Hüsrev Bey Medresesi, Fatih Sultan Mehmet’in büyük torunu olan Gazi Hüsrev Bey’in emriyle 1537 yılında inşa edilmiş. Osmanlı döneminde dini eğitimler bu medrese’de verilirmiş. Bosna Hersek’in en eski eğitim kurumu olma özelliğini taşıyan medrese zamanında içerisinde 50 bin kadar kitap bulunduran bir kütüphaneye sahipmiş.

Gazi Hüsrev Bey Medresesi günümüzde hala eğitimlere devam ediyor.
Gazi Hüsrev Bey Medresesi öğrencilerinin mezuniyet töreni.

Günümüzde hala eğitimlere devam eden medresedeki öğrenciler Türkçe, Arapça ve İngilizce eğitim alıyorlar. Mezun olan öğrencilere diğer liselerin diplomalarıyla eşdeğer bir belge veriliyor. Öğrenciler bu belgeyle istedikleri bölümü tercih edebiliyorlar. Bu görüntüler Gazi Hüsrev Bey Medrese’sinden mezun olan öğrencilerin diploma törenlerine ait.

Saraybosna Gezilecek Yerler Saat Kulesi

Saraybosna'da bulunan Saat Kulesi ay takvimine göre çalışıyor.
Başçarşı da yer alan Saat Kulesi

17’nci yy’da inşa edilen kule, Başçarşı’da yer alan önemli yapılardan bir tanesi. Gazi Hüsrev Bey Vakfı tarafından yaptırılan kule, 30 metre yüksekliğe sahip. Kulenin saati ay takvimine göre çalışıyor. Saat 12:00 yi gösterdiğinde minareden hem ezan hem de saatin çınlama sesi ikisi aynı anda duyuluyor. Çok güzel bir atmosferin oluştuğu yer görülmeye değer.

Milli Kütüphane (Vijecnica)

Saraybosna gezilecek yerler milli kütüphaneyle zenginleşiyor.
Milli Kütüphane

Bütün ihtişamıyla dikkatleri üzerine çeken kütüphane, Şehrin  Avusturya Macaristan İmparatorluğu yönetiminde olduğu zamanlarda Belediye binası olarak kullanılmış. Latin Köprüsü’nün tam karşısında, nehir kenarına konumlandırılmış. Bu binayla ilgili ilginç gelebilecek bir ayrıntı da I. Dünya Savaşının çıkmasına neden olan suikast’ de Avusturya Macaristan Veliahtı olan Franz Ferdinand’ın ölmeden önce bu kütüphanede ağırlanmış olması.

3 katlı bir tarihi yapıya sahip olan bina 1992 yılında Sırplar’ın gerçekleştirdiği saldırı sonucunda ateşe verilmiş. İçerisinde el yazması eserlerinde olduğu 2 milyondan fazla kitap bu yangınla kül olmuş. 2014 yılında yapılan restorasyon çalışmalarıyla tekrar açılmış.

Saraybosna Gezilecek Yerler

Latin Köprüsü

Saraybosna Latin Köprüsü
Prens Franz Ferdinand ve eşinin suikasta uğradığı yer olan Latin Köprüsü.

Miljacka Nehri’nin her iki yakasını birbirine bağlayan köprü, 1541 yılında Sirmerd oğlu derici Hüseyin tarafından inşa edilmiş.  Avusturya Macaristan Prensi Arşidük Franz Ferdinand ve eşinin suikasta uğradığı yer burası. Yaşanılan olaylardan dolayı oldukça ilgi çeken köprü’de 1791 yılında meydana gelen sel felaketinde ağır hasarlar oluşmuş. Sel felaketinden önce tahtadan yapılmış olan köprü Saraybosna’nın tanınan kişilerinden olan Ali Avni Bey’in isteğiyle restore ettirilerek taştan yaptırılmış. Başçarşı’dan başlayarak Milli Kütüphane yolunu takip ederseniz en kısa sürede bu tarihi köprüye ulaşabilirsiniz.

Saraybosna Katedrali

Saraybosna Katedrali
Saraybosna Katedrali

Ülkenin en büyük Katolik Katedrali olma özelliğine sahip yapı,  Paris’teki Notre Dame Katedrali’nden esinlenilerek yapılmış. 1889 yılında gotik mimari özelliklerine göre dizayn edilmiş. Katedralin hemen önünde Papa II. Jean Paul’ün heykeli yer alıyor. Yapıya girmeden önce savaş sırasında hayatını kaybeden insanlara adanmış, dikdörtgen çerçeveyle koruma altına alınmış bir bölüm bulunuyor. Katedralin iç kısmındaki heykeller ve süslemelerin yanı sıra bahçesindeki mezarlar ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Yapı Ferhadiye Caddesi üzerinde bulunuyor.

Saraybosna Gezilecek Yerler Hünkar Camii

Hünkar Camii Saraybosna
Hünkar Camii Saraybosna

Saraybosna gezilecek yerler listesinde bulunan Hünkar Camii, 1447′ de Osmanlı İmparatorluğunun Bosna fethi sonrasında kentte inşa ettiği ilk camidir. İshakoğlu İsa Bey tarafından Fatih Sultan Mehmet’e hediye etmek amacıyla yapılmış. Caminin yanına İsa Bey tarafından köprü ve hamam  da yaptırılmış. Osmanlı yerleşimi bu cami etrafına kurularak şekil almış. Cami’nin minberinde Türk Bayrağının olması da ayrıca insanı gururlandırıyor. Saraybosna’ya gelmişken bu tarihi ve maneviyatı yüksek camiye uğramadan gitmeyin derim.

Sonsuz Ateş

Saraybosna gezilecek yerler arasında sonsuz ateş oldukça ilgi görüyor.
Sonsuz Ateş anıtı

2. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedenlerin anısına yapılmış olan anıt, Marshalla Tito Caddesi’nin köşesinde, Ferhadiye’nin başında yer alıyor. Nazi ve Hırvat işgalinden kurtulan Saraybosna’nın 1’inci yıl dönümünde 1946 yılında yapılmış. Anıt 2011 yılında bir grubun ateşli saldırısına maruz kalmış. Verilen zarar en kısa zamanda giderilmiş. Yapı’nın Mimarı olan Juraj Neidhardt Anıt’ın önündeki alevin bulunduğu kabı bakırdan ve  defne yaprağı şekli vererek tasarlamış. Yapının yan tarafında ise çinilerin üzerine işlenmiş bir açıklama bulunuyor.

Saraybosna Gezilecek Yerler

İnat Evi

Saraybosnada bulunan İnat Evi günümüzde restoran olarak kullanılıyor.
İnat Evi

Çok ilginç bir yerdeyiz. İnat Evi’nin oldukça şaşırtıcı bir hikayesi var.  Zamanında Avusturya Macaristan İmparatorluğu bölgede bulunan evleri yıkarak yeni yapılar ve yeni bir belediye binası yapmak istemiş. Bu binanın yapılacağı alanda da İnat Evin sahibi oturuyormuş. Ev sahibine bu istekleri bildirilmiş fakat evin sahibi o kadar inatmış ki ikna etmek ne mümkün. Uzun uğraşlar ve karşılıklı pazarlıklar sonucun da ev sahibi ilginç bir şartla teklifi kabul etmiş. Evinin  birebir aynısının nehrin karşı tarafına yapılmasını istemiş. Şimdiki yerine yaptırılan ev, sabinin inadından dolayı İnat Evi ismini almış. Günümüzde restoran olarak işletilen evde Bosna Hersek’e ait yöresel yemekleri tadabilirsiniz.

Moriça Han

Moriça Han,da Osmanlı motiflerinin eşsiz güzelliklerini görebilirsiniz.
Moriça Han

Gazi Hüsrev Bey Vakfı tarafından 1551 yılında yaptırılan han’ da Osmanlı motiflerinin eşsiz güzelliklerini görebilirsiniz. Günümüzde ziyaretçilerin dinlenebilecekleri bir alan haline dönüştürülmüş. Han’ın alt katında  kafe, restoran, hediyelik eşya ve otantik kilim satan dükkanları bulunuyor.

Boşnak kahvesi Saraybosnalıların vazgeçilmez içeceğidir.
Boşnak kahvesi

Buralara kadar gelmişken şöyle güzel bir yere oturup, Boşnak kahvesin’den yudumlayarak  bu güzel atmosferin keyfini çıkarabilirsiniz. Bu arada Boşnak kahvesi deyince farklı bir tat aramayın. Tadı bizim Türk kahvesine çok benziyor.

Saraybosna Gezilecek Yerler

Virelo Bosna

Virelo Bosna Milli Parkı, Saraybosna
Virelo Bosna Milli Parkı

Şimdi’de şehir dışında bulunan muhteşem bir yere gidelim. Burası Saraybosna’nın Ilıca bölgesinde bulunan Vrelo Bosna milli parkı. Tek kelimeyle harika bir yer burası. Saraybosna’ya 15 km uzaklıkta bulunuyor. Igman Dağının eteğindeki milli park’da şelaleler, akarsular, yemyeşil ağaçlar insanı büyülemeye yetiyor. Bir yanınızda suları süsleyen yeşil kafalı ördekler diğer yanınızda da şelalenin o muhteşem sesi, eminim size iyi ki buraya gelmişim dedirtecek.

Virelo Bosna yeşilin, doğanın birleştiği yer.
Virelo Bosna’da suda yüzen sevimli ördekler
Saraybosna'da bulunan Virelo Bosna eşsiz güzelliklere sahip.
Virelo Bosna’ya ait diğer bir yeşil alan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir